به گزارش صبح توس؛ در سالیان گذشته شرکت ارتباطات زیر ساخت وزارت ارتباطات، برای نصب فرستنده های دیجیتالی و خدمت رسانی به شهروندان، ارتفاعات شمال و مشرف به شهرستان تربت حیدریه و حومه را در نظر گرفته که در نهایت منطقه گدار در مجاورت کوههای کامه انتخاب و فرستنده های شبکه دیجیتالی در این نقطه مرتفع نصب می شود.

انتخاب ارتفاعات بدان معناست که وجود هرگونه مانع طبیعی یا غیر طبیعی در خط مستقیم بین آنتن فرستنده امواج تلویزیونی و آنتن گیرنده دستگاه تلویزیونی باعث کاهش کیفیت امواج تصاویر یا حتی عدم دریافت آن می شود. لذا بهتر است که تا آنجا که ممکن است آنتن دریافت در محل و ارتفاع مناسب نصب شود.

این در حالی است که بعد از بازگشایی راه منتهی به گدار و نصب فرستنده های دیجیتالی، دیگر سازمانهای مستقر در تربت حیدریه اعم از آتش نشانی، ارتش، نیروی انتظامی، سپاه، بسیج و سایر دستگاهها آنتن ها و فرستنده های سازمانی خود را در این نقطه برپا کردند تا این مکان به محلی برای ارسال سیگنال های مختلف صوتی و تصویری تبدیل شود.

اهمیت این موضوع زمانی بیشتر مشخص می شود که بدانیم پس از نخستین بارش برف زمستانی در روز شنبه 19 دیماه در شهرستان تربت حیدریه که موجب خوشحالی همه مردم این منطقه شده بود، به مانند گذشته و در راستای یک اپیدمی و تراژدی غمناک شهروندان تربتی و حومه مجدد شاهد قطع و اختلال در شبکه های دیجیتالی شدند.

قطع، اختلال و آنتن ‌دهی ضعیف شبکه‌های تلویزیون و رادیو از طریق فرستنده های دیجیتال در مواقع بارش نزولات جوی، گلایه ‌های شهروندان تربتی است که این روزها نقل محافل مختلف شده است.

همچنین گیرنده های دیجیتال در شهرستان تربت حیدریه شبکه های تماشا، شما، جام جم، العالم و برخی از شبکه های ملی را پوشش نمی دهند.

آنتن دهی تلویزیون و رادیو در تربت حیدریه مناسب نیست و با کوچکترین تغییرات جوی نظیر رعد و برق، بارش، وزش باد شدید دچار اختلال می شود و تا ساعتها و روزها این اختلال تداوم پیدا می کند.

تاکنون چندین مرتبه راه گدار بازگشایی شده است

احسان کریمی، معاون فنی و عمرانی فرماندار تربت حیدریه با بیان اینکه طی 15 روز گذشته تاکنون چهار مرتبه راه گدار بازگشایی شده، افزود: در شرایطی که نزولات جوی تمام محورهای مواصلاتی و اصلی و فرعی این شهرستان را در 19 و 20 دیماه مسدود کرده و آب رسانی و برق رسانی برای مردم با چالش مواجه شده بود و از سویی دیگر به دنبال اسکان اضطراری مسافران گرفتار در برف بودیم، با تعاملی که با دستگاههای اجرایی داشتیم بلافاصله راه گدار بازگشایی شد.

وی بیان کرد: راه گدار در مجاورت کوههای کامه که به فرستنده های دیجیتالی منتهی می شود توسط شرکت ارتباطات زیر ساخت وزارت ارتباطات ایجاد شده که این شرکت، ارتباط زیر ساخت بین شهر به شهر را در حوزه های تلفن های همراه، صدا و سیما و هر چه ارتباط است را برقرار می کند که در تربت حیدریه در منطقه گدار با تجهیزات و امکانات و نگهبان مستقر شده است.

کریمی خاطر نشان کرد: بعد از اینکه در سالیان دور این نقطه جانمایی شده تا علاوه بر تربت حیدریه و حومه شهرهای اقماری را نیز پوشش بدهد، دستگاه های دیگر هم اعم از صدا و سیما، نیروی انتظامی، ارتش و سپاه و سایر دستگاهها در این نقطه دکل مخابراتی زدند.

معاون عمرانی فرماندار تربت حیدریه اظهار داشت: در چنین شرایطی پروژه ای بنام مرمت و بازسازی راههای دسترسی به سایت اختصاصی صدا و سیما از سال 1391تعریف شده و هر سال برای آن بودجه ای از ردیف اعتبارات مختلف اختصاص می یابد که در سال 97 مبلغ 33 میلیون تومان اعتبار با جذب 100درصدی، بودجه واگذار شد.

