به گزارش صبح توس؛ ابراهیم قاسم پور، فرماندار خلیل‌آباد پیش از ظهر امروز در نشست با آموزشیاران نهضت سوادآموزی شهرستان، اظهار داشت: ارزش سواد، دانش و آگاهی اگر از غذا به‌عنوان نیاز روزمره و ذاتی بشر بیشتر نباشد کمتر نیست.

وی همچنین در ادامه خاطرنشان کرد: هرگونه تحول و تعالی بشر و نوع انسان در هر جامعه‌ای و هر گروه انسانی نیازمند پرورش معنوی و آموزش مستمر است که بخشی از آن را در حوزه‌های فنی و حرفه‌ای و علمی و آموزش‌وپرورش بر عهده دارند.

فرماندار خلیل‌آباد بابیان اینکه این توانایی و دانایی قطعاً از یک نقطه شروعی باید برای آن دید و برنامه‌ریزی کرد که آن نهضت سوادآموزی است که باید برنامه‌ریزی خوبی در این حوزه انجام شود، تصریح کرد: کارایی هر انسان و جامعه انسانی به این دانش و آگاهی نیازمند است و درجایی خود را نشان می‌دهد که در سایه آموزش لازم و سواد کافی باشد.

وی با تأکید بر اینکه هرجایی که استعمار و استبداد همزمان توانسته‌اند جولان دهند و تداوم بیشتری داشته باشند جایی است که بی‌سوادی یا کم‌سوادی وجود داشته است، اذعان کرد: استعمار و استبداد با سواد میانه خوبی ندارد و در اکثر جهان‌سومی که گرفتار این موضوع بوده‌اند بخش بزرگی از این گرفتاری به بحث بی‌سواد مربوط می‌شود.

سوادآموزی پیش‌شرط اولیه افزایش شاخص‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی است

قاسم پور بابیان اینکه فقر و بی‌سوادی یک رابطه تنگاتنگی باهم دارند، عنوان کرد: در عمومیت یک جامعه نقش و تأثیرگذاری سواد و ارزش و جایگاه دانش و خرد و آگاهی بر هیچ‌کسی پوشیده نیست و برای اینکه بتوانیم این شاخص‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی یک جامعه را افزایش دهیم پیش‌شرط اولیه آن سواد است.

وی همچنین در ادامه تشریح کرد: افراد موفق مطمئناً آگاهی و سواد بیشتری دارند و این آگاهی بخشی می‌تواند برای مدیریت اقتصادی و فرهنگی و تعلیم و تربیت و کاهش آسیب‌های اجتماعی یک خانواده مؤثر باشد و جایگاه مهمی در بحث سوادآموزی دارد.

رئیس شورای آموزش‌وپرورش خلیل‌آباد با تأکید بر اینکه ایران به دلیل کم‌سوادی در دوران مشروطیت یکی از جوامع ضعیف ارزیابی‌شده بود، بیان کرد: زمانی که بی‌سوادی وجود داشته باشد مطمئناً بدعت‌ها و خرافات وارد می‌شود و امروزه نقش نهضت سوادآموزی بسیار حائز اهمیت است.

وی همچنین در ادامه تأکید کرد: در دنیای امروز نباید بازمانده از تحصیل داشته باشیم و به برخی از خانواده‌هایی که آسیب‌های اجتماعی وجود دارد باید کمک کنیم تا فرزندان این خانواده از تحصیل بازنمانند.

قاسم پور با اشاره به اینکه در طرح افق روشن یک تغییر در نوع نگاه به رویکرد، کارکرد و روش نهضت سوادآموزی است، خاطرنشان کرد: دستگاه‌های اداری در مجموعه شهرستان خلیل‌آباد موظف و مکلف به کمک به آموزش‌وپرورش و نهضت سوادآموزی هستند.

انتهای پیام/