به گزارش صبح توس؛ در ادبیات استراتژیک برای اینکه دشمن به زانو در بیاید باید به او شبیخون زد؛ شبیخون زمانی است که طرف مقابل آماده نیست و لذا با حمله همه جانبه روحیه دشمن فرو می‌ریزد اما در ماجرای سیلی موشکی ایران در پاسخ به ترور سردار سلیمانی توسط آمریکایی‌ها، از نقشه شبیخون و غافلگیری استفاده نشد و موشک‌ها با اعلام قبلی جمهوری اسلامی بر سر پایگاه‌های آمریکایی فرود آمد.

این اتفاق نشان می‌دهد ایران در مرحله‌ای ویژه از تکامل استراتژیک و بین‌الملل قرار دارد و بایستی این دستاوردها به‌وسیله دیپلماسی عمومی مورد استفاده قرار گیرد.

جمهوری اسلامی مصاف ریشه‌داری با سرمایه‌داری آمریکا و غرب داشته و دارد اما برخلاف گفته‌های ترامپ ایران تنها کشوری است که در جبهه‌های مختلف نبرد پیروز بوده و بر این اساس در مذاکرات و شیوه مقابله با دشمن نیازمند بازنگری هستیم.

مردم در تمام عرصه‌های مورد نیاز و صحنه‌های انقلابی حضور پیدا می‌کنند چراکه حساب انقلاب اسلامی را از موضوعات دیگر جدا می‌دانند و اهداف برون‌مرزی انقلاب اسلامی را به خوبی درک می‌کنند و به خوبی فهم کرده‌اند که منش انقلابی شهید سلیمانی در مصاف با صهیونیست و داعش چه دستاوردها و برکاتی داشته است.

بر همین اساس آمریکا تا کنون پشت نقاب استراتژیک پنهان بوده و سعی داشت چهره اصلی خودش را برای جامعه ایرانی آشکار نکند، اما خطای استراتژیکی در این زمینه مرتکب شد و لذا می‌توان گفت امروز ترامپ فرصتی برای نشان دادن چهره واقعی شیطانی آمریکا در سطح بین‌الملل به حساب می‌آید.

شاهد هستیم که داعش را آمریکایی‌ها شکل و توسعه دادند و خودشان نیز نقش داعش را در ترور شهید سلیمانی ایفا کردند و این موضوع امروز هیچ توجیهی ندارد که ناشی از جهالت ترامپ در تصمیم‌گیری است.

سردار سلیمانی هدیه الهی به ملت ایران و مخلصان بود و شهادت حاج قاسم به عنوان شخصیتی پای بند به انقلاب اسلامی نوع و روش جدیدی در رابطه با مواجهه با قدرت‌های مستکبر جهانی را نشان می‌دهد.

در جهان امروز روابط قدرت‌ها در حال عمل کردن و نقش بازی کردن است و شهید در این حوزه پیشرو بود و همان طور که انقلاب اسلامی در دوره مستکبران عمل کرد و عزت‌آفرین بود، اقداماتی فاخر داشت.

اما نکته مهم اینجا است که اگر انقلاب اسلامی عزت را به جامعه بخشیده است، امتداد این احساس در سطح منطقه محقق شده است و امروز خواسته جبهه مقاومت خروج آمریکا از منطقه است.

بر همین اساس پیام بیرونی شهادت حاج قاسم نیز نفی نظام سلطه است و می توان گفت در ذیل عملکرد گفتمان شهید سلیمانی تنها جهان اسلام جمع نمی‌شود بلکه هر کس تقابلی با استکبار جهانی دارد، در آن احساس هویت می‌کند.

در شرایط داخلی نیز شهید سلیمانی در شرایطی که جامعه در دوگانه‌های مختلف رفت و برگشت داشت، نشان داد جامعه می‌تواند در عمل احساس عزت داشته باشد و آن را محقق کرد و اصولاً می‌توانیم عزت، حکمت و مصلحت در زندگی شهید سلیمانی را شاهد باشیم و قطعاً بخش مهمی از زندگی او عزت بخشی و حفاظت از آن است.

موضوع عزت چیزی نیست که به صورت دفعی کسب شدنی باشد و یا تظاهر به داشتن آن کنید بلکه باید تدریجی کسب شود و از آن حفاظت شود تا ارتقا یابد؛ پس از دفاع مقدس با ابتکارات جوانان مدل جدیدی از نبرد و استراتژی جنگی ابداع شود که ویژه ایران است چراکه تجربیات جنگ با حکمت بازخوانی شد و عزت‌آفرین بود.

رهبر معظم انقلاب می‌فرمایند، حاج قاسم مرد عزت، شهامت و تدبیر بود لذا توانی که در اجماع سازی و اقناع داشت بسیار بالا بود که از تسلط میدانی و آینده‌نگری او بوده است که در این گام نیز نیروی حکمت چاشنی عمل او بوده است.

امروز مردم در چهره سردار سلیمانی فردی را می‌بینند که مرزهای داخلی و خارجی را حفاظت کرده و این احساس مردم در از دست دادن علمدار انقلاب طی روزهای گذشته تبدیل به حماسه شد.

به گفته اکثر کارشناسان جبهه مقاومت این روزها به بلوغ رسیده و این امکان را دارند که جبهه جهانی مقاومت را ایجاد کنند لذا این موضوع نیز از بزرگ‌ترین دستاورد سابقه مدیریتی حاج قاسم محسوب می‌شود و با پاسخ قاطعانه جمهوری اسلامی معلوم شد شهادت سردار سلیمانی پایان نیست بلکه آغازی بر مبارزات علیه ظلم و استکبار است.

وحید فکری

انتهای پیام/