به گزارش صبح توس؛ نماز سیاسی عبادی جمعه در سراسر خراسان رضوی برگزار شد و در خطبه های آن بر انتخاب آگاهانه و حضور گسترده مردم در انتخابات تاکید شد.

 

امام جمعه مشهد:

مشارکت در انتخابات از نظر دین و شرع‌ تکلیف است

 آیت الله سید احمد علم الهدی ظهر امروز در خطبه‌های نماز جمعه که در حرم مطهر رضوی برگزار شد، ظهار کرد: هر کاندیدای فداکاری که پیروز انتخابات شود در نهایت پیروز اصلی انتخابات امروز نظام جمهوری اسلامی است.

امام جمعه مشهد خاطرنشان کرد: رهبری در فرمایشات اخیر خود دو نکته را بیان کردند که امروز این دو نکته را برای شما توضیح می‌دهم، نکته اول مسأله مشارکت مردم در انتخابات است.

وی با اشاره به اینکه رهبری به عنوان مرجع ممتازی که بخش عمده‌ای از جهان تشیع مقلد ایشان هستند، شرکت در انتخابات را یک واجب شرعی اعلام کردند.

آیت‌الله علم‌الهدی با اشاره به اینکه ممکن است بعضی‌ها بگویند مراجع ما در این مورد اظهار نظر نکرده‌اند، متذکر شد: مسئله انتخابات اجماع تمام فقها است، زیرا مشارکت اجتماعی و سیاسی در اسلام یک تکلیفی شرعی است.

نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی یادآور شد: طبق حدیثی که شیعه و سنی  از رسول اکرم (ص) نقل می‌کنند ایشان فرمودند؛ هر کس که صبح از خواب برخیزد و به امور جمعی مسلمان اهتمام نورزد مسلمان نیست.

آیت الله علم‌الهدی با تأکید بر این که مشارکت در انتخابات از نظر دین و شرع‌ما تکلیف است، افزود: اگر فردی در زندگی ملتزم به تکالیف دینی نیست، انسان که هست و مسأله انتخابات یک حق عقلانی برای انسان است، هر انسانی حق دارد سرنوشت خود را تعیین کند.

عضو مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: اگر شما مردم از حق خود که رأی دادن است استفاده نکنید، افرادی دیگر برای شما سرنوشت تعیین می‌کنند، گاهی با یک برگه رأی اوضاع عوض می‌شود همه باید برای مشارکت در انتخابات اقدام کرده و از حق خود استفاده کنند.

وی با اشاره به نکته دوم مقام معظم رهبری، ابراز کرد: مسأله دوم این است که به چه کسانی رأی می‌دهیم، رهبری فرمودند که در دوره‌های گذشته بعضی از نمایندگان نوکر آمریکا و اروپا شده‌اند، باید حواسمان باشد به کسانی رأی دهیم که بعداً نوکر دشمنان نشوند.

آیت الله علم‌الهدی تصریح کرد: شما با رأی دادن به افراد اصلح مانع نفوذ دشمن به مجلس شورای اسلامی می‌شوید، برخی از شما عزیزان هنوز رأی نداده‌اید، اما تردیدی در رأی دادن ندارید و بعد از نماز جمعه حتما رأی می‌دهید.

نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی با تأکید بر این که تکلیف شما با رأی دادن تمام نمی‌شود، متذکر شد: اگر در فامیل یا همسایه‌های خود کسانی را سراغ دارید که در رأی دادن مردد هستند، تکلیف شما این است که آنها را از تردید خارج کنید، این امر بزرگترین مصداق امر به معروف و نهی از منکر و یک واجب الهی است.

وی در ادامه خطبه‌های عبادی نماز جمعه با اشاره به اینکه یکی از عوامل دغدغه‌‌آفرین و نگران‌کننده در زندگی مردم چالش‌ها و تنش‌های خانوادگی هستند، بیان کرد: هر چه می‌گذرد در زندگی زوج‌های جوان تنش بیشتری رخ می‌دهد و این تنش به زندگی والدین آنها هم راه پیدا می‌کند. 

