به گزارش صبح توس؛ از روز گذشته با ورود سامانه بارشی به خراسان رضوی شاهد بارش برف و باران در شهرستان‌های مختلف استان بودیم که شب گذشته بارش برف در محورهای تربت حیدریه به مشهد و نیشابور به مشهد به حدی بود که منجر به مصدود شدن این محورها و در راه ماندن بیش از 5000 نفر شد.

بارش‌ها از عصر امروز شدت می‌گیرد/ احتمال وقوع طوفان و سیلاب در 15 شهرستان خراسان رضوی

یحیی قائنی پور، رئیس اداره پیش‌بینی هواشناسی خراسان رضوی در گفت‌وگو با صبح توس اظهار کرد: از عصر امروز با نفوذ جریانات سرد شمالی و تقویت سامانه بارشی، حجم بارش‌ها در خراسان رضوی خصوصاً در شهرستان‌های واقع درنیمه جنوبی و نیمه شرقی افزایش می‌یابد.

وی افزود: تا اواخر وقت امروز در شهرستان‌های گرمسیر احتمال ایجاد آب‌گرفتگی و رواناب نیز وجود دارد.

قائنی پور تصریح کرد: ضمن اینکه در ساعات عصر و شب و طی فردا بارش‌ها در اکثر نقاط استان به شکل برف همراه با مه پیش‌بینی می‌شود.

رئیس اداره پیش‌بینی هواشناسی خراسان رضوی یادآور شد: فعالیت هسته بارشی سامانه تا اواسط هفته است اما بیشترین حجم بارش‌ها، در بازه زمانی امروز تا ظهر فردا رخ خواهد داد.

وی ادامه داد: همچنین ماندگاری هوای سرد و گسترش پدیده مه و کاهش دید تا پایان هفته ادامه داشته به‌طوری‌که طی شب‌های آینده حداقل دمای شبانه در مناطق سردسیر استان به کمتر از ۱۰ درجه سانتی‌گراد زیر صفر خواهد رسید.

قائنی پور یادآور شد: اکثر نقاط استان به ویژه نیمه جنوبی و نیمه شرقی به ویژه شهرستان های تایباد، خواف، باخرز تربت جام، فریمان، صالح آباد، سرخس، کلات، تربت حیدریه، کناباد، کاشمر، کوهسرخ، ارتفاعات و دامنه بینالود، بردسکن و محور خلیل آباد و سبزوار شاهد بیشترین میزان بارش ها خواهیم بود.

وی بیان کرد: فعالیت این سیستم، یخبندان، لغزندگی معابر و همچنین باعث اختلال در سیستم حمل‌ونقل استان می شد.

رئیس اداره پیش‌بینی هواشناسی خراسان رضوی تاکید کرد: از مردم شریف می خواهیم با رعایت نکاتی همچون عدم توقف و تردد در حاشیه رودخانه ها، خودداری از تردد و سفر های غیر ضروری به ویژه در محورهای فرعی شهرستان های اعلام شده، به همراه داشتن تجهیزات زمیتانی، عدم صعود به ارتفاعات و مناطق کوهستانی، تنظیم دمای گلخانه ها، مرغداری ها و دامداری ها از خسارات احتمالی جلوگیری کنند.

آمادگی کامل شهرداری مشهد برای مقابله با آب‌گرفتگی‌های احتمالی

مهدی یعقوبی، معاون خدمات شهری شهرداری مشهد در گفت‌وگو با صبح توس از آماده‌باش برای بارش‌های خبر داد و اظهار: بر اساس پیش‌بینی اداره کل هواشناسی خراسان رضوی مبنی بر آغاز بارش‌ها از عصر روز گذشته،  از ساعت 16 روز جمعه آماده‌باش کامل نیروهای خدمات شهری شهرداری مشهد در سطح مناطق ۱۳ گانه آغاز شده و به مدت 3 روز ادامه دارد.

یعقوبی افزود: در این خصوص بیش از ۵ هزار نیرو جهت جلوگیری از آب‌گرفتگی معابر در ۳ شیفت کاری به صورت آماده‌باش خواهند بود.

وی در خصوص بارش احتمالی برف در مشهد ادامه داد: ۱۳۸ دستگاه ماشین‌آلات نیمه سنگین و سنگین برف‌روب و ۱۳۰ دستگاه ماشین‌آلات بارگیری نمک و نمک‌پاشی در سطح مناطق ۱۳ گانه آماده‌باش هستند که از این تعداد،  ۳ دستگاه مربوط به محلول‌پاشی، ۸۶ دستگاه سنگین و نیمه سنگین مربوط به نمک‌پاشی  و ۴۱ دستگاه دیگر لودر و مینی لودر بارگیری نمک خواهد بود.

