به گزارش صبح توس؛ علیرضا یوسفیان، رئیس جامعه سرمایه‌گذاران افغانستانی مقیم خراسان رضوی ظهر امروز در نشست خبری با موضوع معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری ایران و افغانستان در منطقه ویژه دوغارون، همراه با تشریح مراسم کلنگ‌زنی و رونمایی از سایت پلن اولین گذرگاه هوشمند مرزی، اظهار کرد: بیش از یک سال انجمنی برای حضور سرمایه‌گذاران افغانستانی تشکیل شده و در تمام صنوف مختلف اعم از هتل‌داری، تولیدات مواد غذایی و صنعتی، پوشاک، ساخت مجتمع‌های تجاری و مسکونی، خدمات گردشگری، سوخت و پتروشیمی، معادن، ساخت طلا و جواهر فعالیت دارند.

وی افزود: در تمامی بخش‌هایی که اشتغال‌زایی دارند سرمایه‌گذاران افغانستانی بسیار دغدغه‌مند هستند و این افراد سفیران بدون مرزی هستند که می‌توانند در تمام کشورها فعالیت کنند.

رئیس جامعه سرمایه‌گذاران افغانستانی مقیم خراسان رضوی گفت: هم دینی و هم‌زبانی ایران و افغانستان موجب توسعه روابط و فعالیت اقتصادی این دو کشور شده است.

وی افزود: مصرف‌کنندگان و صادرکنندگان در هر دو کشور وجود دارد که می‌تواند سهم بسزایی در بهبود اقتصادی کشورها داشته باشد.

یوسفیان تصریح کرد: سرمایه‌گذاران افغانستانی راه‌اندازی کارخانه‌ها نیمه تعطیل و تعطیل را ارزیابی می‌کنند و آماده راه‌اندازی کارخانه‌هایی هستند که برای اشتغال‌زایی و صادرات نقش بسزایی داشته باشند.

وی با بیان اینکه اشتغال‌زایی یکی از نیت‌های مهم اقتصادی است افزود: در مورد منطقه ویژه دوغارون آمادگی داریم در تمام صنوف اشاره شده در صفر مرزی ایجاد شغل کنیم و کارخانه‌ها بسته‌بندی راه‌اندازی شود.

رئیس جامعه سرمایه‌گذاران افغانستانی مقیم خراسان رضوی ادامه داد: مشکلات سرمایه‌گذاری در ایران از سال‌های گذشته از نقطه صفر مرزی تا ادارات استانی زیاد است و مسئولان در پی رفع این مشکلات هستند.

وی با اشاره به اینکه می‌توانیم بهترین سرمایه‌گذاری‌ها را در ایران توسعه دهیم افزود: در هرات افغانستان می‌توانیم از سرمایه‌گذاران ایرانی استقبال داشته باشیم و کارخانه‌هایی در نقطه صفر مرزی و شهرک صنعتی هرات ایجاد شود.

یوسفیان خاطرنشان کرد: آمادگی داریم در سرکنسولگری افغانستان هر سرمایه‌گذار و اصحاب رسانه که وارد کشورمان شوند تسهیلات صدور ویزا ارائه دهیم.

وی افزود: مشکلات ورود ارز در کشور ایران داریم و موضوعات مالیاتی و بانکی نیز از دیگر مشکلات سرمایه‌گذاری است.

رئیس جامعه سرمایه‌گذاران افغانستانی مقیم خراسان رضوی با تأکید بر ضرورت سرمایه‌گذاری‌های کوچک توسط افغانستانی‌های مقیم ایران در نقاطِ صفر مرزی در قالب شرکت هلدینگ گفت: امیدواریم مسئولان برای سرمایه‌گذاران افغانستانی در امور دولتی امتیازی قائل شوند تا اهداف توسعه اقتصادی محقق شود.

انتهای پیام/