 

امام جمعه خلیل آباد:

ملت بزرگ ایران، برنده اصلی انتخابات هستند / دشمن تلاش کرد انتخابات با مشارکت کم برگزار شود 

 حجت الاسلام علی ناهیدی، امام جمعه خلیل آباد در خطبه های نماز جمعه این شهرستان اظهار داشت: انتخابات در نظام مقدس جمهوری اسلامی ظرفیت اصلی برای اثبات جایگاه اجتماعی نظام است که اگر با قدرت و توان فوق العاده انجام گیرد و اگر جنبه خبری به طور وسیع در داخل و خارج انجام شود وحدت و انسجام ملی را در جهت حمایت و پشتیبانی از نظام می تواند به نمایش بگذارد.

وی با بیان اینکه نظام از ظرفیت حضور مردم به خوبی می تواند بهره مند شود، خاطرنشان کرد: دشمن در مرحله اول تبلیغات فراوانی داشته و دارد که مردم پای صندوق های رأی نداشته باشند و انتخابات از رونق خوبی برخوردار نباشد.

خطیب جمعه خلیل آباد با تاکید بر اینکه دشمنان به دنبال این هستند که انتخابات با مشارکت کم برگزار شود، تصریح کرد: دشمن در فاز دوم انتخابات تلاش می کند که نتیجه انتخابات را در درون کشور در میان مردم زیر سوال ببرند و مشکلاتی را درست کنند و اختلال به وجود بیاورند.

وی با اشاره به اینکه همانگونه که در انتخابات سال 88 این کار را انجام دادند و موفق شدند 8 ماه تمام برای کشور هزینه درست کنند و مشکلات عدیده ای به وجود آورد، اذعان کرد: انتخابات تجلی رقابت بین کاندیداها است و این در منطقه خلیل آباد نیز بسیار مشهود بود.

ناهیدی با بیان اینکه فردای انتخابات که نتایج اعلام می شود باید شنبه بردباری و مهربانی باشد که علاج پیشگیرانه از وقایع و حوادث بعد از انتخابات است، عنوان کرد: همه باید بدانند در انتخابات ملت بزرگ ایران برنده اصلی این میدان هستند.

وی با تاکید بر اینکه روز انتخابات، روز نمایش الگوی مردم سالاری دینی و یأس دشمن است و اولین تشکر را باید از مردم داشته باشیم، تشریح کرد: آنهایی که منتخب مردم خواهند شد باید توجه داشته باشند نماینده و منتخب همه مردم هستند و افرادی که به ظاهر پیروز نمی شوند باید به فرد منتخب احترام بگذارند و نتیجه انتخابات هرچه باشد معتبر است و پذیرش آن یک حق الناس است.

امام جمعه خلیل آباد در پایان خاطرنشان کرد: فرد منتخب از برنامه های دیگر کاندیداها استفاده کند تا بتواند مشکلات منطقه، استان و کشور را برطرف کند.

 

امام‌جمعه نیشابور:

مردم از منتخبان انتظار دارند که دست‌پر وارد مجلس شوند

حجت‌الاسلام سید قاسم یعقوبی در خطبه‌های نماز جمعه نیشابور گفت: در حال ایجاد افتخاری برای کشور هستیم تا دشمنان را از اهدافشان ناامید کنیم.

وی تأکید کرد: آدم باید اهل جهاد باشد و در برابر دولت باطل مبارزه کند و در دولت‌های حق به آشکارا موضع بگیرند.

امام‌جمعه نیشابور افزود: اگر عمل و کار شما انقلابی باشد، خدا کمک خواهد کرد و با این رأی دادن، اسلام تقویت خواهد شد.

وی خاطر نشان کرد: امیدواریم با پایان رأی‌گیری‌ها سفره همراهی و برادری پهن شود و هرکسی که رأی آورد خودش را اولین برنده نداند بلکه مردم اولین برنده‌های این انتخابات هستند.

