حسین فکور، مدیر محیط زیست و توسعه پایدار دفتر فنی استانداری خراسان رضوی در گفت‌وگو با صبح توس، پیرامون بازگشت سوخت مازوت به چرخه سوخت نیروگاه‌های استان و افزایش حجم آلاینده‌های مشهد اظهار کرد: زمانی که در استان مشکل تأمین گاز وجود دارد، بنا بر تفاهم‌نامه‌ای که با وزارت نیرو صورت گرفته استفاده از سوخت مازوت پیش‌بینی‌ شده است.

وی افزود: باتوجه به تأمین گاز مشهد چند روزی به اجبار از سوخت مازوت در نیروگاه توس بر اساس قانون استفاده می‌شود.

رئیس کمیته فنی کاهش آلودگی هوای استان با اشاره به اینکه اگر این تصمیم انجام نشود گاز و برق نیروگاه توس قطع خواهد شد و به اجبار از این سوخت استفاده می‌شود گفت: در سرمای شدید مشهد و افزایش مصرف گاز عملاً تأمین گاز برای استان با دشواری‌هایی روبرو شده و به اجبار از سوخت مازوت استفاده می‌شود.

وی افزود: البته بر اساس ضابطه و به صورت روزانه از این سوخت استفاده می‌شود و فقط چندین روز به صورت موقتی از مازوت استفاده خواهد شد و پس از مدتی به چرخه سوخت گاز مایع برمی‌گردد.

فکور تصریح کرد: در این برهه زمانی تا روز شنبه (۲۸/۱۰/۹۸) از سوخت مایع فقط در نیروگاه توس استفاده خواهد شد و اگر وضعیت تأمین گاز بهتر شد به چرخه طبیعی برمی‌گردد و در غیر اینصورت باید بر اساس نظر هیئت چهار نفره مصوبه لازم را اخذ کند.

وی با اشاره به اینکه بایستی تصمیماتی اخذ شود که گاز خانگی و برق نیروگاه‌ها قطع نشود افزود: بایستی طی این وضعیت سلامت مردم نیز در نظر گرفته شود اما نباید گاز خانگی قطع شود.

مدیر محیط زیست و توسعه پایدار دفتر فنی استانداری خراسان رضوی ادامه داد: با برنامه‌ریزی که انجام شده هیچ مشکلی برای تأمین گاز خانگی در استان وجود ندارد.

وی افزود: مازوت سوخت سنگینی محسوب می‌شود و از لحاظ آلایندگی نسبت به گاز و سایر سوخت‌ها مانند گازوئیل بالاتر است اما در این شرایط مجبور هستیم بر اساس قانون عمل کنیم.

فکور خاطرنشان کرد: امروز در استان فقط نیروگاه توس از سوخت مازوت استفاده می‌کند و در این زمینه مجوزات لازم گرفته است.

وی با بیان اینکه برای کاهش آلاینده‌های استان اولویت اصلی تأمین سوخت گاز برای نیروگاه‌ها است و این موضوع در دست پیگیری است افزود: امروز با توجه به سرمای شدید در شرایط اضطرار قرار گرفتیم و مصرف سوخت گاز افزایش داشته است.

رئیس کمیته فنی کاهش آلودگی هوای استان گفت: برای برخی صنایع استان محدودیت مصرف گاز در نظر گرفته شده اما برای تأمین برق و گاز مشهد در نیروگاه‌ها به اجبار از مازوت استفاده می‌شود.

وی افزود: برای تأمین گاز خانگی و برق در استان مشکلی نداریم و از هفته آینده نیز سوخت نیروگاه توس به مصرف گاز بازخواهد گشت.

انتهای پیام/