به گزارش صبح توس؛ تور استانبول، از محبوب ترین گزینه های گردشگری ایرانیان و استانبول از جذاب ترین مقاصد گردشگری دنیاست و به دلیل تاریخ، فرهنگ و تمدن بی نظیرش دارای بناها و جذابیت های تاریخی فراوان است. استانبول شهری است که باید در میان آثار تاریخی آن پرسه بزنید و با آن در زمان سفر کنید. تعداد بناهای تاریخی استانبول بسیار زیاد است که در اینجا به چند نمونه از آن اشاره شده است.

 

کلیسای باستانی بیزانس

این کلیسای باستانی در تور استانبول ارزان توسط جوستینین اول بین سال های 532-537 میلادی ساخته شده و در اواسط قرن پانزدهم به مسجد تبدیل شد. این بنا با ارتفاع پنجاه و شش متر و با داشتن موزاییک های بی‌نظیر شبیه به موزه‌ای است که در آن می توانید هنر مسیحی و هنر اسلامی را ببینید. این بنا در حدود هزار سال، بزرگ‌ترین کلیسای جهان و شکوه امپراتوری بیزانس بوده است.

 

کاخ توپکاپی یا توپ قاپی

 کاخ توپکاپی در تور استانبول ارزان که نزدیک به چهار قرن، مرکز مدیریت امپراتوری عثمانی بوده و دومین کاخ عثمانیست که در استانبول بنا شده است. از سلطان محمد دوم تا سلطان عبدالملک، همگی در کاخ توپکاپی سکونت داشتند. کاخ توپکاپی در ابتدا یِنی سارای یا کاخ جدید نام گرفت، اما نام آن در قرن نوزدهم به توپکاپی تغییر یافت. این کاخ در منطقه سلطان احمد قرار گرفته است.

 

مسجد آبی (مسجد سلطان احمد)

به گزارش سفر باتو، مسجد آبی یا مسجد سلطان احمد، در قرن هفدهم ساخته شده و به خاطر کاشی کاری آبی زیبای آن‌که در تزئین دیوارها استفاده شده است، مشهور است. داشتن شش مناره باریک، این مسجد را از سایر مساجد که معمولاً دارای دو یا چهار مناره هستند، متمایز می کند. این بنا به دستور سلطان احمد اول به عنوان یک مجموعه در هفت سال ساخته شد و به مهم‌ترین مسجد جامع شهر، در میدان سلطان احمد تبدیل شد.

 

آب انبار باسیلیکا

آب انبار باسیلیکا به عنوان کاخ غرق شده معروف است و در زمان سلطنت جوستینین از آن به منظور آب انبار کاخ بزرگ بیزانس استفاده می شده است. در داخل این ساختمان عظیم، چند پا آب وجود دارد اما پیاده روهای چوبی نیز برای عبور گردشگران ساخته شده اند. این آب انبار دارای تعداد زیادی ستون پشتیبان است که سقف را نگه می دارند. فضای داخلی ساختمان دارای روشنایی کم است و موسیقی کلاسیک، یک فضای خاص را به وجود آورده است. در تور استانبول خود، بازدید از این مکان دیدنی را از دست ندهید.

 

مسجد سلیمانیه

 مسجد سلیمانیه به دستور سلطان سلیمان اول ساخته شده است. کار ساخت و ساز این بنا در سال 1550 توسط معمار سنان آغاز شد و در سال 1558 به پایان رسید. این مسجد تا حدودی از سبک معماری بیزانس الگوبرداری شده و سبک معماری اسلامی نیز در آن دیده می شود. شاید این امر یك اقدام آگاهانه از طرف سلطان سلیمان، برای ایجاد یك تضاد و ارتباط نمادین با گذشته شهر باشد.

 

کلیسا و موزه کاریا

کلیسا کاریا، یکی از زیباترین نمونه های یک کلیسای بیزانس به حساب می آید. این کلیسا در قرن شانزدهم، توسط حاكمان عثمانی به مسجد تبدیل شد و در سال 1948 به موزه تغییر کاربری داد. قسمت داخلی این بنا با موزائیك های ظریف پوشیده شده است.

 

کاخ و موزه دلمه باغچه

کاخ دلمه باغچه، کاخی است که بین سال های 1856 تا 1924، شش سلطان در آن سکونت داشتند. مصطفی کمال آتاتورک، بنیانگذار و اولین رئیس جمهور ترکیه، آخرین فردی است که در اینجا زندگی می کرد. در تابستان، این کاخ به عنوان یک محل اقامت رییس جمهور بوده و آتاتورک آخرین روزهای معالجه پزشکی خود را در این کاخ گذراند.

 

کاخ و موزه بیلربی

کاخ بیلربی به سفارش سلطان عبدالعزیز و توسط سرکیس بالیان طراحی و ساخته شده است. این کاخ، آخرین محل اسارت سلطان مخلوع، عبدالحمید دوم از سال 1912 تا زمان مرگ وی در سال 1918 بود. این کاخ امروزه به موزه تبدیل شده است.

 

بازار بزرگ استانبول

بازار بزرگ استانبول، یکی از بزرگ ترین و قدیمی ترین بازارهای سرپوشیده جهان با بیش از پنجاه و هشت خیابان است. این بازار در سال 1461 به دستور سلطان محمد ساخته شده است.

 

برج گالاتا

از جاذبه های دیگر تور استانبول می توان به بازدید از برج گالاتا اشاره کرد. برج گالاتا یکی از بناهای تاریخی و نمادین شهر استانبول است؛ و بهترین منظره پانورامای شهر را نشان می دهد. این برج تا دهه 1960 یک برج مراقبت از آتش بود.

 

بازار ادویه یا بازار مصری

بازار ادویه که یکی از قدیمی ترین بازارهای سر پوشیده استانبول است و به سفارش صفیه سلطان در سال 1591 ساخته شده و در سال 1633 تکمیل شد.

 

حمام ترکی چمبرلی تاش

حمام ترکی چمبرلی تاش در میدان چمبرلی تاش، میان بزرگ ترین بناهای تاریخی استانبول واقع و توسط کنستانتین اول بنا شده است. این حمام توسط همسر سلطان سلیم دوم یعنی نوربانو سلطان در سال 1584 میلادی بنا شده است. این حمام هنوز هم قابل استفاده بوده و می توانید به آن مراجعه کنید.

 

حمام ترکی سلیمانیه

حمام ترکی سلیمانیه به دستور سلطان سلیمان با شکوه و توسط معمار مشهور سینان ساخته شده است.