به گزارش صبح توس؛ ۱۰دی ماه سال ۵۷ را می‌توان نقطه عطفی برای مردم انقلابی مشهد و تاثیرگذار‌ترین رویداد از سوی این مردم در همراهی با جریان انقلاب دانست که از آن به عنوان یکشنبه خونین نام برده می شود.

  هشتم دی ماه سال 1357 مجلس ترحیم شهدای 2دی در مشهد با حضور مردم انقلابی، علما و سخنرانی آیت الله خامنه ای در حرم برگزار می شود که با پیوستن کارکنان استانداری خراسان به مردم و پیاده روی آن ها تا منزل آیت الله شیرازی، ضربان قلب انقلاب در مشهد تندتر شده است.

بعدازظهر نهم دی، سه ارتشی را که به قتل رسیده بودند، در میدان شهدا به دار می آویزند اما ظاهراً ارتش، شب هنگام جنازه ها را به داخل پادگان منتقل می کند و به همراه لباس ها و حتی چکمه های نو که به پایشان کرده بود، در معرض دید ارتشیان قرار می دهد و به آن ها می گوید: نگاه کنید؛ مردم شما را این جوری می کشند.

عوامل رژیم با دیدن این صحنه ها به شدت عصبانی می شوند... آن ها دیگر دنبال بهانه نیستند و نیاز به صفوف فشرده راهپیمایان ندارند؛ با اسکورتی منظم، پادگان را به قصد آدم کشی بی سابقه و راه اندازی جویی از خون، ترک می کنند.

صبح روز 10 دی ماه فرا رسید؛ در مراسم صبحگاه ارتش، برای تحریک احساسات سربازان و درجه داران، اجساد ساواکی ها و مأموران را که شب گذشته کشته شده بودند، به نمایش گذاشتند و بدین وسیله آنان را وادار کردند تا مردم را، در کوچه ها و خیابانها قتل عام کنند.

مردم مشهد در روز یکشنبه، بی خبر از تصمیم نظامیان برای کشتار آنها، مانند روزهای قبل به خیابان آمدند. اگر کسی با وسایل نقلیه شخصی خود برای انجام کاری از خیابانها و کوچه های شهر عبور می کرد، مورد هدف گلوله قرار می گرفت.

یکی از شاهدان عینی ماجراها می گوید: «روز بعد عده ای نظامی از تهران به مشهد آمدند. نیروهایی که حکم تیر داشتند با کمک آن ها مردم را قتل عام کردند. من و جمعی از روحانیون در منزل آیت ا... قمی بودیم که متوجه درگیری ها شدیم. در سال 1357، منبع اخبار و وقایع انقلاب در منزل آیت ا... قمی و سید عبدا... شیرازی(از مراجع تقلید وقت) بود و این دو مکان به نوعی پایگاه اطلاع رسانی انقلاب به شمار می رفت. همچنین شهید هاشمی نژاد، آیت ا... طبسی و رهبر معظم انقلاب در بیشتر مواقع در منزل این دو تن بودند.»

گروهی از مردم به سوی هتل مجاور ساختمان نیروی پایداری، هتل امیر و گروهی دیگر بر پشت بام مسجد کرامت رفته اند و از آنجا قصد ورود به ساختمان نیروی پایداری (نیروی پایداری یازدهم خرداد 1316ه.ش به فرمان محمدرضا پهلوی تأسیس شد. عنوان نیروی پایداری همان سازمان مقاومت ملی سابق بود. هدف از تأسیس آن در ظاهر آشنایی همه افراد ملت ایران با روش ها و راه های جدید دفاع از خانه و کاشانه خود و در واقع ابزاری برای سرکوبی مخالفان رژیم شاهنشاهی بود.) را دارند و سربازان ویژه نیز از داخل، مردم را به رگبار می بندند.

در همین زمان، سرسپردگان رژیم به همراه تانک ها و نفربرها به فرماندهی سرهنگ فریدونی و با دستور سرتیپ خسروداد که به عنوان معاون فرماندار نظامی به مشهد آمده است، از پادگان حرکت کرده اند و ضمن تیراندازی در خیابان ها و معابر عمومی، (حدود ساعت11) به خیابان شیرازی می رسند و به کمک سربازان نیروی پایداریمی شتابند.

 در این روز، نیروهای نظامی رژیم علاوه براینکه مردم مشهد را موردهدف رگبار سلاح های سبک و سنگین خویش قرار داده اند، گروه زیادی را هم بازداشت کرده اند. بیشتر دستگیرشدگان کسانی هستند که نزدیک چهارراه شهدا، مقابل منزل آیت ا... سیدعبدا... شیرازی، مسجد کرامت، ساختمان نیروی پایداری و کوچه های اطراف آن اجتماع کرده بودند.

رهبر معظم انقلاب ضمن تاریخی خواندن واقعه یکشنبه خونین می فرمایند: «... آن روز، روز عجیبی بود. خبرهایی که می رسید نشان دهنده کمال وحشیگری و جنایت دستگاه بود. از جمله خبرها این بود که نظامیان رژیم عده ای از زنان و مردان، بچه و کوچک و بزرگ را در میان صف ها به رگبار بسته اند که بعضی شهید و مجروح شدند. در چهارراه نادری (چهارراه شهدا) و خیابان های اطراف حملات سختی انجام شد.

 

صدور اعلامیه از سوی علما 

 به دنبال حوادث نهم و دهم دی ماه 1357، آیت ا... شیرازی، اعلامیه ای در چهار بند صادر کرده و در آن ضمن افشاگری جنایت های رژیم، مردم و جوانان را به هوشیاری و مقاومت در برابر رفتارهای وحشیانه مأموران دعوت می کند.

روزنامه آفتاب شرق نیز از به شهادت رسیدن دو هزار نفر در این روز (دهم دی ماه1357) سخن به میان آورده و می نویسد: رادیو لندن به گفتن چند صد تن اکتفا کرد، اما دولت تعداد تلفات را فقط 63 نفر و بعد تا 109 نفر اعلام نمود؛ البته این آماری بود که به بیمارستانها داده شده بود، ولی از آمار کشته های خیابانی که توسط کامیونهای ارتشی به بهشت رضا انتقال می یافتند، خبری در دست نیست.

پس از گذشت چند روز از حادثه غمبار و غرورانگیز یکشنبه خونین (دهم دی ماه)، از سوی جامعه روحانیت مبارز مشهد که(آیت ا... خامنه ای، آیت ا... واعظ طبسی، آیت ا... مهامی و شهید هاشمی نژاد و...) در آن تشکیلات بودند، مجلس ترحیمی در مسجد گوهرشاد مشهد برگزار شد که در این مجلس گروه های مختلف مردم شرکت داشتند. از دیگر پیامدهای حوادث خونین 9 و 10 دی ماه1357 مشهد، استعفای استاندار خراسان بود.

انتهای پیام/