مهدی قلی زاده، ربیس حوزه قضایی کوهسرخ در گفتگو با خبرنگار صبح توس؛ در پاسخ به این سوال که آیا شخصی که به بیماری کرونا دچار شده، مسئولیت حقوقی و کیفری به دلیل انتقال ویروس به دیگری دارد یا خیر؟ اظهار داشت: مسئولیت حقوقی و کیفری برای فرد مبتلا به کرونا و انتقال ویروس به فرد دیگری وجود دارد و در این خصوص سه وضعیت متصور است.

وی با بیان اینکه در وضعیت اول شخص علم دارد که بیمار است و به دیگری منتقل می کند و از این موارد جنایت عمدی محسوب می شود و مستوجب مجازات، حسب وضعیتی که برای گیرنده به وجود می آید است، خاطرنشان کرد: در وضعیت دوم فردی اطلاع ندارد که ناقل بیماری است و عمدی در کار نیست ولی این فرد نیز مسئولیت دارد و وابستگان ذکور نسبی بایستی جبران خسارت داشته باشند.

رئیس حوزه قضایی کوهسرخ با اشاره به وضعیت سوم انتقال ویروس کرونا از شخص به شخص دیگر، تصریح کرد: فردی اطلاع دارد ولی بی احتیاط است و پیشگیری نمی کند و اصول بهداشتی را رعایت نمی کند این از موارد جنایت شبه عمدی است که خود باید جبران صدماتی که وارد شده را انجام دهد و اگر منجر به فوت شود قتل غیر عمد محسوب می شود و حبس به دنبال دارد

وی در پایان با بیان اینکه امیدواریم که این موارد به مردم اطلاع رسانی شود تا در جریان قرار بگیرند، اذعان کرد: همراه و همگام همه مردم و زحمتکشان هستیم تا ان شاء الله از این بحران عبور کنیم.

انتهای پیام/