کریمی گفت: اهمیت این موضوع زمانی بیشتر مشخص می شود که بدانیم سال گذشته آنچنان برفی نداشتیم و این هزینه فقط برای بهسازی و مرمت راه دسترسی است و تجهیز ایستگاهها بودجه ای جداگانه دارد.

وی خاطر نشان کرد: در سال 98 مبلغ 20 میلیون تومان از محل درآمد نفت و گاز برای این پروژه اختصاص یافته که امسال برای نخستین بار محل تامین اعتبارات از محل نفت و گاز صفر است و این شرایط همه کشور است و چاره ای نداریم.

اختصاص 500 میلیون تومان برای تقویت شبکه های دیجیتالی

معاون فنی فرماندار تربت حیدریه تصریح کرد: امسال از محل دیگر اعتبارات مبلغ 500 میلیون تومان برای تقویت فرستنده های دیجیتال که شبکه های تماشا، شما، جام جم، العالم و برخی از شبکه های ملی را پخش نمی کند اختصاص دادیم تا این مشکل برای همیشه حل شود، که تفاهم نامه آن توسط صدا و سیمای کشور و استان در تابستان امسال منعقد شد.

کریمی گفت: این در حالی است که سال گذشته یک فرستنده دیجیتالی در فرمانداری نصب شد تا شبکه های دیجیتالی تقویت شود.

چوب ناهماهنگی شرکت ارتباطات زیر ساخت و صدا و سیما بر سر شهروندان تربتی

وی اضافه کرد: شرکت زیر ساخت ارتباطات هر سال یک خودرو آماده باش در آن محل دارد اما متاسفانه امسال این شرکت تمام تجهیزات و خودروی مستقر خود را از آن محل منتقل کرده و به هر ترفندی که شده آذوقه و امکانات یک ماهه را برای عوامل و نگهبان آن منطقه مهیا شد ولی اعلام کردند که نیازی نداریم که راه گدار باز شود و مدیریت شهرستان باید خود چاره ای برای آن بیندیشد.

کریمی تاکید کرد: آنها معتقدند که صدا و سیما همیشه از این راه گدار استفاده می کند و در مواقعی که می خواهد کمکی به جریان مدیریت بحران شهرستان بکند شانه از زیر بار مسئولیت خالی کرده و در تماسهای مکرر مردم با صدا و سیما مسئولیت خود را به فرمانداری واگذار می کنند و این در حالی است که دولت برای آنها پروژه تعریف و بودجه اختصاص داده است.

وی یادآور شد: طی 15 روز گذشته با رایزنی ها و تعاملی که با راهداری و شرکت گاز داشتیم چندین مرتبه راه دسترسی به منطقه گدار بازگشایی شد، هر چند که وظیفه آنها نبود، اما مدیریت کردیم تا شهروندان بتوانند در این فصل زمستان شبکه های دیجیتالی را دریافت کنند.

دستگاههایی که در منطقه گدار دکل مخابراتی دارند ماشین آلات خود را در اختیار قرار دهند

معاون فنی فرماندار تربت حیدریه بیان داشت:  دستگاههای اجرایی دیگر در آن منطقه دکل مخابراتی دارند و انتظار داریم آنها با در اختیار قرار دادن ماشین آلات خود باری از شانه مدیریت بحران شهرستان بردارند، اما متاسفانه اقدامی در این خصوص انجام ندادند.

وی گفت: شرکت ارتباطات زیر ساخت و صدا و سیما اینجا نماینده ای مستقر ندارند و اگر دستگاههای دیگر دولتی باشند حتما پیگیر خواهیم بود.

کریمی بیان داشت: در تلاش هستیم تا بار دیگر با رایزنی و تعامل سایر دستگاههای دولتی مجدد راه گدار بازگشایی شود، اما دولت نباید چوب ناهماهنگی و پاسکاری شرکت ارتباطات زیر ساخت و صدا و سیما را بخورد.

برق منطقه گدار کاملا قطع است

ساقی، معاون فنی صدا و سیمای خراسان رضوی در ابن خصوص می افزاید: برق منطقه گدار که فرستنده های دیجیتالی در آن نصب شده  کاملا قطع شده و تا برق این نقطه متصل نشود هیچ کاری نمی توان  انجام داد.

وی با بیان اینکه به فرماندار شهرستان هم اعلام کردیم برق منطقه گدار قطع شده،  افزود: به محض اتصال برق، تیم فنی صدا و سیما آماده است تا بلافاصله اختلال بوجود امده را نیز رفع کند.

انتهای پیام/