به گزارش صبح توس؛ دختران روستای داس از توابع نیشابور و در بخش زبرخان سالیان سال با مشکلی به نام عدم اجازه خانوادها برای ادامه تحصیل روبرو بوده‌اند در حالی که این اتفاق در سال 98 نیز دامن دختران این روستا را گرفته است.

بتول پورموسوی در گفت‌وگو با صبح توس گفت: روستای داس در بخش زبرخان به درود نزدیک است و برای مدرسه بهتر برای دختران است، آدم دلش برای این فرزندان می‌سوزد که متأسفانه برخی طرز تفکرها باعث شده است بعضی از این دخترها درس نخوانند.

وی تصریح کرد: سه سال است که این دختران را همکاران با دست‌به‌دست هم دادن هزینه‌های تحصیل این افراد را پرداخت می‌کنند و نگذاشته‌اند ترک تحصیل کنند و امسال نیز 9 دانش‌آموز داشتیم که حتی اداره آموزش‌وپرورش زبرخان قسمتی از کرایه و لوازم تحصیل این بچه‌ها را پرداخت کرد و باقی توسط معلم‌ها تکمیل شد و این‌ها از آبان ماه به کلاس آمدند.

مدیر مدرسه شهید یادگار(وکیلی 24) افزود: ما حتی در سال‌های پیش این افراد را در ابتدای نوبت اول اضافه کرده بودیم و با توجه به استعدادهای این‌ها مطمئن بودیم و هستیم که نمرات عالی خواهند گرفت.

وی افزود: اما امسال نیز با دهیار، رئیس اداره آموزش‌وپرورش زبرخان به این روستا رفتیم و هفت خانواده را راضی به فرستادن بچه‌هایشان به مدرسه کردیم ولی چون اعتقاد روستا چیز دیگری است در قبل از امتحانات ترم اول نیز این‌ها نیز درنهایت تحصیل کردند.

فرشته ادامه داد: بازهم با پیگیری‌های صورت گرفته روز گذشته چهار دانش‌آموز به مدرسه بازگشتند و سرویس اختصاصی برای آن‌ها گرفتیم.

مدیر مدرسه شهید یادگار افزود: تا زمانی که خود خانواده‌ها به این اعتقاد نرسیدند که درس خواندن دخترها نیز ضروری است برای آن‌ها هزینه نمی‌کنند در حالی که همین هزینه را برای پسرهای خود می‌کنند.

مدیر مدرسه تأکید کرد: شاید دلیل این عدم اعتقاد به ادامه تحصیل‌ها این است که دختری از این روستا تحصیل‌کرده نیست که باورها را بشکنند. حتی والدین دو نفر از این دانش‌آموزان به من گفتند که ادامه تحصیل این‌ها برای شما چه منفعتی دارد که این‌قدر پیگیری می‌کنید.

دهیار روستای داس نیز در این خصوص گفت: چندین وقت ما پیگیر به مدرسه رفتن این دانش‌آموزان بودیم ولی دلیل عدم تمایل خانواده‌ها مشکلات خانوادگی و مالی است.

ابوذر رحمانی ادامه داد: البته این ادعایی است که آن‌ها به ما می‌گویند و شاید واقعیت نداشته باشد. ازدواج دختران و اینکه اعتقاد دارند دختر نباید برای ادامه تحصیل به خارج از روستا برود از دیگر دلایل ممانعت خانواده‌ها بود.

وی ادامه داد: فکر می‌کنم اگر مشکل مالی رفت‌وآمد و هزینه‌های تحصیل پنج خانواده‌ای که دخترانشان را به مدرسه نمی‌فرستند حل شود باز نیز با رفتن آن‌ها به مدرسه مخالفت کنند چون من بارها تلاشم را کرده‌ام ولی موفق نشده‌ام.

دهیار این روستا افزود: بارهای به درب منزل این افراد فرستاده‌ایم ولی این‌ها حتی اعلام کردند که با هیچ‌کس دیگر به درب منازل ما نیایید چون اجازه نمی‌دهیم.

رحمانی عنوان داشت: روستای داش فقط مدرسه ابتدایی دارد و دختران برای راهنمایی به درود و پسران به عبدالله‌آباد به مدرسه شبانه‌روزی می‌روند و بیشتر پسرها به مدرسه می‌روند.

وی خاطرنشان کرد: روستای داس 60 خانوار دارد و 350 نفر جمعیت دارد و امیدواریم بتوانیم با ساخت مدرسه راهنمایی خانواده‌ها را تشویق به فرستادن دخترانشان به مدرسه کنیم.

رئیس اداره آموزش‌وپرورش زبرخان نیز در این رابطه گفت: متأسفانه ممانعت خانواده‌ها برای ادامه تحصیل دختران صحبت دارد و این اتفاق افتاده است.

مجتبی تاراش افزود: اداره آموزش‌وپرورش زبرخان آمادگی پرداخت هزینه‌های رفت‌وآمد و تحصیل این دانش‌آموزان هست ولی به خاطر برخی مشکلات فرهنگی این دانش‌آموزان از ادامه تحصیل انصراف داده‌اند.

وی تأکید کرد: البته چهار دانش‌آموز دختر از روز گذشته با پیگیری‌های مدیر مدرسه بازگشته‌اند ولی هنوز تعدادی دانش‌آموز موفق به بازگشت به مدرسه نشده‌اند.

رئیس اداره آموزش‌وپرورش زبرخان تصریح کرد: متأسفانه دیروز نیز متوجه شدم سه دانش‌آموز پسر نیز ترک تحصیل‌کرده‌اند که با پیگیری صورت گرفته مشخص شد یک دانش‌آموز به علت عمل جراحی در مشهد است و بعد از بهبود حتماً به مدرسه بازمی‌گردد.

تاراش تأکید کرد: اما یک دانش‌آموز به دلیل اینکه دوستش مدرسه خودش را عوض کرده ترک تحصیل‌کرده است و قول دادیم دوستش را به مدرسه قبلی برگردانیم تا او نیز به درسش ادامه دهد.

وی افزود: مشکل ادامه تحصیل دانش‌آموزان بیشتر مشکل فرهنگی است تا مالی و این کار را برای بازگرداند این افراد به تحصیل سخت می‌کند.

انتهای پیام/