حسن آسمانی مقدم، معین اقتصاد مقاومتی شهرستان سبزوار در گفت‌وگو با صبح توس اظهار کرد: از ابتدای سال جاری اقدامات قابل توجهی در جهت بهبود اقتصاد استان، با اجرای طرح مثلث اقتصادی فرهنگی اجرایی شده است.

وی افزود: ما به عنوان معین اقتصادی شهرستان سبزوار در ابتدا اقدام به شناسایی ظرفیت‌های موجود در سبزوار و روستاهای اطراف آن کردیم و در این بین از سند توسعه روستایی را که توسط استانداری خراسان رضوی و جهاد دانشگاهی تهیه شده است، استفاده کردیم.

آسمانی مقدم الگوی مشاغل خانگی پشتیبان محور را بهترین الگو برای توسعه روستایی دانست و گفت: در این راستا شبکه اشتغال روستایی را راه اندازی کردیم و با همت فرماندار سبزوار ستاد توسعه روستایی در شهرستان سبزوار با حضور اعضای شوراهای روستاها، دهیاری‌ها، روحانیون و معتمدین روستا تشکیل شد.

مدیرعامل شرکت تعاونی «مهر نشان» ادامه داد: ستاد توسعه روستایی در اعتمادسازی مردم و شناسایی ظرفیت‌های موجود در روستا به ما کمک بسزایی کرد؛ در این راستا با یکی از شرکت‌های خصوص برای بافت تابلو فرش‌های ابریشمی انعقاد قراردادی داشتیم که طرح بسیار موفقی شد.

وی تصریح کرد: به دنبال اجرایی شدن طرح ایجاد اشتغال برای روستاها در ابتدا به تمامی افراد متقاضی آموزش‌های رایگان داده شد و پس از آن تمامی مواد اولیه بافت تابلو فرش به آن‌ها ارائه و پیش از اتمام تابلو فرش، دست مزد افراد به آن‌ها داده می‌شد.

آسمانی مقدم با بیان اینکه از ابتدای سال برای 600 نفر اشتغال ایجاد کرده‌ایم، گفت: در حال حاضر 80 نفر دیگر نیز در حال فراگیری آموزش‌ها هستند که به زودی وارد چرخه تولید می‌شوند؛ در ادامه طرح با یکی دیگر از کار آفرینان موفق دیگر در زمینه فرش و گلیم قراردادی امضا کردیم که همانند طرح بافت تابلو فرش‌ها، در این طرح نیز به افراد متقاضی آموزش‌های لازم برای بافت فرش و گلیم داده می‌شود و سپس به آن‌ها سفارش کار می‌دهیم.

معین اقتصادی شهرستان سبزوار افزود: به همکاری ستاد توسعه روستا و یک سرمایه‌گذار تهرانی، در یکی از روستاهای سبزوار اقدام به راه اندازی کارگاه لباس دوزی شده است که در این راستا افراد ابتدا آموزش‌های لازم را برای خیاطی دیده‌اند و از ابتدای ماه آینده در این کارگاه مشغول به کار می‌شوند.

وی از راه اندازی یک مزرعه پرورش شترمرغ در یکی از روستاهای سبزوار خبر داد و گفت: با اعطای 600 میلیون ریال وام به یکی از افراد علاقه‌مند به پرورش شترمرغ، یک مزرعه پرورش ایجاد که در حال حاضر مشغول به فعالیت است.

آسمانی مقدم خاطرنشان کرد: در راستای حمایت از افراد جویای کار، صندوق‌های حمایتی خرد در سطح روستاها ایجاد شد تا افرادی که برای ایجاد یک کسب‌وکار نیاز به سرمایه اولیه دارند بتوانند از تسهیلات این صندوق‌ها استفاده کنند که تا به امروز بیش از 400 میلیون تومان برای پرورش دام سبک به افراد متقاضی تسهیلات داده‌شده است.

معین اقتصادی شهرستان سبزوار در پایان با بیان اینکه هر خانه روستایی یک کارخانه است، گفت: مهاجرت به حاشیه شهرها با بهبود اقتصاد روستایی کاهش می‌یابد و امیدواریم با اجرای طرح‌های اقتصاد مقاومتی در روستاها زمینه اشتغال افراد را فراهم کنیم که علاوه بر تقویت اقتصاد روستا، از مهاجرت اهالی روستا به شهرها جلوگیری کنیم.

انتهای پیام/