علی محمدی، بخشدار کدکن تربت حیدریه در گفت و گو با خبرنگار صبح توس؛ اظهار داشت: در اقدام غافلگیرانه نیروهای انتظامی بخش کدکن که با همکاری اعضای انجمن های میراث فرهنگی روستاها و یگان حفاظت اداره میراث فرهنگی شهرستان صورت گرفت، باند حفاری غیرمجاز در حال حفاری شبانه دستگیر شدند.

وی خاطرنشان کرد: با تشکیل و فعال بودن انجمن های میراث فرهنگی به ویژه در سطح روستاها، حفاران غیرمجاز در امان نخواهند بود و متهمان این پرونده برای سیر مراحل قانونی تحویل مقامات قضایی شدند و قطعا دستگاه قضایی اشد مجازات را در خصوص آنها اعمال خواهد کرد.

محمدی اظهار داشت: تمدن کهن، غنی و پربار کدکن در عرصه های مختلف هنر و فرهنگ، شاهکارهای بی نظیری ارزانی داشته و به همین دلیل و به خاطر انگیزه های آزمندانه هیچ وقت از تعرض، دستبرد و غارت مصون نبوده از این رو ضمن تشکر از همکاری بی شائبه گروههای مردمی، حافظان میراث فرهنگی بخش کدکن، از تمام مردم درخواست داریم که موارد مشکوک را گزارش کنند تا از سرقت و از بین رفتن این آثار جلوگیری شود.

وی، گزارش‌های مردمی انجام شده را حاکی از حساس شدن بیش از حد مردم در چند سال اخیر نسبت به داشته‌های فرهنگی و تاریخی خود دانست و ادامه داد:‌ آن‌ها بر این باور هستند که تاریخ و هویت، بخش مهمی از داشته‌های ملی آنهاست که برای حفظ و حراست از آن باید در کنار ادارات دولتی حضور پرنگ داشته باشند.

انتهای پیام/