به گزارش صبح توس؛ رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت پیش از ظهر امروز در مراسم افتتاحیه کارخانه تولید شمش طلا در بردسکن که با حضور استاندار خراسان رضوی و نماینده مردم خلیل آباد، کاشمر و بردسکن در مجلس شورای اسلامی همراه بود، اظهار داشت: سرمایه‌گذاری‌ها علی‌رغم مشکلاتی که وجود دارد افزایش پیداکرده است و در سال جاری تنها در حوزه ایمیدرو 3 میلیارد و 600 میلیون دلار طرح آماده افتتاح داریم.

وی با بیان اینکه خودکفایی یکی از برنامه‌هایی است بسیار جدی گرفته‌شده است، خاطرنشان کرد: در برخی از امور متأسفانه وابسته بودیم ولی امروز در بسیار از امور به سمت خودکفا شدن پیش می‌رویم و در حال حاضر کارخانه تولید الکترود احداث می‌شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین در ادامه تصریح کرد: کک اسفنجی و سوزنی که از مواد اولیه تولید الکترود محسوب می‌شود وارداتی بود ولی با وزارت نفت تفاهم‌نامه‌ای امضاء شد تولید کک اسفنجی و سوزی شروع می‌شود.

 

از تحریم‌ها فرصت ساخته‌ایم

وی با تأکید بر اینکه تحریم‌ها و شرایط امروزی نه‌تنها نتوانسته ما را به‌زانو دربیاورد بلکه از این شرایط یک فرصت ساخته‌ایم، اذعان کرد: در شرایط عادی شاید بسیاری از کارها را به‌راحتی انجام نمی‌دادیم ولی امروزه به این مرحله از خودکفایی رسیده‌ایم.

رحمانی با بیان اینکه انقلاب معدنی در حال شکل‌گیری است و کارهای آغازشده در حوزه معدنی از اکتشاف تا توسعه صنایع معدنی واقعاً خیره‌کننده است، عنوان کرد: در حوزه مس از ابتدای تأسیس تا امروز کارخانه اسید نداشتیم ولی امروزه این کارخانه 1600 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری افتتاح‌شده است.

وی با اشاره به اینکه امروز استخراج موبایلی در حوزه معادن مطرح است و از مردم دعوت می‌کنم که به بحث معادن کوچک وارد شوند و سرمایه‌گذاری کنند، تشریح کرد: شرکت‌های بزرگ موظف شده‌اند که محصول معادن کوچک را به قیمت روز و به‌صورت قرارداد بلندمدت خریداری کنند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با تأکید بر اینکه سیاست ما این است که هرکجا معادنی فعال باشد باید گردش مالی این معادن در همان استان و شهرستان وارد شود، بیان کرد: معادنی وجود دارد که اگر گردش مالی آن‌ها در همان استان و شهرستان وارد شود مطمئناً استان و شهرستان را متحول می‌کند و از کنار آن می‌تواند خدمات زیادی به مردم ارائه کرد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: اولویت جذب نیرو برای معادن با نیروهای بومی همان منطقه است و باید کاری کنیم که توزیع جمعیت و فعالیت در همه جای کشور باشد و برای همه شغل و درآمد ایجاد شود.

انتهای پیام/