احسان کریمی، معاون عمرانی فرماندار تربت حیدریه در گفت و گو با صبح توس؛ اظهار کرد: تربت حیدریه در کریدور شمال به جنوب کشور واقع شده و اواخر هر هفته شاهد حجم زیادی از ورودی و خروجی مرکز استان و تجمیع آن در این کریدور هستیم و در مواقع بحران این تجمیع، مقداری امداد رسانی را با مشکل مواجه می کند.

وی تصریح کرد: از لحظه آغاز هدایت و اسکان مسافران گرفتار در برف یعنی حدود ساعت 18 تا نیمه شب گذشته حدود 3 هزار نفر در مدارس، مساجد، سالن های ورزشی شهر رباط سنگ و بیش از یکهزار نفر در محل های اسکان اضطراری داخل شهر تربت حیدریه اسکان یافتند.

معاون عمرانی فرماندار تربت حیدریه بیان داشت: با توجه به حجم مسافران در محدوده جلگه رخ، علاوه بر کمک های امدادی جمعیت هلال احمر تربت حیدریه یک تیم از این جمعیت از مرکز استان همراه با امکاناتی همچون پتو و مواد غذایی به تربت حیدریه اعزام شدند و در مجموع بیش از 1450 تخته پتو و مواد غذایی بین مسافران توزیع شد.

کریمی، اضافه می کند: فرمانده پلیس راه و مدیریت بحران استان از اواخر شب گذشته در منطقه حضور داشته و در حال رصد اوضاع برای امدادرسانی بودند.

وی افزود: جاده از طرف مشهد تا محدوده شهر رباط سنگ باز بوده، اما بعلت بارش شدید برف و کولاک محور تربت حیدریه به مشهد از سمت پلیس راه مقابل کارخانه کاشی تا شهر رباط سنگ مسدود بود که در ساعت 2 بامداد بازگشایی می شود.

معاون فنی و عمرانی فرمانداری تربت‌حیدریه گفت: با توجه به تداوم بارش برف تا ظهر فردا و احتمال بسیار قوی یخبندان امشب در سطح جاده، امکان تردد بسیار ضعیف و حتی مسدود شدن مسیر ممکن است.

وی با بیان اینکه در ۶ نقطه مسیر تربت‌ حیدریه به مشهد راه بندان و شاهد تصادفات جزیی بودیم، گفت: خوشبختانه در هیچ یک از این سوانح، شاهد تلفات انسانی نبودیم و از راه ماندگان با توزیع ۶۰۰ بسته اقلام خوراکی و جیره غذایی پذیرایی کردیم.

کریمی با بیان اینکه بارش کنونی برف محدودیتی برای تردد جاده‌ای به وجود نیاورده است، گفت: اما با توجه به برودت هوا از عصر امروز، شاهد یخبندان خواهیم بود.

رییس اداره هواشناسی تربت‌حیدریه گفت: از شب گذشته تاکنون ۱۰ سانتیمتر برف در این شهرستان باریده و درجه هوا ۱.۴ دهم بالای صفر است و این میزان درجه حرارت امشب به منفی ۲ خواهد رسید.

وی همچنین گفت: هر چند از ظهر فردا سیستم بارشی از منطقه خارج می شود، اما از آنجا که میزبان یک سیستم سرد سیبری نیز هستیم، لذا تا چند روز آینده شاهد یخبندان و رسیدن برودت هوا به منفی ۶ یا ۷ خواهیم بود.

تردد در محور تربت حیدریه به مشهد فقط با زنجیرچرخ امکان پذیر است

سرهنگ حسین میش مس، فرمانده پلیس راه تربت حیدریه همچنین اعلام کرد: در حال حاضر با توجه به بارش شدید برف به خصوص در گردنه های سبز و خماری امکان تردد در این محور به کندی و فقط با زنجیر چرخ میسر است.

وی از رانندگان خواست از سفرهای غیر ضروری طی امروز و فردا جدا پرهیز کنند و علاوه بر رعایت سرعت مطمئنه، وسایل نقلیه خود را به زنجیر چرخ و وسایل گرمایشی مجهز کنند.

انتهای پیام/