به گزارش صبح توس؛ مراسم اجرایی پست 400 کیلوولت GIS امام رضا(ع) و افتتاح طرح های صنعت آب و برق خراسان با حضور رضا اردکانیان، وزیر نیرو در حال انجام است.
رضا اردکانیان، وزیر نیرو در این مراسم با بیان اینکه 46 پروژه های آب، برق و بخش آب و فاضلاب در شهر و روستا امروز به افتتاح می رسد تصریح کرد: سرمایه گذاری در این پروژه های بیش از 20 هزار میلیارد تومان است و به طور متوسط از یشرفت 51 درصد برخوردار است.

وی افزود: امیدواریم تا تابستان 1400 بخش قابل توجهی از پروزه های کشور به مدار بهره برداری برسند.

وزیر نیرو ضمن اشاره به تلاش شبانه روزی خانواده بزرگ وزارت نیرو در خدمت رسانی ادامه داد: هدف گذاری شده تا پایان سال جاری افتتاح 227 پروزه بزرگ آب و برق در سراسر کشور با سرمایه گذاری بالغ بر 33 هزار میلیارد تومان محقق شود.

وی افزود:از تعداد پروژه های وعده شده 86پروژه آن با سرمایه گذاری بیش از 7 هزار میلیارد تومان شامل نیروگاه ها، تصفیه خانه آب و فاضلاب، خطوط آبرسانی و ایستگاه های پمپاژ و آبرسانی به روستاها به بهره برداری رسیده اند و علاوه بر این در استان هایی 29 پروزه دیگر نیز عملیات اجرایی را آغاز کردیم.

اردکانیان با بیان اینکه هدف ما علاوه بر بهره برداری، کلنگ زنی طرح‌های جدید در سال های آتی است، گفت: امروز در استان خراسان رضوی ۱۳ پروژه با ۵۷۵ میلیارد تومان در شهرستان های مختلف به مدار بهره برداری می‌ر‌سد.

وی به پیچیذگی های صنعت برق و دشواری های اجرایی کردن چنین پروژه هایی افزود: پست ۴۰۰ کیلوولت زکریا از پروژه های مهم استان است.

وزیر نیرو روش مصرف صحیح‌تر اترژ ی در شهر را مهم تر از ساعت نیروگاه ها دانست و افزود: خوش مصرفی باید به ویژه در مورد منابع زیست محیطی در کشور، فرهنگ و اخلاق شود تا فاصله تولید و تقاضا پر شود و جامعه پایدار باشد.

وی در ادامه گفت: عملیات اجرایی پست امام رضا(ع) از مهمترین سازه‌های برقی در مشهد به منظور پایداری برق و منطقه حرم مطهر کلنگ زنی شد و مطابق برنامه در دوسال آینده به اتمام می‌رسد.

اردکانیان خاطرنشان کرد: پست برق امام رضا(ع) از سازه های مهم مشهد است و اولین پستی ات که در منطقه داخلی شهر احداث می شود و نقش تعیین کننده ای در پایداری برق و تأمین آن دارد.

وی با تأکید بر این مطلب که استانداری خراسان رضوی نهایت همکاری را با صنعت برق استان و سایر بخش های این پروژه داشته باشند تا بتوانیم مطابق برنامه بهره برداری شود.

وزیر نیرو اظهار کرد: همزمان با پست زکریا در بخش آب افتتاح سد زنگانلو درگز نقش مهمی در تامین آب و بهداشت منطقه و مصارف صنعتی دارد با سرمایه گذاری ۲۱۵ میلیراذر افتتاح می‌شود.

وی افزود: آبرسانی به ۳۰ روستا خراسان رضوی با جمعیت 2600 نفر بهره‌برداری می‌شود و امروز هموطنان روستایی از نعمت شبکه پایدار اب برخوردار خواهند بود.

اردکانیان تصریح کرد: اجرای ایستگاه پمپاژ آب کشاورزی و پروژه تصفیه فاصلاب و استفاده از آن در کشاورزی موجب رشد بخش صنععت فاضلاب می‌شود و گفتنی است خراسان رضوی در این بخش سرآمد و الگو در سایر مناطق کشور است.

افتتاح سد مخزنی ابیورد شهر درگز با اعتباری بالغ بر ۲۱۵میلیارد تومان بخش دیگری از برنامه‌های سفر وزیر نیرو به استان خراسان‌رضوی خواهد بود. حجم مخزن این سد خاکی با هسته رسی ۴۳میلیون مترمکعب و طول تاج آن ۱۷۰متر است که با افتتاح این سد آب شرب شهرهای درگز، لطف آباد، نوخندان و مجتمع های روستائی محدوده و پائین دستی سد با جمعیتی بالغ بر ۶۹هزار نفر تامین خواهد شد.
وزیر نیرو در ادامه سفر یک‌روزه خود به استان خراسان‌رضوی ضمن افتتاح دو طرح آبرسانی و شبکه جمع‌آوری فاضلاب در شهرستان سبزوار با اعتباری بالغ بر ۲۳میلیارد تومان، پروژه‌های آب و فاضلاب شهر مشهد را نیز با سرمایه‌گذاری ۱۲۴میلیارد تومان به صورت همزمان افتتاح خواهد کرد.

انتهای پیام/