به گزارش صبح توس؛ محمود شبان، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خلیل آباد، پیش از ظهر امروز در نشست با خبرنگاران، اظهار داشت: با فرا رسیدن فصل بهار، فصل سرسبزی کار برداشت برگ انگور از تاکستان های شهرستان خلیل آباد آغاز می شود.

وی با بیان اینکه هرساله از ابتدای اردیبهشت ماه برگ های انگور چیده شده و بعد از سورت و بسته بندی به سایر استانها بخصوص تهران جهت تهیه دلمه و سایر صنایع مانند کنسرو برگ و استفاده دارویی ارسال می شود، خاطرنشان کرد: به علت ارزش دارویی و غذایی برگ مو و افزایش متقاضی آن در بازارهای داخلی هر سال میزان برداشت آن بیشتر می شود.

مدیر جهاد کشاورزی خلیل آباد با تاکید بر اینکه در این راستا چندین مرکز جمع آوری دایر شده که همه روزه 40 کامیون به میزان 40 تن از شهرستان بارگیری می شود، تصریح کرد: این امر باعث ایجاد اشتغال در روستاها به مدت 50 روز و در هر روز 800  نفر شده است.

وی با اشاره به اینکه چیدن برخی از برگ های مو باعث توزیع صحیح و منظم مواد غذایی در اندام های بوته شده و همچنین به تهویه بیشتر و جلوگیری از فعالیت سفیدک و پوسیدگی خوشه کمک می کند، اذعان کرد:  برگ درخت انگور سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی است و برای سلامت قلب و بسیاری از دستگاه های بدن مفید است.

شبان در ادامه عنوان کرد: برگ مو همچنین برای زکام و عفونت های روده، ضدعفونی کننده بسیار خوبی است و برای اینکار می توان 4 گرم برگ خشک انگور را در یک لیوان آب جوش دم کرده و دو تا سه فنجان در روز تناول کرد.

وی تشریح کرد: با توجه به اینکه برگ مو بصورت فله ای به فروش می رسد و مدت ماندگاری آن کم است این مدیریت آماده است به منظور احداث واحدهای تبدیلی و بسته بندی مناسب با ماندگاری طولانی تسهیلات مورد نیاز برای بخش خصوصی را فراهم کند.

انتهای پیام/