معاون خدمات شهری شهرداری مشهد تصریح کرد: تمهیدات پیش‌بینی شده برای بارش باران نیز شامل ۱۰۴ دستگاه ماشین‌آلات سنگین و نیمه سنگین به صورت آماده‌باش هستند که از این تعداد ۱۲ دستگاه پمپ خود مکش برای آب‌گرفتگی‌های احتمالی گسترده در نظر گرفته شده همچنین  ۱۲۹ موتور پمپ نیز در مناطق ۱۳ گانه مستقر شده است.

یعقوبی از آماده‌سازی دستورالعمل مقابله با آب‌گرفتگی ناشی از بارندگی در سال جاری خبر داد و گفت: با تقویت ماشین‌آلات و تجهیزات، شاهد افزایش ۱۵ درصدی ظرفیت خدمات شهری برای مقابله با آب‌گرفتگی‌های احتمالی هستیم.

وی اعلام کرد: امسال بیش از ۶۰۰ هزار متر طول کانال و مسیل سرپوشیده سطح شهر مشهد لایروبی شده است.

معاون خدمات شهری شهرداری مشهد خاطرنشان گرد: در زمینه مقابله با مشکلات ناشی از بارندگی، بیش از ۱۵ میلیارد تومان اعتبار صرفاً در راستای لایروبی کانال‌ها، تقویت تجهیزات سپتیک ها مانند پمپ و ژنراتور، تأمین تجهیزات و ادوات مورد نیاز سازمان‌های مپ و آتش‌نشانی اعم از موتورپمپ‌های قوی، قایق نجات، ماشین‌آلات جمع‌آوری آب‌های سطحی تخصیص داده شده است.

یعقوبی بیان کرد: لازم به ذکر است؛ تعداد ۱۶۳۰۰ کیسه شن نیز در سطح مناطق برای مقابله با آب‌گرفتگی‌های احتمالی در نظر گرفته شده است.

آماده‌باش ۱۸۲ دستگاه ادوات برف‌روبی در مشهد

علیرضا صحراگرد، مدیرکل هماهنگی و نظارت بر خدمات شهری شهرداری مشهد در گفت‌وگو با خبرنگار ما اعلام کرد: در پی بارش‌های شب گذشته تاکنون، تنها در یک نقطه آب افتادگی در سطح شهر گزارش‌شده است.

وی گفت: پیرو اطلاعیه شماره38 و متعاقباً اخطاریه شماره 10 سازمان هواشناسی مبنی بر شرایط خاص وضعیت جوی، از دیروز مجموعه خدمات شهری شهرداری مشهد و سازمان‌های بحران مدار به حالت آماده‌باش درآمدند.

صحراگرد افزود: در همین راستا و با توجه به پیش‌بینی دو وضعیت بارش باران و سپس برف، بیش از 104 دستگاه ماشین‌آلات جمع‌آوری آب‌های سطحی اعم از تانکر و پمپ سنگین خودمکش، 129 دستگاه موتورپمپ سیار و کلیه عوامل کارگری به صورت شیفت بندی شده در سطح شهر به فعالیت پرداختند که علی‌رغم ایجاد تجمعات آب در برخی محل‌ها، مشکل خاصی در سطح شهر ایجاد نشد و تنها در محدوده خیابان حر، پورسینا ۹ آب‌گرفتگی ایجاد شد که توسط عوامل مرتفع شد.

مدیرکل هماهنگی و نظارت بر خدمات شهری شهرداری مشهد تصریح کرد: باوجود آمادگی کامل ۸۹ دستگاه خودرو نمک‌پاش و ۱۳۸ دستگاه ادوات برف‌روبی و گشت‌های مداوم ناظرين مربوطه نیازی به نمک‌پاشی و یا برف‌روبی در هیچ کجای شهر مشاهده نگردید.

وی افزود: در ادامه شرایط و به منظور آمادگی جهت بارش برف احتمالی طی امروز و فردا و با استفاده از ظرفیت تعداد ادوات برف‌روبی به ۱۸۲ دستگاه افزایش می‌یابد.

