به گزارش صبح توس؛ به بهانه گران شدن بنزین و راه‌اندازی مجدد سهمیه‌بندی آن لازم است چندین نکته یادآور شد که شاید درد دل تک‌تک مردم جامعه هم باشد.

به نظر می‌رسد هیچ‌کس با افزایش قیمت سوخت و سهمیه‌بندی آن مخالفت آن‌چنان نداشته باشد چرا که این طرح در دوره قبلی ریاست جمهوری بیان و اجرا شد و مردم هم بهترین همکاری لازم را جهت به ثمر نشستن این طرح نشان دادند.

لکن در سال ۱۳۹۲ با روی کار آمدن دولت یازدهم این طرح فسادزا بیان شد و تعطیل گشت و بعد از گذشت شش سال مجدد به صورت ضربتی این طرح اجرا شد.

این مصرف بی‌رویه منابع طبیعی در شأن کشورمان نیست و این آلودگی هوا در کلان شهرها معضلی است که باید هر چه زودتر حل شود و این ترددهای غیر اصولی باید سامان گیرد و البته اصلاح کیفیت خودروها نیز باید دارای اولویت باشد.

بنزین به عنوان سرمایه ملی باید به جا و در مسیر درست هزینه شود و اما آنچه که مورد اشکال از شیوه اجرای این طرح است آن است که باید صاحب‌نظران و کارشناسان که فعال در این حوزه هستند با نظرات اصولی این طرح را اصلاح و شیوه اجرای آن را در مسیر خودش قرار دهند.

برخی از موارد آن‌قدر بدیهی است که حتی مردم عادی هم از عدم اجرای آن تعجب کرده و گلایه‌های درستی دارند که چرا نباید سهمیه بنزین به افراد تعلق گیرد.

از پیشنهادات مهمی که قابل بررسی خواهد بود است که باتوجه به اینکه کارت‌های ملی هوشمند بیان‌کننده هویت ملی هر فرد است می‌توان بر اساس چارچوبی مشخص سهمیه بنزین را به افراد اختصاص داد تا خودشان تصمیم بگیرند که چطور آن را هزینه کنند یا حتی به عنوان سرمایه‌ای ذخیره کنند.

به نظر می‌رسد با اجرای چنین طرحی به همه افراد جامعه احترام گذاشتیم و از طرفی خانواده‌های پرجمعیت فشار اقتصادی را به این شدت متحمل نخواهد شد.

کودکانی که به دنیا می‌آیند اگر سهمیه آنها ذخیره شود در سنین بلوغ و ازدواج می‌توانند معادل آن سهمیه را وام بلاعوض دریافت کنند و کارآفرینی ایجاد شغل یا مراسم ازدواج خود را عملیاتی کنند.

آن وقت شاهد این هستیم که مردم از واقعی شدن نرخ بنزین با در نظر گرفتن تمام شرایط و پسش نیازهای آن استقبال هم خواهند کرد، چرا که هر ماه ۶۰ لیتر و یا کمتر، بنزین به حساب هر فرد واریز خواهد شد و این یعنی سرمایه.

آقایان نمایندگان مجلس، لااقل در چند ماه باقی مانده از مسئولیتتان در مجلس با ارائه طرح‌های اصولی و دنبال کردن جدی ان دل مردم صبور ایران را شاد کنید.

واضح است که با یک چکش‌کاری دقیق می‌توان این طرح‌ها به توزیع عادلانه سوخت منجر شود و جلوی مصرف بی‌رویه قشر مرفه جامعه را که برای او افزایش قیمت بنزین حتی کوچک‌ترین خللی را ایجاد نکرده است، بگیرد.

همچنین لازم به ذکر است با تخصیص بنزین به هر فرد جلوی قاچاق این سرمایه‌ی ملی نیز گرفته خواهد شد چراکه .متأسفانه امروز شاهد این هستیم که بنزین با قیمت بسیار کم به کشورهایی مانند ترکیه قاچاق می‌شود و این در حالی است که می‌تواند برای خود مردم ایران حفظ شود و گره از کار خیلی‌ها باز کند زیرا بنزین یک سرمایه ملی است و باید برای ملت خودمان به بهترین شیوه مورد استفاده قرار گیرد و برای بلندمدت برنامه در این زمینه برنامه‌ریزی شود.

رضا چاوشان

انتهای پیام/