به گزارش صبح توس؛ در یادداشت های قبلی اشاره شد که پیشنهاد خبرنگاران برای ایجاد ساز و کار شفافیت در شورا و در جلسه ای ارائه شده و قرار است این مسئله با ایجاد یک سایت شفاف توسط شورای شهر محقق شود.

اخیراً بنا به دعوت نائب رئیس شورای اسلامی شهر از خبرنگاران خواسته شد تا در جلسات این شورا که یکشنبه و دوشنبه هر هفته در محل ساختمان جدید شورا باغملی برگزار‌ می شود حضور پیدا کرده و بعنوان نماینده افکار عموم مردم این شهر ،شاهد ماجراها و گفتگوهایی که در جلسات رخ می دهد، باشند.

بنده و همکارانم در‌ چند جلسه شرکت کردیم اما متوجه مسئله ای شدیم که بنا به اصل شفافیتی که خود آن را داد می زنیم باید مردم هم از این نکته آگاهی پیدا کند.

ظاهراً همانطور که پیشتر عرض شد روح حاکم بر شورای شهر فراری از ایجاد شفافیت بوده و اکثریت اعضا در حالت اصطلاحاً، رودربایستی با خبرنگاران قرار گرفته و چنین تظاهر می کنند که حضور آنها در جلسات موجب کمک به شورای شهر است.

در جلسه ای که بنده در شورا حضور داشتم، روند جلسه که آقای شهردار هم اتفاقا حضور داشتند طوری که باید پیش نرفت و به اذعان یکی از اعضا موضوع اصلی جلسه که بررسی عملکرد شهرداری در روزهای برفی بود تقریبا به حاشیه رفت یا بهتر بگویم حذف شد!

خوشبینانه حضور خبرنگاران را در جلسات شورا تمرین شفافیت می دانستم ‌و در جلسه ای دیگر اما برایم مسجل شد که فعلاً مطالبه ما راه به جایی نخواهد برد‌ و این یک کار صرفاً نمایشی است.

در خبرها شنیدیم که رئیس شورای شهر کاشمر در جلسه علنی شورا، که بیش از یک سال است بدون حضور خبرنگاران برگزار می شود استعفا می دهد و در بخشی از استعفا نامه اش می نویسد: بنده بر این باور بوده و هستم که شفاف بودن و شفاف عمل کردن یکی از راه های کاهش فساد، بهبود شرایط معیشت مردم و کسب رضایت عمومی است اما امروز شاهد مسائلی همچون دروغ، پنهان کاری، مسئولیت ناپذیری، تهدید، تطمیع و مسامحه و معامله هستیم و با ساز و کار موجود هیچ امیدی به اصلاح آن نیست.

بنظرم باید به احترام این چنین عضو شورایی ایستاد و او را تمجید کرد که از جایگاه خودش کناره گیری می کند تا مسئله مهمی را گوش زد کند!

مسئله شفافیت از مجلس شورای اسلامی گرفته تا شورای اسلامی شهر یک مسئله جدی بوده و تحقق این مسئله همچنان مطالبه جامعه خبری تربت حیدریه نیز می باشد.

نکته آخر اینکه مردم باید برای شناخت اصلح در انتخابات پیش رو یعنی انتخابات مجلس شورای اسلامی بعنوان یک مطالبه از نامزد ها درخواست کنند تا اولاً اموال و دارایی های خود را برای مردم شفاف کنند و دوم اینکه اسپانسرها و مصارف انتخاباتی کاندیداها روشن شود و دقیقا بگویند از چه کسانی پول می‌گیرند و در کجا آن را خرج می کنند و سوما مواضع خود را در مورد مسائل منطقه ای و کشوری به صورت شفاف اعلام کنند تا مردم بدانند به چه کسی می خواهند رای بدهند.

در این شرایط، مبرهن است که باید به سمتی حرکت کرد تا کسی که این موارد را صریحا با مردم در میان نگذارد مذموم باشد. نامزدی که در‌ یک هفته منتهی به انتخابات هر شب سفره شام پهن کند باید مورد مذمت مردم قرار بگیرد.

باید به این باور برسیم که شفافیت پیش شرط تحول است!

یادداشت/حسین شعبانی فعال رسانه ای 

انتهای پیام/