به گزارش صبح توس، رأی‌گیری انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و اولین میان دوره‌ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری در 12 حوزه انتخابیه خراسان رضوی از ساعت 8 صبح امروز آغاز شد.

در این دوره از انتخابات چهار هزار و 23 شعبه اخذ رأی در سراسر استان برای انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری ایجاد شده که از این میزان حدود 3 هزار شعبه ثابت، یک هزار و سه شعبه سیار، 2 هزار و 411 شعبه شهری و یک هزار و 612 شعبه هم روستایی هستند و از این تعداد یک هزار و 520 شعبه در مشهد است.

از میان پنج کاندیدای تایید صلاحیت شده برای میان‌دوره‌ای خبرگان رهبری یک نفر در این انتخابات به عنوان جایگزین مرحوم سید محمود هاشمی شاهرودی انتخاب می‌شود.

یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی با رقابت 568 داوطلب حضور در مجلس از حوزه‌های انتخابیه «مشهد و کلات»، «تربت جام و تایباد»، «تربت حیدریه و مه‌ولات»، «چناران و بینالود»، «خواف و رشتخوار»، «قوچان و فاروج»، «گناباد و بجستان»، «فریمان و سرخس»، «نیشابور و فیروزه»، «درگز»، «سبزوار، جغتای، جوین، داورزن و خوشاب»، «کاشمر، خلیل آباد و بردسکن» برای تکیه بر 18 کرسی از 290 کرسی نمایندگی در بهارستان، آغاز شده است.

حوزه انتخابیه مشهد و کلات با ۳.۵ میلیون نفر جمعیت و پنج نماینده در مجلس شورای اسلامی، بزرگترین حوزه انتخاباتی از نظر شمار جمعیت و تعداد نمایندگان در میان ۱۲ حوزه انتخاباتی خراسان رضوی محسوب می‌شود.

همچنین برای به حداقل رساندن خطاهای انتخاباتی، امسال برای اولین بار از دستگاه‌های الکترونیکی احراز هویت برخط در انتخابات استفاده می‌شود و حدود چهار هزار و 900 دستگاه الکترونیکی احراز هویت برخط برای امر انتخابات به فرمانداری‌های خراسان رضوی تحویل داده شده است.

جمعیت خراسان رضوی 6 میلیون و 440 هزار نفر است که از این تعداد 4 میلیون و 503 هزار و 610 نفر واجد شرایط رای دادن و 254 هزار و 198 نفر رای اولی هستند و برای نخستین بار مشارکت در تعیین سرنوشت کشور را تجربه می‌کنند.