به گزارش صبح توس؛ در گفت‌وگو با قدیمی‌ترهای شهر و روستا به آسانی زندگی مردم را در گذشته می‌توان با وضعیت کنونی مقایسه کرد، امروز مردم با بهره‌مندی از امنیت پایدار و برخورداری از عزت نفس در زیر سایه‌سار ولایت و انقلاب شکوهمند اسلامی که نتیجه تلاش مردم و لطف خداوند متعال است زندگی با عزتی دارند.

البته امروزه شاید مشکلاتی در زمینه اقتصادی کشور با جنگ ناجوانمردانه‌ای که دشمن بر علیه نظام و انقلاب ما در پیش گرفته به وجود آمده باشد، اما بصیرت مردم و عزت و اقتدار کنونی کشور که دیگر زیر یوق بیگانگان نیست، برای مردم ما بسیار ارزشمند است، کسانی که در گذشته برای سرنوشت مردم تصمیم می‌گرفتند و تا توان داشتند به غارت اموال مردم و منابع این کشور می‌پرداختند.

در رابطه با مقایسه دوران قبل از پیروزی شکوهمند انقلاب و بعد از پیروزی انقلاب سراغ قدیمی‌ترها در رشتخوار رفتیم تا آنچه در گذشته در منطقه بوده را با شرایط امروز کشور و منطقه مقایسه کنیم.

میرزائیان پیرمرد ۷۳ ساله رشتخواری در گفت‌وگو با خبرنگار ما در رابطه با دوران گذشته در زمان طاغوت گفت: شرایط آن دوران بسیار متفاوت با شرایط الان بود آن زمان مردم هیچ دخالتی در تعیین سرنوشت خود نداشتند، خان و خان بازی حرف اول را برای مردم می‌زد مردم رایت بودند و برای خان نوکری می‌کردند.

وی در ادامه این مطلب، افزود: نه پزشکی بود و نه بیمارستانی که الحمدالله امروز بسیاری از امکانات مورد نیاز مردم در منطقه وجود دارد و مردم دیگر نگرانی زیادی مثل گذشته برای استفاده از دکتر ندارد.

علیرضا زارع دیگر شهروند رشتخواری از کشاورزی و وضعیت زندگی مردم منطقه رشتخوار در گذشته و قبل از پیروزی انقلاب اسلامی سخن گفت: مردم و کشاورزان چیزی به اسم درآمد از خود در گذشته نداشتند، کشاورزی می‌کردند اما نه برای خودم تنها  سهم ناچیزی از زحمات یک ساله کشاورزی خود به دستشان می‌رسید.

حاج محمد علیزاده ساکن روستای در محدوده شهر رشتخوار به خبرنگار ما در این رابطه گفت: انقلاب شکوهمند اسلامی به مردم عزت و سربلندی عطا کرد، امروز بسیاری از امکانات در دسترس مردم است در زمان طاغوت مردم از حداقل امکانات اولیه زندگی محروم بودند، نه آب درستی و نه برق و گازی، زن‌ها برای شستشوی البسه به کنار قنات‌ها می‌رفتند و مردم در خزینه حمام می‌کردند مشکلات بهداشتی و بیماری‌های واگیردار سرسام آور بود.

وی در ادامه مطلب اذعان داشت: امروز مردم باید قدردان نعمت‌های موجود باشند ژاندارم و زورگویی نیست امروز مردم از حقوق یکسانی برخوردارند کسی به زور مال و اموال کسی را تصاحب نمی‌کند.

 

شهرک صنعتی رشتخوار امیدی است برای اشتغال جوانان منطقه
 

در گذشته کمتر کسی به این فکر می‌کرد که در یک مکان تعدادی کارخانه دایر شود و مردم و جوانان زن و مرد بتواند مشغول کار شوند، اما امروز منطقه شهرک صنعتی رشتخوار چراغ امید را در مردم و جوانان جویای کار شهرستان روشن کرده است.

مصطفی محمد پور از شاغلین در پروژه در حال افتتاح فولاد رشتخوار به خبرنگار ما گفت: امروز به امید خدا با حرفه و شغل قبلی که داشتم توانستم شغل مناسبی در کارخانه فولاد رشتخوار به دست آورم، امیدوارم به‌زودی شرایط راه‌اندازی دیگر کارخانه‌های شهرک صنعتی فراهم شود تا تمام جوانان رشتخواری از کار مناسب در منطقه بهره‌مند شوند.

حاج محمد نوجوان از ساکنین روستاهای رشتخوار در رابطه با فرق گذشته با امروز کشور در قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی گفت: در گذشته هیچ امکاناتی وجود نداشت نه بیمارستان و درمانگاهی و نه آسفالت و وسیله نقلیه مناسب مردم، امروز در بیشتر روستاها مراکز درمانی مستقرشده است، روستاها از نعمت گاز برخوردارند و آسایش مردم بسیار مطلوب شده است.

