به گزارش صبح توس؛ شاید باورتان نشود ولی مردم شهری پنج هزار نفره در اطراف نیشابور از دریافت خدمات بانکی محروم و برای حل نیازهای خود نیازمند آمدن به شهری دیگر هستند. شهر بار که تا چندی پیش فقط خدمات پست‌ بانک، آن‌هم به‌صورت بسیار محدود و ضعیف در حال ارائه خدمت در آن بود، با اعتراض مردم نسبت به نحوه خدمات و ورود حراست به این مجموعه، تعطیل شده است.

یکی از مردم این شهر در گفت‌وگو با خبرنگار ما گفت: در شهر بار هیچ بانکی وجود ندارد و این پست‌بانک نیز جواب مردم را بد می‌داد به نحوی که مردم ناراضی بودند.

محمد رضوی تصریح کرد: بعد از این قضایا فردی دستگاه عابر بانک به شهر بار آورد ولی بنا به شنیده‌ها اینترنت این دستگاه‌های عابر بانک را قطع می‌کردند و فرد موردنظر مجبور بود هر روز کسی را از نیشابور به بار برای وصل کردن دستگاه بیاورد که ضرر مالی به او نرسد.

وی تأکید کرد: اکثر روزها نیز پولی درون دستگاه نبود و مردم برای برداشت پول مجبور بودند به مغازه‌ها بروند و از آنجا پول دریافت کنند یا به اقوام خود بگویند که از شهرهای دیگر برای آن‌ها پول بیاورند.

رضوی تصریح کرد: بعضی وقت‌ها برای کارهای بسیار ساده بانکی مجبور هستیم که از دوست و آشنا در شهرهای اطراف کمک بخواهیم که واقعاً باعث شرمندگی ما هست.

حسن پارسا، شهردار بار در گفت‌وگو با خبرنگار ما در این باره گفت: متأسفانه در شهر بار خدمات بانکی ارائه نمی‌شود و این مشکلات زیادی را برای مردم و حتی ما مسئولان، برای امور بانکی ایجاد کرده است.

پارسا تصریح کرد: بارها مردم نارضایتی‌های خود را به ما اعلام کرده‌اند و از ما خواسته‌اند که مشکلات را برطرف کنیم که ما نیز موضوع را به مسئولان شهرستان نیشابور و استان منتقل کرده‌ایم.

پیمانکار پست‌بانک با قطع کردن تلفن و اینترنت اجازه فعالیت به بقیه را نمی‌دهد

رئیس شورای شهر بار نیز در تماس خبرنگار ما حاضر به پاسخگویی نشد و گفت: تصمیم گرفته‌ام از خبرنگار و فضای مجازی و اخبار فاصله بگیرم.

اما اسماعیل باری، عضو شورای اسلامی شهر بار در این رابطه گفت: ما در بار پست‌ بانک داشتیم ولی متأسفانه متولی پست‌ بانک آن‌طوری که باید وظیفه‌اش را انجام نمی‌داد و بارها قول نصب عابر بانک را داده بود ولی انجام نمی‌داد.

باری تأکید کرد: با توجه به اینکه مسئول پست‌ بانک اولین نیاز شهر یعنی نصب عابر بانک را قول می‌داد ولی هیچ‌وقت عملی نکرد تصمیم به مذاکره با بخش خصوصی گرفتیم و درنهایت بخش خصوصی دو دستگاه عابر بانک نصب کرد ولی مسئول پست‌ بانک که مسئول مخابرات بار نیز بود هر روز اینترنت دستگاه را قطع می‌کرد و چون رقیب بود حاضر نبود این اقدام رخ بدهد.

وی ادامه داد: این فرد عرصه را بر همه به نحوی تنگ کرده است که نتوانند فعالیتی کنند، نامبرده با قطع کردن تلفن و اینترنت اجازه فعالیت به بقیه را نمی‌دهد. این فرد حتی کارت‌های بانک‌های دیگر را قبول نمی‌کرد و پست‌بانک جز به دارندگان کارت خودش خدمات نمی‌داد و به دارندگان کارت‌های خودش هم خدمات بسیار ضعیفی می‌داد که  نارضایتی بسیار زیادی ایجاد کرده بود.

این عضو شورای شهر بار ادامه داد: مسئول حراست پست‌بانک استان چندی پیش به بار آمد و خواستار تعطیلی پست‌بانک بود که ما مخالفت کردیم و درخواست تعویض نامبرده را دادیم و وی نیز تأکید کرد که به دلیل اتمام قرارداد و داشتن شغل دوم که خلاف قانون است باید عوض شود.

