سرهنگ پاسدار محمدرضا غفاری در گفتگو با صبح توس؛ به ارائه گزارش عملکرد طرح بسیج همگام با کشاورز در شهرستان درگز پرداخت و اظهار کرد: این طرح که با هدف پیشبرد و ارائه مباحث علمی در بخش کشاورزی پایه‌گذاری شده، کار خود را از سال 93 در سطح کشور و از سال 97 در سطح شهرستان درگز آغاز کرد.

وی افزود: در این طرح، مهندسین بسیجی به‌منظور کم کردن فاصله میانگین تولید شهرستان با تولید کشاورزی نمونه، حفظ سلامت محصول تولیدشده، بالا بردن سطح علمی کشاورزان و کاهش هزینه‌ها، به‌صورت جهادی و بدون دریافت هیچ‌گونه هزینه‌ای به روستاهای هدف رفته و اطلاعات به‌روز کشاورزی را در اختیار روستائیان قرار می‌دهند.

فرمانده ناحیه مقاومت بسیج درگز عنوان کرد: اجرای طرح بسیج همگام با کشاورز به این صورت است که کارشناسان بسیجی در طول یک فصل زراعی، در مراحل مختلف کاشت و داشت و برداشت، با حضور در مزرعه و همفکری با کشاورزان، روش‌های جدید و علمی کشاورزی را بر روی محصول مورد نظر پیاده‌سازی می‌کنند.

غفاری گفت: علاوه بر موارد ذکرشده، هر فصل یک کارگروه شهرستانی با حضور کارشناس مربیان و تمام ارگانهایی که در امور کشاورزی و روستایی دخیل هستند برگزار شده و مربیان طرح ضمن ارائه گزارش عملکرد سه‌ماهه خود، مشکلات کشاورزان را به اطلاع مسئولین رسانده تا بتوانند تدبیر مناسبی برای حل مسائل و مشکلات اتخاذ کنند.

وی عنوان کرد: سال گذشته در شهرستان درگز تعداد 7 کارشناس مربی در 10 شبکه روستایی خدمت رسانی می‌کردند که امسال با پیگیری‌های فراوان توانستیم تعداد کارشناسان را به 13 نفر و روستاهای تحت پوشش را به 30 شبکه در شهرستان ارتقاء دهیم.

این مقام مسئول تبیین کرد: بسیجیان فعال در این طرح تماماً از فارغ‌التحصیلان مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد رشته کشاورزی در گرایش‌های مختلف زراعت، اصلاح نباتات، تولیدات گیاهی و دامی و ... هستند.

غفاری تأکید کرد: امسال کارشناس مربیان طرح بسیج همگام با کشاورز با حضور در مزارع سبزی‌ها و صیفی‌جات، گندم، جو، پنبه باغات سیب و انگور و ... توانستند با استفاده از علوم روز و همفکری با کشاورزان و البته استفاده از ظرفیت‌های موجود، عملکرد محصولات ذکرشده را به میزان زیادی افزایش دهند.

فرمانده ناحیه مقاومت بسیج درگز در پایان یادآور شد: این طرح که با استقبال بسیار خوبی از سوی کشاورزان مواجه شده، در سالهای آینده هم با قوت ادامه خواهد داشت؛ تلاش ما بر این است که بتوانیم تعداد شبکه‌های روستایی تحت پوشش و کارشناس مربیان را برای افزایش عملکرد محصولات کشاورزی افزایش دهیم.

انتهای پیام/