به گزارش صبح توس؛ با اعلام نتایج اولیه طرح اقدام ملی تولید مسکن و ارسال پیامک تاییدیه از سوی وزارت مسکن به متقاضیان واجد شرایط، شاهد موجی از آگهی‌ها از طرف واجدین شرایط برای خرید و فروش امتیازهای اولیه در سایت‌هایی مانند شیپور و دیوار هستیم.

در یکی از این آگهی‌ها که قیمت یک صد میلیونی برای فروش کد رهگیری با تاییدیه مسکن ملی آمده است: «انتقال در دفتر اسناد رسمی و تعهد همراهی تا تحویل کلید بدون هر گونه کوتاهی فروش به علت نیاز مالی. فرصت عالی برای صاحب خانه شدن می باشد».

 

در سایت دیوار نیز در یکی از آگهی‌ها نوشته شده است: «با سلام. فروش فوری تمامی مراحل قانونی در محضر انجام می‌شود. قیمت توافقی. معاوضه با اتومبیل».

 

در آگهی دیگری آمده است: «تایید مرحله اول گرفته شده و دعوت به ثبت نام مرحله دوم شده، کد پیگیری دارم. محضری انتقال میدم به نامتون و تمامی مراحل واستون انجام میشه».

 

 

با توجه به غیرقانونی بودن این قبیل معاملات که به صراحت از طرف وزارت راه و شهرسازی به آن اشاره شده است و هر گونه واگذاری و انتقال امتیاز مسکن ملی به غیر را تحت هر یک از عناوین حقوقی، غیر معتبر و ممنوع اعلام کرده است، باز هم هیچ نهاد یا سازمانی برای برچیدن این گونه فعالیت ها در فضای مجازی اقدامی انجام نمی دهد.

این اولین بار نیست که در سایت‌‌هایی همچون شیپور و دیوار شاهد گسترش دلالی و ایجاد فضا برای تشنج بازار و همچنین افکار عمومی هستیم؛ در مطالب قبلی به نقش این سایت ها در ترویج فعالیت آرایشگاه‌های زنانه در نقش کلینیک‌های زیبایی و معضلات آن، فروش بلیت‌های مسابقات فوتبال لیگ برتر با قیمت‌های گزاف و غیره اشاره شده است، اما مثل اینکه این قبیل فعالیت‌ها در بستر چنین سایت هایی به امری معمول بدل شده است.

سوال اینجاست که چگونه سایت‌هایی مانند شیپور و دیوار اقدام به تایید و انتشار این آگهی ها می کنند و بستری را برای سودجویان فراهم می کنند که به فریب و متضرر شدن عده ای که خسته از اجاره نشینی هستند می انجامد.

با ادامه این روند شاهد فروش چندین باره این امتیازات و ایجاد بازاری خواهیم بود که به صورت تصاعدی قیمت این امتیازها و بالطبع مسکن را بالا می‌برد که در تناقض با هدف اولیه این قبیل طرح‌ها یعنی تهیه مسکن با هزینه مناسب است.

انتهای پیام/