حجت آرمان طاهری، کارشناس روابط بین الملل در گفتگو با خبرنگار صبح توس؛ درباره چگونگی وضعیت امروز در مورد زمینه‌های مورد مناقشه در دریای خزر اظهار داشت: منطقه خزر به لحاظ دارا بودن شرایط خاص جغرافیایی همواره در طول تاریخ یکی از مناطق حیاتی برای مردم و دولت‌های حاکم بر ایران بوده است.

وی با بیان اینکه موقعیت جغرافیایی، منابع طبیعی و معدنی، وجود جنگل‌های گسترده و در چند دهه گذشته با کشف منابع فسیلی نفت و گاز اهمیت این منطقه را برای ملت ایران دو چندان کرده است، خاطرنشان کرد: فروپاشی شوروی و مطرح شدن سهم هر کشور از دریای خزر و وجود اختلافات باعث برانگیخته شدن احساسات و دقت نظر مردم ایران بر تمامی تحولات مربوط به این منطقه شد.

این کارشناس روابط بین الملل با تاکید بر اینکه به طوری که دولت‌ها با موضوعات مهم خرز مثل موضوع میادین نفتی، تعیین رژیم حقوقی دریا و ماهیگیری محتاطانه برخورد کردند، افزود: تلاش‌های شرکت نفت خزر در طول دو دهه گذشته باعث کشف میادین نفتی البرز، الوند و سردار جنگل در منطقه خزر جنوبی شد.

وی ادامه داد: اما به دلیل عمق بالا و عدم وجود امکانات بهره برداری به واسطه تحریم‌های بین‌المللی و همچنین عدم وجود کنوانسیون حقوقی دریای خزر، ایران با مشکلاتی مواجه شد اما به تلاش های خود ادامه داد تا با ساخت سکوی نیمه شناور امیر کبیر شروع به حفر چاه کرد.

آرمان طاهری تصریح کرد: اعلام شرکت نفت خزر برای انجام آزمایش‌های طولانی مدت چاه‌های نفتی و تلاش برای شروع استخراج از میدان سردار جنگل موضوعی برنامه‌ریزی شده در چهارچوب حق حاکمیتی ایران در این میدان بوده و طبق روال طبیعی خود انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه این موضوع هیچ گونه تنشی را در روابط خوب دو کشور در پی نخواهد داشت، اذعان کرد: تصویب پیش‌نویس کنوانسیون حقوقی دریای خزر بین کشورهای ساحلی، فرصت مناسبی برای حل اختلافات بین کشورهای آذربایجان، ایران و ترکمنستان فراهم آورده است.

این کارشناس روابط بین الملل با تاکید بر اینکه در طول دو سال گذشته ما شاهد شکل‌گیری کمیسیون مشترک همکاری‌های نفتی بین ایران و آذربایجان بودیم که باعث باعث انعقاد قرارداد نفتی در حوزه خزر جنوبی شد، عنوان کرد: قرارداد برداشت مشترکی که در میدان نفتی البرز شکل گرفت، نویدبخش حل بخشی از اختلافات است؛ موضوعی که در صورت موفقیت‌آمیز بودن می‌تواند الگویی برای حل اختلافات دو کشور ایران و آذربایجان با ترکمنستان نیز باشد.

انتهای پیام/