عبدالمجید شیخی، کارشناس مسائل اقتصادی در گفت‌وگو با صبح توس، پیرامون حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی واردات برنج اظهار کرد: برنج جزء کالاهای اساسی به حساب می‌آید و همچنان دولت باید به تعهدات خود نسبت به قشر ضعیف جامعه و آن افرادی که توانایی خرید کالاها با قیمت آزاد را ندارند، انجام دهد.

وی با اشاره به اینکه دولت با اعمال سیاست های اشتباه قدرت خرید مردم را به یک چهارم کاهش داده است، افزود: دولت باید همچنان به برنج و کالاهای اساسی ارز دولتی که 4200 تومان است اختصاص دهد و حتی اختصاص ارز نیمایی نیز همان‌طور که طی یک ماه گذشته شاهد بودیم، باعث بالا رفتن قیمت برنج شد.

شیخی تصریح کرد: حذف ارز نیمایی باعث می شود قیمت برنج خارجی و حتی ایرانی در بازار بالا برود و به بازار شک وارد می کند؛ با این وجود در حال حاضر بسیاری از اقشار جامعه حتی قادر به خرید برنج هندی نیز نیستند چه برسد به زمانی که قیمت برنج با نرخ ارز آزاد محاسبه شود.

کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به اینکه تولید برنج در داخل، کفاف نیاز داخلی را نمی دهد، گفت: به دلیل کمتر بودن میزان تولید نسبت به مصرف، مجبور به واردات برنج جهت تأمین نیاز بازار داخلی هستیم و در واقع واردات برنج جزء مایحتاج ضروری مردم است و دولت نباید حمایت خود را از اقشار ضعیف جامعه بردارد زیرا همه ما میدانیم که اغلب جامعه توانایی خرید برنج خارجی با قیمت ارز نیمایی را ندارند چه برسد به زمانی که قیمت حال حاضر گران‌تر نیز شود.

وی یادآور شد: قشر مستضعف و حتی قشری که روی خط فقر قرار دارد در حال حاضر توانایی خرید برنج ایرانی را ندارد و در واقع برنج ایرانی تبدیل به یک کالای لوکس شده است و مورد مصرف عده‌ای است که میانگین درآمد آن ها از 10 میلیون تومان در ماه بیشتر است.

شیخی با بیان اینکه در حال حاضر خط فقر در شهرهای به غیر از کلان‌شهرها، چیزی حدود 4 و نیم میلیون تومان در ماه است، گفت: با این وجود اکثریت مردم در کشور قادر به خرید برنج با قیمت ارز آزاد نخواهند بود که این امر باعث می شود بر فقر و گرسنگی دامن زده شود.

لازم به ذکر است صبح امروز رئیس انجمن واردکنندگان برنج با ارسال نامه‌ای به رئیس‌کل بانک مرکزی ضمن انتقاد از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی واردات برنج، نسبت به تبعات تخصیص قطره‌چکانی ارز نیمایی در این زمینه هشدار داد.
انتهای پیام/

انتهای پیام/