ایرج ناصری مقدم، مدیرعامل سازمان تعاون روستایی خراسان رضوی در گفت‌وگو با خبرنگار صبح توس، با بیان اینکه یکی از وظایف عمده وزارت جهاد کشاورزی حمایت از بخش تولید است، اظهار داشت: سازمان تعاون روستایی که یکی از بازوان جهاد کشاورزی است در این راستا معمولاً با خریدهای حمایتی و توافقی یا تضمینی از کشاورز حمایت می‌کند.

وی با تأکید بر اینکه در سال جاری در استان خراسان رضوی و بسیاری از استان‌ها با خرید گوجه‌فرنگی به شکل حمایتی از کشاورز حمایت شد، خاطرنشان کرد: 41 هزار تن گوجه خریداری شد و از آن تقریباً 5 هزار تن رب تولید شد و 70 درصد پول کشاورز پرداخت‌شده و 30 درصد الباقی در همین روزها تأمین اعتبار می‌شود.

مدیر سازمان تعاون روستایی خراسان رضوی با اشاره به اینکه در خصوص زعفران تا 30 آذرماه بالغ‌بر 70 تن زعفران خریداری شد و حدود 77 میلیارد و 500 میلیون تومان پرداخت شده و الباقی آن در حال تأمین اعتبار است، تصریح کرد: اگر سیاست بر این باشد که خرید انجام شود و بنا بر حمایت از کشاورز باشد چنانچه تنظیم بازار کشور و وزارت جهاد کشاورزی صلاح بداند مجدداً خرید توافقی زعفران انجام خواهد شد.

وی همچنین در ادامه اذعان کرد: یکی از سیاست‌های عمده سازمان تعاون روستایی در بازار و بازار رسانی است و دنبال باراندازها و بازارهایی هستیم که بتوانیم با کوتاه کردن دست واسطه‌ها و از محل تولید به محل مصرف بدون واسطه محصول را به سر سفره خانوار و آحاد جامعه برسانیم.

ناصری مقدم عنوان کرد: در سطح استان به دنبال این هستیم که 5 بازار در مشهد و یک بازار در شهرستان‌های بزرگ راه‌اندازی کنیم و هماهنگی‌هایی که با فرمانداران شهرستان کوچک انجام می‌شود که این اتفاق در این شهرستان‌ها رخ دهد.

وی با بیان اینکه هدف ما از راه‌اندازی این بازارها این است که کشاورز با ورود به این بازار محصول خود را به‌راحتی عرضه و بسته‌بندی و مایحتاج خود را تأمین کند، تشریح کرد: آحاد جامعه با ورود به این بازارها بتوانند سبد کامل خانوار خود را با ارزان‌ترین قیمت تهیه کنند.

مدیر سازمان تعاون روستایی خراسان رضوی با تأکید بر اینکه یک سری وظایفی در تأمین کود، نهاده‌ها و نهاده‌های دامی داریم که با مجموعه تعاونی‌های روستایی، تعاونی‌های تولید، تعاونی‌های کشاورزی و اتحادیه‌ها انجام می‌شود، بیان کرد: سهم 25 درصدی تعاون در بخش تعاون روستایی در حال انجام است و امیدواریم بتوانیم بهتر خدمات‌رسانی کنیم.

وی ادامه داد: ورود ما به بحث بازار است و قطعاً زنجیره‌های تولید را هم مدنظر داریم و الان به دنبال این هستیم که اگر بتوانیم یک کارخانه راکد رب را توسط شبکه خریداری کنیم و به دنبال آن هر زمان گوجه را بخریم برخی از کارخانه جات نمی‌توانند هر بلایی که بخواهند بر سر کشاورز بیاورند و قیمت متعادل خواهد شد.

ناصری مقدم همچنین تأکید کرد: با راه‌اندازی زنجیره‌های تولید در کشمش، پسته، زیره، زعفران و... امیدواریم بتوانیم سهم تعاون را در این مسائل ادا کنیم و مسائل کشاورز به‌راحتی حل شود و محصول خود را انبار نکند و بدون دغدغه تولید انجام دهد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: 671 تشکل در سطح استان داریم که شامل تعاونی‌های روستایی با اتحادیه‌ها، تعاونی‌های تولید با اتحادیه‌ها، تعاونی‌های کشاورزی تخصصی مثل مرغداران، دامداران، گاو داران، کشاورزان، باغداران، زعفران کاران، زنبورداران و... با اتحادیه‌ها و  شرکت‌های سهامی زراعی و مجموعه نظام‌های صنفی هستند.

انتهای پیام/