زهرا راه چمنی، سرپرست پایگاه اهدای خون نیشابور در گفت‌وگو با صبح توس گفت: با شیوع کرونا تعداد اهدای خون‌های نیشابور کاهش‌یافته است اما با توجه به کاهش تعداد نیاز بیمارستان‌ها به خون، این کاهش اثر سوء برای بیماران نیشابور نداشته است ولی با توجه به نیاز شدید مشهد به خون نیشابور، این موضوع باعث کاهش منابع خونی مشهد شده است.

وی با اشاره به آمار اهدای خون در بهمن ماه نسبت به اسفند سال گذشته گفت: در بهمن ماه سال گذشته هزار و 370 نفر اهدای خون داشته اند و این عدد در اسفند به روزانه حدود 12 نفر رسید که در انتهای سال کاهش چشمگیرتر شد.

سرپرست پایگاه اهدای خون نیشابور تأکید کرد: در آبان ماه نیز اهدای خون در نیشابور کاهش‌یافته بود ولی در بقیه سال خوشبختانه اهدای خون مردم نیشابور همیشه جاری بوده است.

وی با اشاره به تمهیدات بهداشتی صورت گرفته بیان داشت: با توجه به ایجاد فاصله بیشتر برای تخت‌های اهدای خون، فعلاً قابلیت دریافت خون هشت نفر هم‌زمان وجود دارد.

راه چمنی افزود: سال گذشته ۱۶ هزار و ۷۵۶ مراجعه‌کننده به پایگاه اهدا خون نیشابور ثبت شده است که ۱۳ هزار ۴۴۱ نفر خون‌گیری شده‌اند.

وی افزود: از این تعداد ۹۱۰ خانم و ۱۲ هزار و ۵۳۱ آقا بوده‌اند و تعداد اهدای خون مستمر هفت هزار و ۲۰۴ نفر بوده است .

سرپرست پایگاه اهدای خون نیشابور تأکید کرد: از اول امسال نیز 106 نفر مراجعه به پایگاه اهدای خون داشته اند که از این تعداد ۸۶  نفر خون‌گیری صورت گرفته است.

وی در پایان تأکید کرد: عدم وجود پزشک مقیم در شهرستان نیشابور بزرگ‌ترین مشکل این پایگاه است که امیدواریم با پیگیری مسئولین رفع شود.

انتهای پیام/