حجت‌الاسلام ابراهیم معادی، کارشناس مسائل سیاسی و مسئول ستاد نماز جمعه مشهد در گفت‌وگو با صبح توس بر لزوم وجود کمیته‌ای تایید شده توسط قانون، برای نظارت بر تبلیغات کاندیداها تاکید کرد و گفت: اصل انتخابات باید سالم و متکی به مردم و مردم محور باشد که همین گونه هم هست.

وی افزود: مشکل اساسی در نقص قانون انتخابات و شرایط کاندیداهاست و هیچ جای دنیا به این شکل نیست که بعد از اعلام ثبت نام همه افراد برای ثبت نام مراجعه کنند.

کارشناس مسائل سیاسی و مسئول ستاد نماز جمعه مشهد افزود: کاندیداهای تایید شده مجاز نیستند که هر وعده ای بدهند، باید یک کمیته تایید شده توسط قانون، بر تبلیغات کاندیداها نظارت داشته باشد.

وی ادامه داد: کاندیداهایی هستند که در مصاحبه های خود انواع وعده ها را به مردم می دهند مثل وعده های اجرایی و زیربنایی؛ باید توجه داشت که نماینده مجلس وظیفه قانونگذاری را بر عهده دارد.

معادی همچنین گفت: حامیان مالی کاندیداها نیز در تمامی دنیا مورد نظارت قرار می گیرند، اما در ایران در این مورد خلاء داریم. شورای نگهبان بعد از تایید صلاحیت کاندیداها دیگر از نظر قانونی مسئولیتی برای خود متصور نیست، کمیته اجرایی هم تنها وظیفه اجرای انتخابات را برعهده دارد اما در این میان مواردی داریم که کاندیداها از خارج از کشور تامین مالی می شوند، تبلیغات گسترده ای در سطح شهر انجام می دهند و کمیسیون مشورتی در خارج از کشور تشکیل می دهند.

وی تاکید کرد: این نقص قانون باید توسط مجلس شورای اسلامی رفع شود و شورای نگهبان باید در مورد امور بعد از تایید صلاحیت دخالت داشته باشد و فورا به دروغگویی و استفاده از عوامل نامشروع در روند تبلیغات انتخابات رسیدگی کند.

کارشناس مسائل سیاسی و مسئول ستاد نماز جمعه مشهد بیان کرد: گروه های اسلامی و افراد متدین باید اجماع داشته باشند و کاندیداهای خود را یکی کنند و یا تقلیل دهند تا آرای کاندیداهای ارزشی کاهش نیابد و شکسته نشود؛ در غیر این صورت نیروهای ارزشی، با بصیرت، توانمند و با سابقه جای خود را به افرادی بی تجربه خواهند داد که در آینده تنها هدفشان حفظ جایگاه خودشان و بستگانشان است.

معادی تصریح کرد: رسانه ها و مردم باید به این موضوع که افرادی بستگان خود را به کار می گیرند حساس باشند و مردم تا حد امکان به افرادی که مورد اعتمادشان است مراجعه کنند و به لیست هایی که خالص‌اند رای بدهند.

وی در پایان خاطر نشان کرد: مردم در انتخاب اقلام خوراکی خود هم پرس و جو و تحقیق زیادی انجام می دهند و جایز نیست که در این امر خطیر که آینده کشور و انقلاب به آن گره خورده است از تحقیق مضایقه کنند.

انتهای پیام/