مدیرکل هماهنگی و نظارت بر خدمات شهری شهرداری مشهد  در پایان گفت: کلیه عوامل خدمات شهری، نیروهای کارگری و امکانات در حالت آماده‌باش کامل قرار دارند.

احتمال انسداد جاده تربت-مشهد طی امشب و فردا/ بیش از 5 هزار مسافر گرفتار برف در تربت حیدریه اسکان یافتند

 احسان کریمی، معاون عمرانی فرماندار تربت حیدریه در گفت و گو با صبح توس؛ اظهار کرد: تربت حیدریه در کریدور شمال به جنوب کشور واقع شده و اواخر هر هفته شاهد حجم زیادی از ورودی و خروجی مرکز استان و تجمیع آن در این کریدور هستیم و در مواقع بحران این تجمیع، مقداری امداد رسانی را با مشکل مواجه می کند.

وی تصریح کرد: از لحظه آغاز هدایت و اسکان مسافران گرفتار در برف یعنی حدود ساعت 18 تا نیمه شب گذشته حدود 3 هزار نفر در مدارس، مساجد، سالن های ورزشی شهر رباط سنگ و بیش از یکهزار نفر در محل های اسکان اضطراری داخل شهر تربت حیدریه اسکان یافتند.

معاون عمرانی فرماندار تربت حیدریه بیان داشت: با توجه به حجم مسافران در محدوده جلگه رخ، علاوه بر کمک های امدادی جمعیت هلال احمر تربت حیدریه یک تیم از این جمعیت از مرکز استان همراه با امکاناتی همچون پتو و مواد غذایی به تربت حیدریه اعزام شدند و در مجموع بیش از 1450 تخته پتو و مواد غذایی بین مسافران توزیع شد.

کریمی، اضافه می کند: فرمانده پلیس راه و مدیریت بحران استان از اواخر شب گذشته در منطقه حضور داشته و در حال رصد اوضاع برای امدادرسانی بودند.

وی افزود: جاده از طرف مشهد تا محدوده شهر رباط سنگ باز بوده، اما بعلت بارش شدید برف و کولاک محور تربت حیدریه به مشهد از سمت پلیس راه مقابل کارخانه کاشی تا شهر رباط سنگ مسدود بود که در ساعت 2 بامداد بازگشایی می شود.

معاون فنی و عمرانی فرمانداری تربت‌حیدریه گفت: با توجه به تداوم بارش برف تا ظهر فردا و احتمال بسیار قوی یخبندان امشب در سطح جاده، امکان تردد بسیار ضعیف و حتی مسدود شدن مسیر ممکن است.

وی با بیان اینکه در ۶ نقطه مسیر تربت‌ حیدریه به مشهد راه بندان و شاهد تصادفات جزیی بودیم، گفت: خوشبختانه در هیچ یک از این سوانح، شاهد تلفات انسانی نبودیم و از راه ماندگان با توزیع ۶۰۰ بسته اقلام خوراکی و جیره غذایی پذیرایی کردیم.

کریمی با بیان اینکه بارش کنونی برف محدودیتی برای تردد جاده‌ای به وجود نیاورده است، گفت: اما با توجه به برودت هوا از عصر امروز، شاهد یخبندان خواهیم بود.

رییس اداره هواشناسی تربت‌حیدریه گفت: از شب گذشته تاکنون ۱۰ سانتیمتر برف در این شهرستان باریده و درجه هوا ۱.۴ دهم بالای صفر است و این میزان درجه حرارت امشب به منفی ۲ خواهد رسید.

وی همچنین گفت: هر چند از ظهر فردا سیستم بارشی از منطقه خارج می شود، اما از آنجا که میزبان یک سیستم سرد سیبری نیز هستیم، لذا تا چند روز آینده شاهد یخبندان و رسیدن برودت هوا به منفی ۶ یا ۷ خواهیم بود.

تردد در محور تربت حیدریه به مشهد فقط با زنجیرچرخ امکان پذیر است

سرهنگ حسین میش مس، فرمانده پلیس راه تربت حیدریه همچنین اعلام کرد: در حال حاضر با توجه به بارش شدید برف به خصوص در گردنه های سبز و خماری امکان تردد در این محور به کندی و فقط با زنجیر چرخ میسر است.

وی از رانندگان خواست از سفرهای غیر ضروری طی امروز و فردا جدا پرهیز کنند و علاوه بر رعایت سرعت مطمئنه، وسایل نقلیه خود را به زنجیر چرخ و وسایل گرمایشی مجهز کنند.

انتهای پیام/