به گزارش صبح توس؛ آیت‌الله عباس کعبی، عضو مجلس خبرگان رهبری ظهر امروز در سومین اجلاسیه سراسری اساتید شبکه تربیتی صالحین بسیج و شورای عالی صالحین در مشهد اظهار کرد: امیدواریم حلقه صالحین بسیج بتواند با تربیت افرادی در تراز انقلاب اسلامی و سردار سلیمانی که عصاره فضایل شهدا و به خصوص شهدای دفاع مقدس بود، برای این انقلاب مثمر ثمر باشد.

وی با بیان اینکه عدالت و مبارزه با فساد در دستور کار شبکه صالحین بسیج قرار گیرد و این موضوع از وظایف شبکه تربیتی صالحین است، افزود: این موضوع یکی از راهبردهای بیانیه گام دوم انقلاب است از طرف دیگر موضوع عدالت و مبارزه فساد برای خود متربی های شبکه صالحین بسیج از اهمیت بالایی برخوردار است.

عضو مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: اگر موضوع عدالت و مبارزه با فساد در جامعه دنبال نشود امکان دارد به موضوعات تربیتی دیگر نیز خدشه وارد شود.

آیت‌الله کعبی با بیان اینکه مقام معظم رهبری تأکید فراوانی بر موضوع مبارزه با فساد کرده‌اند، گفت: یکی از کتاب‌هایی که می‌تواند در این موضوع به‌عنوان مرجع استفاده شود، کتاب «عدالت» است؛ در خصوص چیستی عدالت باید گفت عدالت یکی از ارکان دین، از آموزه‌های پایه‌ای مکتب اهل بیت و جزء یکی از فلسفه‌های تشکیل نظام انقلاب اسلامی است لذا باید همگی توجه خاصی به این موضوع داشته باشند.

وی خاطر نشان کرد: اگر در گام دوم انقلاب اسلامی به موضوع عدالت توجه نشود ممکن است حیات این انقلاب با مشکلات جدی رو به رو شود و یا انقلاب با انحراف مواجه شود یا انگیزه‌های خالص و اراده‌ها در خصوص حضور در عرصه‌های مختلف انقلاب کم‌رنگ شود.

عضو مجلس خبرگان رهبری بی‌عدالت و فساد می‌تواند باعث ایجاد گسست نسل‌ها شود و انقلاب با ریزش مواجه شود، افزود: در خصوص چرایی عدالت و مبارزه با فساد باید گفت، اول این موضوع اثر تربیتی و اخلاقی، سلبی و ایجابی دارد.

آیت‌الله کعبی یاد آور شد: اگر دغدغه شبکه صالحین بسیج عدالت و مبارزه با فساد باشد، این امر باعث ایجاد پویایی، روحیه، امید و نشاط در متربی های این شبکه می‌شود، از طرف دیگر فوری‌ترین هدف تشکیل نظام، عدالت و مبارزه با فساد است لذا دعوت به نظام جمهوری اسلامی منهای عدالت، یک دعوت دروغ و اشتباه است زیرا راز ماندگاری هر نظام اجتماعی، عدالت است.

وی تصریح کرد: حقیقت جمهوری اسلامی، تحقق عدالت است و در همین خصوص مقام معظم رهبری(مدظله) می‌فرمایند اگر به دنبال عدالت نباشیم، نظام جمهوری اسلامی دیگر معنی ندارد زیرا لازمه شکل‌گیری جامعه اسلامی عدالت است.

عضو خبرگان رهبری با تأکید بر اینکه هدف حکومت الهی صاحب زمانی نیز بپایی عدالت است ادامه داد: عامل گسترش اسلام عدالت است؛ اگر مردم جهان ببیند در گوشه از دنیا، حکومتی بر مبنی اسلام شکل گرفته است که دارد عدالت و برپا می‌کند، این موضوع باعث گسترش اسلامی می‌شود.

آیت‌الله کعبی خاطر نشان کرد: اگر در جامعه رونق اقتصادی وجود داشته باشد اما عدالت نباشد، این رونق اقتصادی به درد فقرا نمی‌خورد و محرومیت برطرف نمی‌شود؛ از طرف دیگر، از چرایی عدالت، چگونگی برقراری عدالت مهم‌تر است.

وی با بیان اینکه باید در شبکه صالحین، گفتمان اقناعی در خصوص عدالت داشته باشیم، گفت: در ابتدا می‌توانیم گفتمان رهبری را برای متربی ها تبیین کنیم و وقتی نشان داده شود که رهبری خود پرچم‌دار مبارزه با فساد است، خود این کار باعث می‌شود یک حرکت اقناعی ایجاد شود.

عضو خبرگان رهبری یادآور شد: خود این کار باعث گسترش عدالت در جامعه و ایجاد موج نظارتی و مطالباتی از مسئولان می‌شود که این اقدام می‌تواند با همکاری ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر انجام شود.

آیت‌الله کعبی بیان کرد: در این راستا می‌توان اقداماتی همچون راه‌اندازی گروه‌های غیردولتی و سمن‌ها در این خصوص با استفاده از ظرفیت شبکه صالحین بسیج، تذکر به مسئولین و پیگیری پرونده‌های ویژه‌ای که در نظام باعث ایجاد خدشه به نظام می‌شود، انجام شود.

وی ادامه داد: یکی دیگر از اقدامات شبکه صالحین بسیج می‌تواند، فعال کردن اقشار مختلف مردم در جهت مبارزه با فساد و تحقق عدالت اجتماعی باشد.

انتهای پیام/