مسعود صباغیان، معاون مدیریت منابع و پشتیبانی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی در گفت‌وگو با خبرنگار صبح توس، اظهار داشت: از ابتدای سال 37 پروژه نیروگاه خورشیدی در سطح استان به بهره‌برداری رسیده است که 7 پروژه آن در دهه فجر بوده است.

وی بابیان اینکه پیش‌بینی ما این است که این تعداد تا پایان سال به 50 پروژه نیروگاه خورشیدی بااعتباری بالغ‌بر 12 میلیارد تومان برسد، خاطرنشان کرد: اقتصاد مقاومتی و استفاده از فضای موقوفات نیز در اولویت قرارگرفته است که بتوانیم یک بحث درآمدی برای موقوفات ایجاد کنیم و هم در اشتغال و فراهم کردن فضای پاک محیط زیستی تأثیرگذار باشیم.

معاون مدیریت منابع و پشتیبانی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی همچنین در ادامه تصریح کرد: تولید برق از طریق نیروگاه‌های خورشیدی کمک خوبی به اقتصاد موقوفات و بقاع متبرکه است که با یک نیروگاه 20 کیلوواتی ماهانه 3.5 تا 4 میلیون تومان درآمد ایجاد می‌کند و این درآمد در همین منطقه و بقعه متبرکه هزینه می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه پیش‌بینی‌شده که سالانه 2035 نفر اشتغال ایجاد شود که اتفاق خوبی است که دیده نمی‌شود و همچنین از قطع 15 هزار نهال درخت در سال جلوگیری می‌کند، اذعان کرد: موقوفات یک سرمایه است که اوقاف متولی این سرمایه محسوب می‌شود که باید این سرمایه رشد پیدا کند و فضایی برای اشتغال و کمک به دولت و فضای اقتصاد و هم اجرای نیت موقوفات فراهم شود.

صباغیان همچنین در ادامه عنوان کرد: مسئولیت اجرای نیت بر عهده اوقاف است و اگر از موقوفات درآمدزایی شود قطعاً می‌توان تعزیه‌داری را به نحو احسن انجام داد و به فقرا و دانش آموزان بی‌بضاعت کمک بیشتری ارائه کرد.

وی بابیان اینکه 70 نیت را در موقوفات داریم که اگر این 70 نیت را اجرایی کنیم که در حال رکود امکان‌پذیر نیست و باید رشد را درزمینهٔ موقوفات داشته باشیم که بتوانیم آن نیت‌های واقفین و خیرین را اجرا کنیم، تشریح کرد: مردم وقتی اجرای درست نیت موقوفات را ببیند بیشتر به سمت وقف رغبت پیدا می‌کنند.

انتهای پیام/