به گزارش صبح توس؛ شهر وان در نواحی شرقی ترکیه و هم مرز با ایران است که جاذبه های دیدنی تاریخی  و تفریحی زیادی را در خود جای داده است؛ از رشته کوههای آتشفشانی و پر برف آرارات تا دریاچه شگفت انگیز و زیبای وان که منطقه ای سراسر آرام و دل انگیز را خلق نموده است . این منطقه همچنین دارای تاریخچه ای طولانی و پرفراز و نشیب است که آثار تاریخی ارزشمندی در طی همین دوران در این مکان شکل گرفته است . با اینکه امروزه بیشتر گردشگران این شهر را به دریاچه معروفش می شناسند اما تاریخ این منطقه ریشه در پنج هزار سال قبل از میلاد دارد و تمدن های گوناگونی در شکل گیری آن نقش داشته اند

ما در ادامه قصد داریم برخی از جاذبه های دیدنی این شهر کوچک اما پر رمز و راز را به شما معرفی نماییم پس با ما همراه باشید.

دریاچه وان

بدون شک در تور وان یکی از مکان های دیدنی این شهر همین دریاچه وان است که طبیعت دوستان و گردشگران زیادی برای تماشای مناظر طبیعی آن راهی این شهر می گردند . دریاچه وان، بزرگ ترین دریاچه در کشور ترکیه است و از آب باران، رودخانه های کوچک تغذیه می شود . در اطراف این دریاچه مکان های تاریخی زیادی نیز وجود دارد که یکی از مشهور ترین آن ها شهر تاریخی الخاط (Ahlat) است که در ضلع شمال غربی دریاچه واقع است که قبرهای زیادی از گذشته در آن به جای مانده است.

 

  موزه وان

به گزارش سفر باتو ، موزه وان آثار تاریخی بسیار ارزشمندی از دوران مختلف تاریخ را نگهداری می نماید و به بخش های مختلفی تقسیم می شود؛ در حیات داخلی ساختمان این موزه ستون ها و آثاری با خط میخی به چشم می خورد. به محض ورود به داخل حیاط موزه با سنگ قبرهایی از تمدن اورارتو برخورد خواهید نمود که بر روی آن ها کتیبه هایی قدیمی حکاکی شده است . یکی ازمهترین بخش های این موزه، مربوط به آثاری است که روایتگر نسل کشی مردمان این منطقه است که بسیار تلخ و دلخراش است . همچنین آثار ارزشمند دیگری نظیر سکه های قدیمی، کوزه ها، کتیبه ها از دیگر آثار موجود در بخشهای دیگر این موزه است .

 

قلعه وان

قلعه سنگی وان از دیگر آثار تاریخی منحصر بفرد در این شهر است که مشرف به ویرانه های شهر قدیمی و سه هزار ساله ی اورارتو (Urartu) است و به گفته باستان شناسان مابین قرن های هفت تا نهم قبل از میلاد با بازالت و آجرهای گلی ساخته شده است. در نزدیکی قلعه برج زیبای ساردور (Sardur Tower) به چشم می خورد که کتیبه هایی از اوایل پادشاهی اورارتو در آن وجود دارد ، این سنگ نوشته ها و کتیبه ها در قرن پنجم قبل از میلاد به زبان های مختلف نوشته شده اند و با وجود اینکه هزاران سال از آن زمان گذشته اما بطور شگفت آوری همچنان سالم مانده اند.

 

جزیره زیبای آختامار

هر چه از زیبایی این جزیره و طبیعت اطراف آن بگوییم کم است و فقط برای لذت بردن از این همه جذابیت باید عازم این منطقه گردید. این جزیره یکی دیگر از دیدنی های این شهر است که گردشگران بسیاری را به سمت خود می کشاند . در مورد نام این جزیره داستان ها و افسانه های متعددی وجود دارد و گفته می شود اسم این جزیره از داستانی عاشقانه گرفته شده، بر اساس همین افسانه ها  مردی عاشق یکی از دختران زیبای جزیره شد و هر روز برای دیدن او با قایق از عرض این دریاچه عبور می کرد و خود را به وی می رسانید . سرانجام در یک روز طوفانی قایق وی گرفتار طوفان شده و غرق گردید وی در لحظات آخر عمر اسم معشوقه خود را فریاد میزد و طنین اوه تامار در همه جا شنیده می شد و از آن زمان، نام این جزیره اوختامار نامیده شد . کلیسای جامع اوختامار یکی دیگر از آثار تاریخی این شهر است که در وسر جزیره خود نمایی می کند و قدمت آن به سال ۹۱۵ باز می گردد.  همچنین تور ارمنستان را از دست ندهید.

 

کلیسا هالی کراس   Holy Cross Church

بنای این کلیسای بر روی کوهی در جزیره آختامار قرار دارد که دور تادور آن  توسط دریاچه وان احاطه گردیده است . برای ساخت این کلیسا مصالحی مثل سنگ های قرمز رنگ توفا با کشتی از اطراف به این محل حمل شده اند . این کلیسا همچنین قدمتی بیش از هزار سال دارد  و به خاطر مرمت های پی در پی تا کنون پابرجاست .حین ورود به داخل آن قطعا  از تماشای نقاشی های ترسیم شده بر روی دیوارها حیرت زده خواهید شد .

 

قلعه هوساپ  Hosap Castle

در کنار رود زیبا و خروشان هوساپ قلعه ای باشکوه خود نمایی می کند که یادگاری شگفت انگیز از قرون وسطی است . فاصله این قلعه تا مرکز شهر وان در حدود پنجاه کیلومتر است که دیدن این همه زیبایی ارزش طی کردن این مسافت را دارد .

منبع: safarbato.co