محمود علیان، رئیس اتحادیه گل‌فروشان مشهد در گفت‌وگو با صبح توس، اظهار کرد: طی چند روز گذشته به دلیل افزایش میزان تقاضای بازار و افزایش خرید گل در مشهد شاهد افزایش 40 درصدی قیمت این کالا بوده‌ایم.

وی با تأکید بر اینکه قیمت گل وابسته به میزان عرضه و تقاضا است، گفت: همه ساله با سرد شدن هوا به دلیل کاهش میزان تولید و عرضه توسط تولیدکنندگان گل شاهد بالا رفتن قیمت گل و گیاه هستیم که این روند با گرم شدن هوا و افزایش میزان عرضه، سیر نزولی پیدا می‌کند و قیمت گل و گیاه به قیمت اصلی خود باز می‌گردد.

علیان ادامه داد: هیچ قیمت مصوبی برای فروش گل وجود ندارد و بازار گل مانند بازار میوه و تره بار، مبتنی بر عرضه و تقاضا است لذا نمی‌توان برای هر گل یا گیاهی یک قیمت ثابت و مصوب تعیین کرد از این رو نیز نباید با واردات گل به تولیدکننده‌ای که تمام سال به امید اعیاد و بالا رفتن فروش، کار می‌کند، ضربه زد.

رئیس اتحادیه گل‌فروشان مشهد با اشاره به اینکه تولیدکنندگان گل و گیاه قیمت گذار اصلی هستند، خاطرنشان کرد: گل‌فروشان تنها مجاز به دریافت 30 درصد سود نسبت به قیمت فاکتور خریداری شده هستند لذا چنانچه خریداری نسبت به قیمت‌ها شکایتی دارد باید ابتدا قیمت فاکتور خرید را مشاهده کند و نسبت به آن ادعای خود را مطرح کند.

وی تصریح کرد: در حال حاضر حدود 350 واحد صنفی مجاز گل فروشی در مشهد فعال هستند و هم اکنون هیچ‌گونه کمبودی در بازار گل و گیاه مشهد نداریم و تنها به دلیل بالا رفتن میزان تقاضا شاهد افزایش قیمت‌ها بودیم.

علیان با تأکید بر اینکه در حال حاضر گل‌فروشان مشهد، از وضعیت خوبی برخوردار هستند، گفت: تنها مشکل حال حاضر گل‌فروشان، کمبود گل در بازار است که آن‌ها را با مشکلاتی مواجه کرده است.

انتهای پیام/