به گزارش صبح توس؛ سردار غلامرضا سلیمانی، رئیس سازمان بسیج مستضعفین ظهر امروز در سومین اجلاسیه سراسری اساتید شبکه تربیتی صالحین بسیج و شورای عالی صالحین در مشهد با بیان اینکه گاهی اوقات در کارها و رفتارهای سازمانی نوساناتی ایجاد می‌شود که انعکاس آنها باعث نامیدی و شبهه می‌شود اظهار کرد: در سال ۶۰ وقتی عملیات طریق القدس انجام شد و موقعیت جغرافیای بستان محقق شد امام خمینی(ره) طی پیامی فرمودند، فتح الفتوح انقلاب اسلامی تربیت جوانان مؤمن و انقلابی است.

وی افزود: زمانی که این جوانان تربیت شوند به این صورت فتوحات بزرگ به دست خواهد آمد و مقام معظم رهبری نیز بر این موضوع تأکید دارند که تمام دغدغه ما درون بسیج است و ایشان می‌فرمایند اگر ۸ میلیون جوان مؤمن انقلابی داشته باشیم هیچ غمی نداریم و انقلاب اسلامی هیچ کاستی نخواهد داشت.
سردار سلیمانی در ادامه بیان بیان اینکه تربیت جوان مؤمن انقلابی راهبرد و استراتژی در رابطه با نظام تربیتی بسیج است گفت: بسیج در شرایط جدید در گام دوم انقلاب اسلامی با اقتضائات جدید روبرو است و به شدت نیازمند سازماندهی نوجوانان و جوانان هستیم تا بتوانیم به نیازهای نظام اسلامی و ملت ایران تحت فرماندهی رهبر معظم انقلاب عمل به اندازه و به موقع داشته باشیم.
رسیدن به دستاورد بزرگ با اعمال نظام تربیتی بر همه فعالیت‌های بسیج
رئیس سازمان بسیج مستضعفین تاکید کرد: برای رسیدن به دستاورد بزرگ باید سایه نظام تربیتی بر همه فعالیت های بسیج گسترانیده شود.
وی افزود: بسیج بزرگ‌ترین شبکه مردمی در کشور و در جهان است و در نقطه اکمال سازماندهی نرسیده و راه طولانی در پیش دارد و برای این تکامل باید رویکردهای جدیدی را اتخاذ کنیم.
سردار سلیمانی با اشاره به اهمیت بسترسازی برای فعالیت مؤمنانه و انقلابی نوجوانان خاطر نشان کرد: بخش قابل توجهی از پایگاه ها با محوریت مساجد فعال شوند و این یک فرصت و ظرفیت جدید برای نظام تربیتی بسیج است، لذا مهم ترین و اساسی ترین اقدام سازمان بسیج در سال آینده فعال سازی پایگاه ها است.
وی ادامه داد: فعالیت های پایگاه‌ها مهم و متنوع است و اقدام اساسی در سال آینده به ظرفیت رسانی پایگاه های مقاومت در مساجد برای اسلامی کردن محلات است و این فرصت مهمی برای نظام تربیتی بسیج است.
رئیس سازمان بسیج مستضعفین گفت: علاوه بر کیفی کردن حلقات صالحین، افزایش حلقات صالحین و تشکیل 200 هزار حلقه صالحین در بسیج تا پایان برنامه ششم بسیج پیش بینی شده تا بسیج از قاعده دوباره با اولویت پایگاه ها و واحدهای دانش آموزی و واحدهای قشری احیا و فعالسازی شود.

مساجد، محور بسیج برای اسلامی کردن محلات

سردار سلیمانی در ادامه بیان کرد: در بسیج محور بودن مساجد مورد تأکید جدی است و هدف پایگاه‌ها، اسلامی کردن محله است که این موضوع از لحاظ پیگیری و مطالبه به عنوان اقدام اصلی سازمان بسیج است.
وی افزود: از 54 هزار پایگاه مقاومت بخش قابل توجهی فعال است و شورای پایگاه های فعال برای سایر پایگاه ها الگو خواهند شد؛ پایگاهی که فعالی می شود نزدیک به 40 عرصه نقش آفرینی در موضوعاتی مانند سازندگی، ورزشی، فرهنگی دارد.
رئیس سازمان بسیج مستضعفین تصریح کرد: سرگروه نقش آفرین باید حالت مربی داشته باشد و سایه نظام تربیتی از مجرای گروه های نقش آفرین وارد بدنه بسیج شود.