یعقوبی گفت: آن‌هایی که رأی آوردند فردا وظیفه خاص دارند و بقیه وظیفه‌ای دیگر، همه باید به رأی آورندگان کمک کنند.

امام‌جمعه نیشابور تأکید کرد: همه باید پشت سر کسی که رأی آورد بمانند و آن‌ها نیز بعد از رأی آوردن در بین مردم باشد و با مردم و نخبگان ارتباط تنگاتنگی داشته باشد.

وی اظهار داشت: مردم از منتخبین نیز انتظار دارند که دست‌پر وارد مجلس شوند و طرح‌های بدیعی برای رفع مشکلات مردم ارائه دهند.

یعقوبی گفت: از منتخبین نیز می‌خواهیم بعد از پیروزی کارناوال شادی راه نیندازند.

 

امام‌جمعه سرخس:

آبادی سرخس درگرو تقویت ریشه انقلاب یعنی «ولایت» است

 حجت‌الاسلام محمد بختیاری در خطبه‌های این هفته نماز جمعه سرخس با تأکید بر اینکه کسی که به رسالت شهدا علاقه دارد باید راه شهدا را هم ادامه بدهد، اظهار کرد: شهید سلیمانی عزیز که سیدالشهدای مقاومت بود همه او را دوست داشتند، بنابراین امروز اگر شهید سلیمانی را دوست داریم باید به حرف او که برای خدا کار کنیم و اطاعت از اولیای خدا داشته باشیم، عمل کنیم.

امام‌جمعه سرخس خاطرنشان کرد: پرتکرارترین واژه در وصیت‌نامه سردار سلیمانی بعد از عشق مثال‌زدنی او به معبودش، واژه اطاعت از رهبری است و اگر کسی می‌خواهد از زندگی شهید سلیمانی درس بگیرد، باید از این شهید درس اطاعت از رهبری و درس حفاظت از نظام و انقلاب را بیاموزد.

وی بیان کرد: باید راز نامه‌ مکتب شهید سلیمانی را در وصیت‌نامه‌ این شهید دید؛ خلاصه‌ وصیت‌نامه‌ شهید سلیمانی اول اطاعت از و دوم پیروی از اولیای خدا است.

حجت‌الاسلام بختیاری با اشاره به انتخابات سرنوشت‌ساز امروز تأکید کرد: در بحث رأی‌دهی باید به فردی رأی داد که از همه بیشتر پیرو ولایت و دلسوز نظام و انقلاب باشد.

خطیب نماز جمعه سرخس عنوان کرد: ولایت ریشه‌ اصلی بنای انقلاب و سرخس هم یکی از شاخ و برگ‌های انقلاب است؛ اگر ریشه‌ انقلاب تهدید شود شاخ و برگ هم تهدید می‌شود، بنابراین اگر می‌خواهیم سرخس آباد شود باید به ریشه انقلاب توجه کرد.

امام‌جمعه سرخس یادآور شد: کسانی هستند از حرفی که زدیم، «سرخس فدای انقلاب» ناراحت شدند! آیا باید برعکس این باشد؟ شهدای ما برای انقلاب رفتند و ما هم جانمان را فدای انقلاب می‌کنیم.

وی بیان داشت: اگر نماینده‌ای را انتخاب کنیم که خدای‌نکرده ریشه نظام را بزند قطعاً ریشه سرخس را هم خواهد زد؛ اگر کسی به دنبال آباد کردن سرخس است باید ریشه نظام یعنی ولایت‌فقیه را تقویت کند.

حجت‌الاسلام بختیاری با تأکید بر اینکه امروز سیل انقلابیون و سلیمانی‌ها در راه هستند و کسی نمی‌تواند جلوی این سیل را بگیرد، تصریح کرد: مردم ما زمان‌شناس هستند و هرگز صحنه انقلاب را خالی نمی‌کنند و راه ولایت که راه عزت است را ادامه خواهند داد.

