به گزارش صبح توس؛ نشست بررسی مشکلات مجتمع گلخانه ای کندر از توابع شهرستان خلیل آباد با حضور مشاور معاون وزیر و مجری طرح گلخانه های کشور، معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی و جمعی از مسئولان و کشاورزان شهرستان در دفتر مدیر جهاد کشاورزی شهرستان برگزار شد.

محمود شبان، مدیر جهاد کشاورزی خلیل آباد در این نشست با بیان اینکه با توجه به خسارت هایی که در بحث تغییر اقلیم بر بخش کشاورزی و عملکرد گیاهان وجود دارد بیشتر بر کشت گلخانه ای تاکید داریم، اظهار داشت: توسعه کشت محصولات گلخانه ای از اولویت های اول جهاد کشاورزی شهرستان است.

وی با تاکید بر اینکه با برگزاری کلاس های آموزشی سعی در ترویج کشت گلخانه ای در سطح شهرستان داریم، خاطرنشان کرد: در حال حاضر متقاضیان احداث گلخانه در خلیل آباد به سرعت در حال افزایش هستند.

مدیر جهاد کشاورزی خلیل آباد همچنین در ادامه خواستار تسریع در روند صدور مجوزها و پرداخت تسهیلات و تخصیص یارانه دولتی طرح ها با توجه به مشکل پیش آمده در پرونده های موجود در بانک ها شد.

 

نقیبی، مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی خراسان رضوی در این نشست با بیان اینکه در حال حاضر 10 مجتمع گلخانه ای در استان خراسان رضوی در دست ساخت است، تصریح کرد: مجتمع گلخانه ای خلیل آباد یکی از مجتمع های خوب و پیشرو در سطح استان محسوب می شود.

وی با تاکید بر اینکه در سال گذشته با توجه به اعتبارات موجود تعداد 7 ترانس برق خریداری شده و در سال جاری مبلغ 4500 میلیون ریال اعتبار مصوب شده که مبلغ 2450 میلیون ریال آن تخصیص یافته است، اذعان کرد: به اعضای مجتمع گلخانه ای فرصت 6 ماه جهت بهره برداری داده شود در غیر اینصورت با توجه به قوانین امور اراضی و قوانین مربوط به اجاره با مشکل مواجه خواهند شد.

وی آمادگی خود را جهت هرگونه همکاری از قبیل بازار رسانی و تامین نهاده ها و ایجاد زنجیره تولید به شرطی که مساحت گلخانه ها بالای 5 هکتار و محصولات یکدست و یکنواخت تولید شود را اعلام کرد.

 

حبیب رادفر، مشاور معاون وزیر جهاد کشاورزی و مجری طرح گلخانه های کسور در این نشست با بیان اینکه توسعه کشت گلخانه ای در اولویت اول وزارت جهاد کشاورزی و دولت قرار دارد، عنوان کرد: با توجه به تبخیر 71 درصدی به خاطر امنیت حیاتی نسل آینده کشورمان باید بسمت کشت گلخانه ای برویم.

وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر 18 هزار هکتار کشت گلخانه داریم که خراسان رضوی دومین استان کشور از لحاظ توسعه محصولات گلخانه ای است، تشریح کرد: ارزآوری و اشتغال جوانان و صرفه جویی در مصرف آب در گرو راه اندازی مجتمع های گلخانه ای است که با توجه به افزایش قیمت نهاده ها بایستی این مجتمع ها سریعتر به بهره برداری برسند.

مشاور معاون وزیر جهاد کشاورزی همچنین با اشاره به اینکه در حال حاضر با توجه به عدم فعالیت و غفلت بعضی از مجتمع ها ناچار به خلعیت آنها شده ایم، ابراز کرد: سایبان یک دانشی است که جهت کاهش خسارت تگرگ و آفتاب سوختگی و افزایش بهره بری آب مورد استفاده قرار می گیرد و تاکنون 310 هکتار سایبان در کشور اجرا شده است.

انتهای پیام/