سردار سلیمانی با بیان اینکه برای تربیت 8 میلیون جوان مؤمن انقلابی راهی به جز پرداختن به پایگاه های مقاومت نداریم، گفت: شورای عالی صالحین با مسئولیت فرماندهی کل سپاه تشکیل شده و پیگیری های سازمان بسیج از نظام تربیتی انجام خواهد شد. شورای محتوایی شجره طیبه صالحین نیز با مسئولیت نمایندگی ولی فقیه در سپاه و اساتید تشکیل شده است.

منظومه فکری رهبر انقلاب، زیرساخت تولید محتوای صالحین است
وی خاطر نشان کرد: منظومه فکری مقام معظم رهبری باید به عنوان زیرساخت تولید محتوا برای شجره طیبه صالحین مورد توجه قرار گیرد و ارکان نظام تربیتی بسیج باید بتوانند این رسالت مهم را محقق کند که امیدواریم این اجلاسیه فصل جدیدی را در این زمینه برای ما بگشاید.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین با اشاره به تأثیر شجره طیبه صالحین در بارور کردن تشکیلات انقلاب اسلامی، کفت: تربیت انسان های فرهیخته در حوزه های علمیه و بخش های مهم کشور دارای اهمیت است. رهبری بر ایمان و غیرت دینی تأکید دارند و این ها را باعث پیروزی انقلاب اسلامی معرفی کردند و این موضوع برای بسیج نیز مطرح است که از رویش ها به عنوان فرصت بهره مند شویم و لذا جوانان باید قطعا بدون کوچک ترین تزلزلی در حفظ آرمان های انقلاب به سمت پایگاه های مقاومت دعوت شوند.
وی تصریح کرد: اهداف ثابت هستند اما روش ها الزاما ثابت نیست و برای جذب به سمت پایگاه‌ها باید از روش های جدید استفاده می کنیم و میدان را برای ابتکارات پایگاه باز خواهیم کرد.

سردار سلیمانی ضمن تأکید بر توانمندسازی کادر تربیتی و تکیه بر محتوای مورد تأیید خاطرنشان کرد: اگر توانمندسازی 1.5 میلیون نفر از بسیجیان انجام شود تمام شبکه مدیریت بسیج برای نقش مربی گری توانمند شده است که البته عملیاتی ساختن آن امری دشوار است و بایستی با بروزرسانی و آسیب شناسی تجارب گذشته در این موضوع راهکارهای مناسب در این زمینه اتخاذ شود و استانها با رویکرد قوی تر ادامه مسر را محقق سازند.

وی با اشاره به اینکه  امروز هنوز شجره طیبه صالحین برای پاسخ دادن به نظام تربیتی در حد تشکیلات انقلاب اسلامی راضی کننده نیست افزود: فرصتی داریم تا نوجوانانی که در پایگاه ها حضور دارند با رفع نیازهای زیرساختی و حل سایر مشکلات پایگاه ها از این ظرفیت استفاده حداکثری ببرند و محله ای از صدارت مساجد بی نصیب نماند.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین با بیان اینکه باید بسیج بتواند با کمک امام جماعت در مسیر ایجاد محلات اسلامی گام بردارد گفت: قرار است تا پایان برنامه ششم بسیج ۲۰۰ هزار حلقه صالحین تا دو سال آینده ایجاد شود و باید تمام تلاش خود را در این زمینه انجام دهیم.

وی افزود: ۸۰ درصد دانش‌آموزان باید تحت تعلیم برنامه های تعلیماتی بسیج قرار گیرند لذا امروز انقلاب اسلامی از هر زمانی بیشتر به تشکیلاتی همچون بسیج نیاز دارد.

انتهای پیام/