به گزارش صبح توس؛ در بامداد روز جمعه مورخ ۲۲ آذرماه، دیواره‌ زمین گودبرداری شده‌ ساختمان در حال احداث مجتمع علمی، فرهنگی حوزه علمیه امام صادق علیه السلام تربت حیدریه واقع در ابتدای خیابان آیت الله طالقانی ریزش می کند و در پی این حادثه، انشعاب ۵۰۰۰ مشترک گاز، ۵۰۰۰ مشترک آب و ۲۰۰ مشترک خدمات مخابرات قطع می شود.

هر چند پس از مدت کوتاهی به همت دستگاه های خدماتی انشعابات قطع شده وصل می شود اما طبق اظهارات مدیران مربوطه، در این حادثه مبلغی قریب به ۲۸۳ میلیون تومان به امکانات و اماکن عمومی خسارت وارد شده است.

به استناد مصاحبه های متعدد ناظرین نظام مهندسی و اظهارات مدیران در طول این چند سال و طی چندین مرحله، اخطارهای فنی و مهندسی مبنی بر عدم ایمن سازی این پروژه به صاحبان و افراد مجری ابلاغ شده که متأسفانه اتفاقی صورت نگرفته است.

با توجه به قرارگرفتن این پروژه در یکی از نقطه های متراکمِ ترافیکی انسانی و نقلیه ای، خطرات احتمالی این گودبرداری در میان ساکنان و عابران بیشتر احساس می شود.

از طرفی اضلاع دیگر این پروژه در کوچه‌ موسوم به شیرچهارسوق واقع شده که یکی از پرترددترین معابر شهر تربت حیدریه می باشد و در حال حاضر که ۲۲ روز از این حادثه می گذرد، غیر از نصب علائم هشداری، اتفاق اساسی دیگری در راستای رفع خطرات احتمالی این گودبرداری روی نداده است.

شهرداری توان تامین اعتبار پنج میلیاردی به سازی این تخریب را ندارد و فقط می تواند گودال را پر کند

محمدصادق مجتهدی شهردار تربت حیدریه  در این خصوص می افزاید: من خودم در آن زمان یکی از ناظران پروژه گود برداری بودم و گمان می کنم بیش از 10 بار اخطارهایی مبنی بر به وجود آمدن خطر در آن نقطه اعلام شده است.

مجتهدی خاطر نشان می کند: براساس گزارشی که من دارم هفت ماه گذشته این موضوع در کمیسیون ایمنی مطرح شده و حالا هم به عنوان شهردار با کارفرما گفت‌وگویی داشته ام البته هنوز مکتوب نشده و خواسته ام تا با پیش بینی مناسب و تامین اعتبار لازم به سازی وضعیت پیش آمده صورت گیرد.

شهردار تربت حیدریه با اشاره به این که قرار نیست دیوار حایل تا پنج سال بعد از ایجاد، استحکام خود را حفظ کند، می گوید: دیوار حایل به عنوان یک سازه نگهبان و موقتی بوده و اگر قرار باشد برای مدت زیادی آن جا بماند به بارندگی ها، سرما و گرمای هوا واکنش نشان می دهد و طبیعتا تخریب صورت می گیرد.

وی می افزاید: تنها کاری که می شود با کمترین هزینه در این شرایط  انجام داد پر کردن گودال ایجاد شده است و از طرفی شهرداری توان تامین این هزینه حدود پنج میلیارد ریالی احتمالی را ندارد و اگر کار به ما واگذار شود می‌توانیم با استفاده از ماشین آلات خود فقط اقدام به پر کردن این گودال و به سازی پیاده رو کنیم.

مجتهدی تاکید می کند: هنوز شهرداری با کارفرما به نتیجه نرسیده و منتظر جلسه هماهنگی با حضور فرماندار تربت حیدریه و تصمیم گیری در خصوص این موضوع هستیم.

درخواست از دادستانی برای ورود به موضوع 

از آنجا که پس از گذشت روزها، اقدامی اساسی در جهت رفع خطرات احتمالی این پروژه اتفاق نیفتاده، جمعی از فعالان رسانه ای و مهندسین ناظر تربت حیدریه از دادستانی این شهرستان به عنوان مدعی العموم مردم ولایت مدار تربت حیدریه درخواست کرده ضمن ورود به این پرونده، از خطرات احتمالی پیش رو جلوگیری و بنا به تشخیص خود در راستای استیفای ضرری که به محل اموال و خدمات عمومی وارد شده اقدام شود.

بر اساس تحقیقات به عمل آمده و شنیده ها از مسئولین ذیربط، هیئت امنا‌ی مجتمع علمی، فرهنگی و حوزه علمیه‌ امام صادق(علیه السلام) تربت حیدریه که در ابتدای خیابان طالقانی واقع شده آیت الله محمد قاضی زاده، آیت الله رجبعلی رضازاده بنهنگی، حجت الاسلام محمد رضا عصمتی، حجت الاسلام محمدعلی رضایی و حجت الاسلام مهدی شریعتی تبار هستند و همچنین نام هاشم مکارم و کاظم جلیلی به عنوان عوامل اجرایی و مهندسی این پروژه شنیده می شود.

انتهای پیام/