وی در ادامه افزود: رشتخوار و خواف در گذشته زیر مجموعه تربت حیدریه بودند و اسمی و نامی از منطقه درجاهای دیگر شنیده نمی‌شد اما امروز هم خواف و هم رشتخوار ۲ شهرستان مستقل هستند.

 

بهره‌مندی 100 درصدی آب شرب در رشتخوار/ گازرسانی به 97 درصد جمعیت شهرستان انجام‌شده است

خالقداد عرب فرماندار رشتخوار در رابطه با میزان بهره‌مندی شهرستان رشتخوار در حوزه‌های مختلف به خبرنگار ما گفت: به برکت انقلاب شکوهمند اسلامی امروز در بحث آب شرب 100 درصد روستاهای و شهرهای رشتخوار از آب شرب بهداشتی بهره‌مند هستند.

وی در ادامه افزود: در بحث گاز با پروژه اجرا شده در روستاهای شعبه و فاضلمند بخش جنگل نزدیک به 97 درصد جمعیت روستای و شهر ما از نعمت گاز طبیعی برخوردار می‌شوند.

عرب همچنین در رابطه با بحث راه روستایی رشتخوار گفت: در حوزه راه روستایی از میانگین استان بالاتر هستیم، به‌جز جاده چخماق که پروژه نیمه تمامی است پروژه ملی است که باقی‌مانده است، با پیگیری‌های انجام‌شده در سفر اخیر به تهران قول آسفالت 10 کیلومتر در نشست با رئیس راهداری کشور جهت بهره‌مندی روستاهای کوده، عبس آباد جدید و امین آباد جنگل را گرفتیم، که امیدواریم به زودی انشالله در سال 98-99 و بعد از بارندگی‌ها آن 10 کیلومتر هم اجرایی شود.

فرماندار رشتخوار در ادامه در ارتباط با حوزه بهداشت و درمان در رشتخوار یادآور شد: در ارتباط با بحث حوزه بهداشت و درمان ما 5 مرکز خدمات جامع سلامت در سطح شهرستان داریم که درحال ساخت است، 2 مجموعه نیمه تمام در جنگل،  فتح آباد ، باسفر و عبس آبادکه انشالله با تکمیل شدن این پروژه‌ها ضریب برخوردی ما در حوزه بهداشت و بحث سلامت هم در واقع از میانگین کشوری در یک میانگین قابل قبولی قرار خواهد گرفت.

وی در پایان، افزود:حوزه طراح‌های هادی هم در تمام روستاهای بالای 20 خانوار ما اجرا شده است، که در بحث مقاوم‌سازی هم رویکرد بنیاد مسکن در طرح مقاوم‌سازی و هم کمیته امداد و هم بهزیستی بشدت در بحث ساخت ساز و مقاوم‌سازی پیگیری می‌شود.

عرب در پایان با توجه به اجرای طرح خرید حمایتی زعفران در رشتخوار نیز گفت: در بحث زعفران 26 درصد مطالبات زعفران کاران ظرف مدت 48 ساعت آینده به حساب کشاورزان واریز می‌شود.


فعالیت 9 طرح و پروژه تولیدی در شهرک صنعتی رشتخوار

فاطمه سعیدی رئیس شهرک صنعتی رشتخوار در گفت و با خبرنگار ما با اشاره به اینکه تاکنون بیش از 9 طرح عمرانی خدماتی در مجموعه شهرک صنعتی رشتخوار افتتاح و بهره‌برداری و در حال ساخت است، افزود: شرکت تعاونی سپید پیاز با اعتبار بالغ بر 2 میلیارد تومان سال افتتاح 93 تعداد نیروی در حال اشتغال 25 نفر، شرکت هما گستر سیلوی ذخیره گندم بهره‌برداری سال 98  اعتبار هزینه شده در طرح 12 میلیارد تومان، کارخانه آرد در حال ساخت که مجموعاً برای 60 نفر ایجاد اشتغال خواهد کرد، معاینه فنی سال تأسیس 96 اشتغال موجود 5 نفر، شرکت تعاونی آریان طوس تولید فیلتر هوا بهره‌برداری سال 96 اعتبار هزینه شده 800 میلیون تومان ایجاد اشتغال 12 نفر، درب‌های ضدسرقت800 میلیون تعداد نیروی به‌کارگیری شده 7 نفر، شرکت تعاونی زعفران بشارت سال بهره‌برداری 98 اعتبار 1 میلیارد 800 میلیون تومان ایجاد اشتغال برای 5 نفر، بسته‌بندی آجیل و کره‌گیری پسته در حال ساخت 1 میلیارد 200 میلیون تومان، شرکت حمل‌ونقل ماهان ترابر شرق اعتبار 6 میلیارد تومان در حال ساخت  و چندین طرح دیگر در حال ساخت از جمله برنامه صورت گرفته در مجموعه شهرک صنعتی رشتخوار بوده است.

انتهای پیام/