به گزارش صبح توس؛ منصوربرغمدی صبح امروز در جلسه تشکل‌های دامی سبزوار در محل جهاد سازندگی بابیان اینکه روزانه بیش از 180تن شیر در دامداری‌های صنعتی و سنتی سبزوار تولید می‌شود اظهار داشت: مصرف روزانه شیر در سبزوار حدود 50تن است که برای تولیدات لبنی در داخل شهرستان استفاده‌شده و یا به‌صورت شیرخام به فروش می‌رسد.

وی با اشاره به اینکه بیش از 130تن شیر روزانه از سبزوار به استان‌های دیگر ارسال می شوند تأکید کرد: نبود ظرفیت‌های لازم برای تولید مواد لبنی از شیر تولیدی سبزوار سبب شده است تا مواد اولیه تولیدی در سبزوار نتواند باعث ایجاد رونق در شهرستان و در ادامه تکمیل چرخه تولید تا فروش شود.

برغمدی بابیان اینکه ساماندهی تشکل‌های حوزه دام‌پروری یکی از مهم‌ترین فرآیندهایی است که می‌تواند به رونق‌بخش دام‌پروری منتج شود تأکید کرد: داشتن آمار کافی از روند و مقدار تولید می‌تواند برنامه‌ریزی‌های لازم برای ایجاد صنایع تبدیلی در شهرستان و ایجاد بازار کار مناسب را در پی داشته باشد.

رئیس اداره جهاد کشاورزی سبزوار به بحث این روزهای کشور در خصوص شیرهای آلوده به آفلاتوکسین اشاره کرد و ادامه داد: خوشبختانه نظارت‌های دقیق بر روند تولید و جمع‌آوری در مراکز تولیدی با جدیت تمام انجام‌شده و هیچ‌گونه از آلودگی شیر به آفلاتوکسین گزارش نشده است.

وی یکی دیگر از شاخص‌های کیفیت برای شیر تولیدی را میزان چربی و مواد جامد در شیر عنوان کرد و افزود: شیرهای تولیدی در سبزوار از سطح کیفیت مناسبی برخوردار هستند.