سید سعید ملک‌الساداتی، استاد اقتصاد دانشگاه فردوسی مشهد در گفت‌وگو با صبح توس، پیرامون وضعیت آسیب‌شناسی افزایش قیمت ها ضمن تأکید بر اهمیت بررسی منشأ تورم اظهار کرد: امروز منشأ افزایش قیمت‌ها در جامعه نقدینگی است.

وی افزود: این نقدینگی زیاد در جامعه بین بازارهای مختلف همچون سهام و خودرو در تلاطم و حرکت است.

منشأ افزایش قیمت‌ها در جامعه نقدینگی است

استاد اقتصاد دانشگاه فردوسی مشهد با بیان اینکه افزایش قیمت ها با دستور قابل کنترل و کاهش نیست گفت: وقتی که عوامل اقتصادی بتوانند بر قیمت تأثیر بگذارند افزایش قیمت اعمال می کنند.

وی مدیریت افزایش قیمت ها را نیازمند توسعه و رشد تولید در کشور دانست و افزود: وقتی تولید رشد ندارد و منفی است، نقدینگی سرگردان در بازارهای مختلف جابجا می شود و هر کالایی را دچار افزایش غیرواقعی قیمت خواهد کرد.

رونق تولید لازمه مقابله با تورم است

ملک‌الساداتی تصریح کرد: تورم در سبد معیشتی مردم اثرگذار است و لازمه مقابله با آن رونق تولید است که به دلایل مختلف دچار مشکل است لذا تولید باید افزایش یابد تا برای مردم درآمد ایجاد شود و وضعیت معیشتی و عرضه کالاها افزایش یابد.

وی ضمن اشاره به تبعات نبود رونق تولید افزود: نقدینگی که باید در تولید تزریق شود و بواسطه آن مواد اولیه خریداری شود و محصولی تولید شود، از چرخه تولید خارج شده و در بازارهای مختلف حرکت می کند.

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه رشد دارایی ها به صورت سفته بازی در بسیاری از بازارها اتفاق می‌افتد و در تولید اتفاق مثبتی رخ نمی‌دهد خاطرنشان کرد: بازدهی تولید به دلایل مختلف و موانعی بر سر راه آن از جمله ناکارامدی دولت ها و نظام مالیاتی، کاهش یافته است.

رشد بازار بورس حباب است

وی با اشاره به اینکه نقدینگی در بورس به سمت تولید واقعی نرفته و رشد این بازار نیز حباب است افزود: نقدینگی باید به سمت تولید هدایت شود اما متأسفانه دولت ها خود نیز از بخش غیرمولد در سفته‌بازی جلوتر هستند.

افزایش قیمت ها با قیمت دلار قابل توجیه نیست

ملک‌الساداتی گفت: افزایش قیمت دلار از سال گذشته تا امروز از میزان رشد قیمت هایی که امروز شاهد هستیم کمتر بوده و لذا این افزایش قیمت ها با قیمت دلار قابل توجیه نیست.

وی با بیان اینکه تغییرات دلار نمی تواند به صورت دفعی و یک شبه خودش را در رشد قیمت ها نشان دهد افزود: در قیمت خودرو اختلاف قیمت دلار به میزانی نبوده که بتواند توجیه کننده افزایش قیمت در این عرصه باشد و این رشد بی رویه قیمت ناشی از سفته بازی است.

استاد اقتصاد دانشگاه فردوسی مشهد اظهار کرد: دولت در شرایط موجود با کسری بودجه مواجه است و نیاز به منابع مالی دارد و نظام مالیاتی اگر بتواند کسر مالیات را در فعالیت های غیرمولد قرار دهد امری مطلوب است  اما اگر قرار باشد این کمبود دولت از طریق فشار بر تولیدکننده برطرف شود نادرست است.

انتهای پیام/