به گزارش صبح توس؛ سعید توانا، رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان خواف صبح امروز در رابطه در گفت و گو با خبرنگار ما در رابطه با حادثه حمله پلنگ در عصر روز گذشته که منجر به زخمی شدن دو کارگر در شرکت صنایع معدنی، معادن سنگ آهن سنگان خواف شد، گفت: به محض دریافت خبر جهت عیادت از کارگران زخمی شده در این حادثه به بیمارستان رفتم و زخمی‌ها را از نزدیک دیدم، که خوشبختانه خطر رفع شده بود.

وی در ادامه با تاکید بر افزایش کشیک های یگان حفاظت محیط زیست خواف در منطقه ذکر شده، گفت: پس از این حادثه، دو نفر از ماموران یگان حفاظت از محیط‌‌ زیست خواف در منطقه حضور یافتند تا کشیک مراقبتی در منطقه را انجام دهند

توانا در رابطه با حضور پلنگ در معادن سنگ آهن سنگان خواف نیز به خبرنگار ما، گفت: ارتفاعات معادن سنگ آهن سنگان در خواف زیستگاه اصلی پلنگ‌های در منطقه است.

وی در ادامه با تاکید براینکه متاسفانه برخی از شرکت‌های معدنی فعالیت خود را به ارتفاعات کشانده‌اند، گفت: کشاندن فعالیت های معادن به ارتفاعات یعنی ورود به قلمرو پلنگ‌ها که در این رابطه نیز حضور افراد در این نقاط باعث دفاع پلنگ از قلمرو خود می شود.

رئیس اداره حفاظت از محیط‌ زیست خواف با اشاره به اهمیت حفظ جان انسان ها و اهمیت حفظ و مراقبت از گونه کمیاب پلنگ در منطقه، گفت: تا کنون چندین نوبت جلسه با مدیران معادن سنگ آهن سنگان خواف و اجرای جندین دوره آموزشی برای کارکنان و کارگران معادن و مکاتبات متعددی پیرامون حفظ محیط‌زیست و حیات وحش در این شهرستان انجام شده است.

وی در رابطه با راهکارهای افزایش امنیت موجود در منطقه گفت: برای ارتقای حفاظت فردی کارکنان در معادن سنگ آهن سنگان تا کنون پیشنهادهای متعددی از قبیل افزایش نورافکن‌ها، کاهش شیفت‌ کاری شبانه کارگران در ارتفاعات و نصب کیوسک‌های متعدد در ارتفاعات و نقاط تردد پلنگ به مدیران شرکت‌های صنعتی و معدنی را داده ایم.

وی در رابطه با یکی دیگر از علل های حضور پلنگ در معادن سنگ آهن خواف گفت: متاسفانه برخی شرکت‌های معدنی در منطقه از سگ برای حفاظت از محیط کار خود استفاده می‌کنند، غافل از این موضوع که سگ به عنوان غذای لذیذی برای پلنگ تلقی می شود و پارس سگ موجب چذب پلنگ به سمت خود می شود، و بارها در این رابطه به مدیران شرکت ها اعلام کردیم از سگ به ویژه سگ‌های ولگرد در منطقه استفاده نشود.

توانا در ادامه اظهار داشت:جالب است در سال‌هایی که پلنگ در منطقه خواف حضور دارد، گرگ‌ها در منطقه کم می شوند و تلفات دام دامداران در خواف بسیار کاهش می‌یابد.

رئیس محیط زیست خواف در ادامه، یادآور شد: هم اینک فصل جفت‌گیری وحوش به خصوص پلنگ است و فعالیت هورمونی این حیوان در دوره جفت‌گیری و آبستنی، که این موضوع پلنگ را از لحاظ رفتاری پرخاشگر و خطرناک می‌سازد.

وی در  رابطه با سوال خبرنگار ما مبنی بر وجود چه تعداد پلنگ در منطقه خواف گفت: برپایه گفته‌های شاهدان عینی، پیش‌بینی می‌شود حداقل یک قلاده ماده پلنگ، و یک قلاده پلنگ نر به همراه 3 توله پلنگ در معادن سنگ آهن سنگان خواف در حال زیست باشند.

توانا در پایان در رابطه با ارزش این گونه کمیاب در کشور گفت: گونه پلنگ‌های خواف گونه ایرانی و از گونه‌های با ارزش پلنگ در کشور است.


انتهای پیام/