اصغر ولی خانی در گفتگو با صبح توس؛ تردد دام در سطح شهر چاپشلو را یکی از معضلات اساسی و دیرینه این شهر دانست و اظهار کرد: بیش از ده درصد مردم شهر چاپشلو برای تأمین معیشت و گذران زندگی خود به بحث دامداری مشغول هستند؛ با توجه به اینکه این دامداران زمین کافی برای نگهداری از دام‌های خود در خارج از شهر را ندارند مجبور هستند که آن‌ها را در آغل منازل خود نگهداری کنند.

شهردار چاپشلو گفت: این موضوع علاوه بر مزاحمتی که برای سایر شهروندان ایجاد می‌کند، به یک تهدید برای بهداشت عمومی شهر تبدیل شده؛ از طرفی تردد روزانه گله گوسفندان از معابر شهری، تمام هزینه‌های شهرداری در حوزه خدمات شهری و فضای سبز را از بین برده است.

وی افزود: البته پیگیری حل این موضوع در سال‌های گذشته از طریق دامداران و مسئولین مربوطه انجام شده بود اما مشکل اصلی مردم و مسئولین، نبود زمین کافی برای ساماندهی حجم زیاد دام‌های مردم محلی بود که باعث شده بود تلاش‌ها بی‌ثمر بماند.

ولی خانی گفت: خوشبختانه در آخرین جلسه‌ای که با مدیرکل سازمان جهاد کشاورزی برگزار کردیم مقرر شد دامداران چاپشلو اقدام به تشکیل شرکت تعاونی کرده و پس از ثبت شرکت، درخواست واگذاری زمین را برای بررسی در کمیسیون واگذاری، به جهاد کشاورزی تسلیم کنند.

این مقام مسئول تأکید کرد: در این میان سازمان جهاد کشاورزی هم قول قطعی داده که یک زمین 5 هکتاری در خارج از شهر را که مالکیت فعلی آن در اختیار منابع طبیعی است، به امر ساماندهی دام‌های مردم شهر چاپشلو اختصاص دهد.

وی تبیین کرد: خوشبختانه این زمین هم در محدوده حریم شهرداری است و قابلیت این را دارد که پروانه ساخت‌وساز قانونی برای آن صادر کرد و هم تمام زیرساخت‌ها ازجمله آب شرب و غیرشرب، برق و گاز را در اطراف خود دارد که به‌راحتی می‌توان مورد استفاده قرار داد.

ولی خانی ابراز کرد: جدای تمام این مسائل، هدف اصلی ما از این اقدام، کمک به بحث رونق تولید است که مقام معظم رهبری بارها و بارها به آن اشاره فرموده‌اند؛ ساماندهی دام‌ها در خارج از شهر هم مشکل بهداشت محیط را رفع می‌کند و هم دامداران می‌توانند با استفاده از تسهیلات کم‌بهره جهاد کشاورزی و بنیاد برکت، قدرت مانور توسعه دام‌های خود را افزایش دهند.

شهردار چاپشلو در پایان خاطرنشان کرد: فراهم کردن مقدمات این کار با همکاری خوب مردم و نهادهایی ازجمله شهرداری، شورای شهر و بخشداری انجام گرفته که انشالله به‌زودی پس از جمع‌بندی با دامداران منطقه، شرکت تعاونی را تأسیس خواهیم کرد و پس از طی روال اداری، گامی در جهت حل مشکل دیرینه مردم و کمک به رونق تولید برخواهیم داشت.

انتهای پیام/