به گزارش صبح توس؛ علی آقامحمدی، رئیس گروه اقتصادی دفتر مقام معظم رهبری ظهر امروز در همایش الگوی مثلث اقتصادی فرهنگی که رستوران تخت جمشید شاندیز برگزار شد، اظهار کرد: آن چیزی که باعث قوام و دوام جامعه می‌شود جمعیت است که در مسائل اقتصادی به آن کمتر توجه می‌شود.

وی افزود: حدود ۲۳ درصد شاغلین در کشور کارمندان و حدود ۲۱ درصد حقوق بگیران بخش خصوصی هستند از طرف دیگر حدود ۳۰ درصد جامعه مشاغل خرد دارند و تنها می‌توانند زندگی خود را اداره کنند و در طول زندگی خود به توسعه‌های کوچکی دست می‌یابند.

آقامحمدی با بیان اینکه تنها ۶ و نیم درصد جامعه کارفرما هستند، گفت: این به این معنی است که افراد بسیار محدودی در کشور در حوضه کارآفرینی فعال هستند و علت اینکه رشد اقتصادی نداریم این است که ما به‌قاعده که همان جمعیت و خواسته‌های آن است نمی‌پردازیم.

رئیس گروه اقتصادی دفتر مقام معظم رهبری تصریح کرد: اگر امروز گفتند باید مسئولیت شرکتی ایجاد شده به خاطر توسعه اقتصادی است از طرف دیگر اگر فردی بتواند درآمد مازاد ایجاد کند می‌تواند جزو کارآفرینان قرار گیرد در غیر این صورت تنها می‌تواند زندگی خود را اداره کند.

وی با بیان اینکه حدود 7 درصد درآمدهای یک تولید کنند به آگهی و تبلیغات اختصاص می‌یابد، گفت: تولید تنها ۳۰ درصد قیمت یک محصول را تشکیل می‌دهد و بقیه مربوط به قسمت‌های دیگر مثل بسته‌بندی و تبلیغات و ... است.

آقامحمدی خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری فرموده‌اند که برای تقویت اقتصاد باید مناطق ایجاد شوند و در همین راستا 9 منطقه اقتصادی در کشور در نظر گرفته‌شده است که سه استان خراسان با هم یک منطقه را تشکیل می‌دهند.

رئیس گروه اقتصادی دفتر مقام معظم رهبری یادآور شد: ما باید در طرح‌های اقتصادی کل منطقه را در نظر بگیریم یعنی کشورهای همسایه، صادرات و واردات را در نظر داشته باشیم نه تنها استان خودمان را.

وی با بیان اینکه حضور تمامی مسئولان در پشت طرح مثلث اقتصادی نشان‌دهنده موفقیت این طرح است و اگر زنجیره‌ها در کنار هم قرار گیرند باعث موفقیت یک طرح می‌شوند لذا نیازمند ادامه همدلی در بین مسئولان برای حل مشکلات اقتصادی کشور هستیم.

آقامحمدی خاطر نشان کرد: فرودگاه مشهد می‌تواند به فرودگاه جهان اسلام تبدیل شود به این معنی که سفر به مشهد و زمینه‌های اقتصادی را تسهیل کنیم و اگر کسی از هر جای دنیا می‌خواهد به ایران بیاید ابتدا به مشهد بیاید و بعد به بقیه نقاط برود.

رئیس گروه اقتصادی دفتر مقام معظم رهبری با بیان اینکه پایتخت دوم ایران از نظر اقتصادی مشهد است افزود: حساب روستا باید در سراسر کشور اجرایی شود و خراسان رضوی می‌تواند پایلوت این طرح قرار گیرد و شبکه روستاها در مرحله بعد به هم گره بخورند.

وی با تأکید بر اینکه فعالان اقتصادی حمایت قوه قضاییه را جدی بدانند، اشاره کرد: کاری که در خصوص بورس نیز در حال انجام است قابل تقدیر است، بدین معنی که تأمین مالی را از بانک به بورس انتقال داد.

آقامحمدی تصریح کرد: معاونت تحقیقات ریاست جمهوری و جهاد کشاورزی در خصوص ایجاد فناوری جدید و خودکفایی اقدامات خوبی انجام داده‌اند که این خودکفایی باید در دیگر بخش‌های کشور نیز به مرحله ظهور برسد.

رئیس گروه اقتصادی دفتر مقام معظم رهبری ادامه داد: ۸۰ درصد داروهای سطح جهان گیاهی هستند اما ما که منبع این داروهای گیاهی در جهان هستیم به این موضوع ورود جدی نداشته‌ایم از طرف دیگر شیر خر لیتری ۱۴۰ هزار تومان است و فرانسه اقدامات خیلی جدی در این خصوص انجام داده است اما ما در این خصوص نیز ورودی نداشته‌ایم.

وی با اشاره به اینکه اگر به زنجیره تولید و نیاز نگاه کنیم همه‌جا کار هست، گفت: نیروی انسانی و سوخت در ایران بسیار ارزان است اما لجستیک گران است از این رو تولیدکنندگان می‌توانند از این منابع ارزان به خوبی بهره ببرند.

آقامحمدی یادآور شد: بین بورس و بازار کلی اختلاف قیمت وجود دارد و اگر اصناف با هم جمع شوند و وارداتشان را عمده و یکی کنند، ۳۰ درصد هزینه‌ها کاهش می‌یابد و نمونه‌های آن در تهران زیاد است.

انتهای پیام/