خطیب نماز جمعه سرخس در پایان گفت: باید مراقب کرونا بود؛ اما عجیب است که کرونا هم شب ۲۲ بهمن می‌آید و هم شب انتخابات! آیا کرونا هوشمند شده است؟! قطعاً باید به نکات بهداشتی توجه کرد و این توصیه‌ اسلام است، اما باید به این موضوع هم مشکوک بود.

 

 

خطیب جمعه موقت تربت حیدریه: 

افراد منتخب معیارهای ولی فقیه را داشته باشند/اسلام کاخ قدرت های جهانی نظام سلطه را به لرزه انداخته است

حجت الاسلام محمدعلی رضایی، در آئین خطبه های این هفته نماز جمعه تربت حیدریه اظهار کرد: امروز بزرگترین شخصیت های متفکر جهانی به این باور رسبدند اسلامی که دیروز افیون ملتها و عقب ماندگی انسانها بوده چگونه توانسته در این چهل مایه عزت و اقتدار شده و آتشفشانی بشود که قدرت های جهانی را عاصی کرده است. 

وی تصریح کرد: از بدو پیروزی انقلاب اسلامی استکبار جهانی هزاران مانع برای استقرار و استمرار نظام اسلامی ایجاد کرد و با جبهه منافقین و برخی جریانات برای توقف این حرکت دست به هر توطئه ای زدند.

رضایی بیان کرد: برخی فکر می کنند ما در این چند سال اخیر تحریم شدیم کما اینکه ما از روز اول پیروزی انقلاب تحریم اقتصادی بودیم و دشمن در حال پیکار با این نظام و ملت بود و با همه گرفتاری ها از اختلافات قومی و قبیله ای، ترور شخصیت های برجسته نظام تا جنگ تحمیلی را به راه انداختند، اما این نظام در دنیای زر و زور و تزویر به جای رسید که بعنوان یک نظام مقتدر و عزتمند خودنمایی می کند.  

قائم مقام نماینده ولی فقیه در بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خاطر نشان کرد:    امروز انقلاب اسلامی ایران اسلام را به دنیا معرفی کرده و عاصی شدن دشمن برای همین است که اسلام توسط حمهوری اسلامی و هسته مقاومت گسترش یافته است.

وی گفت: امروز اگر سوریه، لبنان، فلسطین و یمن و کشورهای آزادیبخش در برابر نظام سلطه ایستادند و این از انقلاب اسلامی نشات گرفته که اسلام ناب محمدی صلی الله را به جهان معرفی کرده است.

رضایی تصریح کرد: امروز یکی از روزهای ارزشمند و بزرگ جمهوری اسلامی است که ملت سرنوشت اینده کشور را رقم می زند و با انتخاب افراد اصلح و توانمند و کارامد مجلس قوی را تشکیل می دهند. 

وی بیان کرد: امروز از هر زمان حضور در پای صندوق های رای مهمتر است چرا که امروز برای مبارزه و پنجه در پنجه شیر شدن حضور حداکثری در انتخابات مهم است و رایی که ملت می دهد تیر مهلک و سهمگینی بر قلب سیاست مداران ایالات متحده تست.

خطیب جمعه موقت تربت حیدریه گفت: مردم در مرحله نخست ضمن حضور حداکثری در انتخابات به کسی رای بدهند که معیارهای ولی فقیه جامعه را دارا باشند،، زیرا دشمن به دنبال این است که نظام را از درون ساقط کند و با فرستادن افراد نفوذی به مراکز تصمیم گیری و تصمیم سازی کشور را از داخل با مشکل مواجه کند.

رضایی گفت: فرد منتخب باید مومن، انقلابی و جهادی باشد و برای ایجاد عدالت تلاش کتد و از استکبار و استعمار هراسی نداشته و معتقد به ساختن نظام از داخل کشور باشد.

انتهای پیام/