به گزارش صبح توس؛ همزمان با اعلام رسمی خبر شهادت «سردار سپهبد شهید قاسم سلیمانی» در روز جمعه، اقدامات گسترده و بزرگی جهت زنده نگه داشتن یاد و خاطره این شهید بزرگوار در سراسر کشور انجام شد و انتظار می‌رفت با ورود پیکر پاک شهدای حمله تروریستی آمریکا و سردار سپهبد شهید قاسم سلیمانی، یکی از خیابان‌های اصلی شهر بنام ایشان نام‌گذاری شود اما اکنون پس از گذشت چند روز هیچ خبری از این تغییر به چشم نمی‌خورد. در این بین اولین نامگذاری اتوبان به نام شهید سردار سلیمانی در کشور توسط شهرداری غیور اهواز انجام شد.

دلیل تأخیر در تغییر نام یکی از بولوارهای اصلی مشهد به نام سردار سلیمانی چیست؟

محمد رضایی یکی از مخاطبان صبح توس در پیامی نوشت: دلیل تأخیر در تغییر نام یکی از بولوارهای اصلی شهرمقدس مشهد به نام «شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی» چیست؟ ما انتظار داشتیم مشهد در این خصوص پیش قدم باشد اما پس از گذشت 4 روز هنوز هیچگونه تغییر و تصمیمی از طرف شهرداری مشهد بیان نشده است.

رضایی افزود: باتوجه به بزرگی سردار اسلام بهتره یکی از میدان های پرتردد بین المللی کنار حرم رو بنام ایشون نام گذاری کنیم و حتی میتوانیم یک صحن یا رواق در حرم مطهر ثامن الحجج هم بنام سردار سپاه اسلام نام گذاری کنیم تا به کوری دشمنان اسلام روزی هزاران بار نام این سردار بزرگ برده شود.

تصمیم نهایی در روز شنبه 21 دی‌ماه گرفته می‌شود

مسعود قصابی، دبیر کمسیون فرهنگی شورای شهر مشهد در گفت‌وگو با صبح توس اظهار کرد: تاکنون پیشنهادهای فراوانی برای تغییر نام یکی از بلوارهای اصلی یا میدان‌های مهم مشهد به نام سردار سپهبد شهید قاسم سلیمانی به دست کمسیون فرهنگی شورای شهر و کمیته نام‌گذاری شهرداری مشهد رسیده است.

وی با بیان اینکه تصمیم نهایی در صحن علنی شورای شهر در روز شنبه 21 دی‌ماه گرفته می‌شود، گفت: امروز نیز جلسه کمسیون ایثارگران شورای شهر مشهد که با ریاست دکتر ودیعی برگزار شد، خانواده‌های شهدا و جانبازان و ایثارگران تمامی پیشنهادهای خود را در این کمسیون مطرح کرده و جمع‌بندی در جلسه شورای شهر در روز شنبه هفته آینده بیان می‌شود.

 قصابی تصریح کرد: تاکنون شهرداری مشهد هیچ گزینه رسمی برای تغییر نام مطرح نکرده است و تمامی اسامی که در شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی به‌عنوان گزینه‌های احتمالی تغییر به نقل از شهرداری مشهد بیان می‌شوند، صحت نداشته زیرا کمیته نام‌گذاری شهرداری مشهد هنوز به جمع‌بندی نهایی نرسیده است.

دبیر کمسیون فرهنگی شورای شهر مشهد ادامه داد: به نظر بسیاری از کارشناسان شهری خیابان و یا بلواری که برای تغییر نام انتخاب می‌شود نباید دارای نام قدیمی و جا افتاده‌ای داشته باشد زیرا مردم آن را نمی‌پذیرند و حتی پس از تغییر نام باز هم آن را به نام گذشته می‌خوانند مانند اتفاقی که برای میدان دکتر شریعتی که هنوز مردم آن را میدان تقی‌آباد می‌خوانند و میدان شهید طالقانی که هنوز مردم آن را میدان احمدآباد می‌خوانند.

وی خاطر نشان کرد: اما این بدان معنی نیست که حتماً شورای شهر قصد دارد نام یک خیابان جدید یا میدان تازه احداث را به نام سردار سپهبد شهید قاسم سلیمانی قرار دهد و تا روز شنبه که جلسه شورای شهر برگزار می‌شود هیچ‌چیزی معلوم نیست و حتی امکان دارد یکی از بلوارهای نام آشنای مشهد به نام مبارک سردار سپهبد شهید قاسم سلیمانی تغییر نام یابد.

3 گزینه احتمالی برای تغییر نام

یک منبع آگاه در اداره نام‌گذاری معابر و تابلو نویسی شهرداری مشهد در گفت‌وگو با صبح توس ضمن اشاره به تماس شهروندان با مرکز ارتباطات مردمی ۱۳۷ شهرداری مشهد، طی چند روز گذشته مبنی بر نام‌گذاری یکی از معابر اصلی شهر به نام سردار شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی، اظهار کرد: کمیته نام‌گذاری شهرداری مشهد در خصوص این موضوع تشکیل جلسه می‌دهد.

وی با بیان اینکه تغیر نام هر خیابانی نیازمند تصویب آن در کمسیون فرهنگی شورای شهر مشهد و صحن علنی شورا شهر دارد، گفت: تا کنون 3 خیابان اصلی مشهد به عنوان کاندیداهای تغییر نام در نظر گرفته شده‌اند اما تا کنون تصمیمی برای تغییر نام هیچ یک از خیابان‌ها و معابر مشهد گرفته نشده است.

این منبع آگاه خاطر نشان کرد: اسامی خیابان‌های پیشنهادی محرمانه است و به دلیل حساسیت ها موجود نمی توانیم نام این خیابان‌ها را تا زمانی که وارد کمیسیون فرهنگی شود، رسانه‌ای کرد.

وی با تأکید بر اینکه از روز گذشته پیشنهادهای فراوانی به دست ما رسیده است، گفت: اما 3 خیابان اصلی به عنوان پیشنهادهای نهایی در کمیته نام گذاری شهرداری مشهد مطرح می شود که در پایان باید در صحن علنی شورای شهر مشهد به تصویب برسد.

 

لذا با این وجود انتظار می‌رود هر چه سریعتر شورای شهر مشهد و شهرداری بهترین گزینه در شان سردار مقاومت را برای تغییر نام انتخاب کنند.

انتهای پیام/