پست‌بانک وظیفه خود را برای تعیین فرد جدید انجام نمی‌دهد

باری تأکید کرد: صورت‌جلسه تعطیلی پست‌بانک توسط حراست و رئیس شورا امضا شد و قرار شد طی یک هفته فرد جدید به این سمت منصوب شود که دو نفر معرفی شدند و به علت انتصاب به اعضای شورا مورد موافقت قرار نگرفت و در مرحله بعد ما لیست 30 نفری افراد شهر بار که ویژگی‌های موردنظر را دارند به پست‌بانک معرفی کرده‌ایم.

وی خاطرنشان کرد: دلیل تأخیر معرفی فرد جدید فشار پیمانکار فعلی پست‌بانک به پست‌بانک استان خراسان رضوی است و آن‌ها مردد مانده‌اند و پست‌بانک به دنبال این است که ما نامه‌ای به آن‌ها بزنیم و اهلیت این فرد را تأیید کنیم که آن‌ها همین فرد را بگذارند و ما نیز به دلیل اینکه این فرد هم دفتر پیشخوان و هم مخابرات را دارد اعتقاد داریم که توانایی مدیریت پست‌بانک را ندارد.

قطع تعمدی تمام دستگاه‌های پوز برای ایجاد نارضایتی

عضو شورای شهر بار تصریح کرد: پست‌بانک وظیفه خود را برای تعیین فرد جدید انجام نمی‌دهد و می‌خواهد از خودش سلب مسئولیت کند و این فرد نیز به شورا از طرق مختلف فشار می‌آورد که صلاحیت او را تأیید کنند که شورا زیر بار این کار نمی‌رود.

باری ادامه داد: حتی روزی که دفتر پست‌بانک را تعطیل کردند ایشان که مسئولیت مخابرات شهر را بر عهده دارد تعمداً همه دستگاه‌های POS بار را قطع کرد تا نارضایتی بیشتر شود.

وی بیان داشت: ایشان ‌هم‌اکنون در حال ایجاد نارضایتی و دامن زدن به این موضوع در شهر بار است. این منفعت‌طلبی‌ها و زیاده‌خواهی‌های این فرد مشکلات زیادی را برای شهر ما ایجاد کرده است.

فردی که تا چندی پیش دستگاه‌های عابر بانکش در شهر بار فعال بود نیز در گفت‌وگو با خبرنگار ما گفت: یکی از نیازهای عابر بانک تأمین پول برای آن است و از آنجایی که آوردن و بردن پول از نیشابور سخت بود و در بار نیز بانکی نبود که پول تهیه کنیم مشکلات زیادی را تحمل کردیم.

سید رضا رضوی خاطرنشان کرد: تنها جایی که امکان داشت پول تهیه بشود پست‌بانک بود که مأمور آنجا کارشکنی می‌کرد و برای تهیه پول باید به نیشابور می‌رفتیم که از نظر اقتصادی به‌صرفه نبود.

وی عنوان داشت: مشکل دیگر اینترنت این دستگاه بود که اتفاقاً مسئول اینترنت شهر بار نیز همان فردی بود که مسئولیت پست‌بانک را بر عهده داشت و فکر می‌کنم او نیز بدون نقش نبود، دست‌کاری می‌کرد و ADSL را به هم می‌زد و در قسمتی از شهر نیز سرویس اینترنت مشکل داشت و اصلاً دستگاه عابر بانک فعال نمی‌شد.

نامبرده عنوان داشت: از مردادماه سال 97 تا اردیبهشت امسال دستگاه‌ها را در شهر بار نصب کرده بودم ولی جمعش کردم.

رضوی تأکید کرد: ما فکر می‌کردیم که می‌توانیم پولمان را در پست‌بانک بگذاریم و از آنجا پول را بگیریم و مدیریت پست‌بانک مرکزی استان خراسان رضوی با این موضوع مشکل نداشت ولی متصدی قبول نمی‌کرد و می‌گفت باید ماندگاری پول در پست‌بانک باشد.

وی تأکید کرد: همه این مسائل در کنار اینکه قطعی‌های مکرر باعث شده بود که عابر بانک سود ده نباشد تصمیم به جمع‌آوری آن‌ها گرفتم.

تصمیم، تغییر پیمانکار پست‌بانک است

بخشدار مرکزی نیشابور نیز در این رابطه در گفت‌وگو با خبرنگار ما گفت: مسئولین پست‌بانک خراسان رضوی در حال گزینش فرد جدیدی هستند و فرد قبلی به علت اینکه هم پست‌بانک و هم پیشخوان را بر عهده داشت تصمیم‌گیری شد که به تعویض شود.

علی شریفان تصریح کرد: این‌که فرد قبلی به دنبال انحصارگرایی بوده است گفته می‌شود ولی ثابت نشده، در هر صورت تصمیم به عوض شدن این فرد است و به‌زودی فرد جدید منصوب می‌شود.

گفتنی است که عصر امروز، اول بهمن‌ماه، در محل سالن فردوسی نمایشگاه بین‌المللی مشهد، نهمین «نمایشگاه شهر هوشمند» برگزار می‌شود.

انتهای پیام/