حجت‌الاسلام سید محمد حسینی، مسئول زکات استان خراسان رضوی در گفت‌وگو با خبرنگار صبح توس، اظهار داشت: در سال ۹۸  در هفت ماهه نخست حدود ۱۸ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان زکات در کل استان خراسان رضوی جمع‌آوری شد.

وی بابیان اینکه حدود ۸۱ درصد آن صرف امورات محرومین و ۱۹ درصد دیگر آن خرج پروژه‌های عام‌المنفعه شده است، خاطرنشان کرد: برخی از مؤدیان زکات گفته بودند که زکات را می‌خواهیم درراه ساخت مسجد، حسینیه، آسفالت راه عمومی و دیگر پروژه‌های دیگر هزینه کنیم.

مسئول اجرایی امور زکات خراسان رضوی همچنین در ادامه تصریح کرد: اولویت کار شورای زکات، جمع‌آوری زکات برای امور محرومین و هزینه کرد زکات در این مسیر است و تا می‌توانیم فرهنگ‌سازی لازم را باید انجام دهیم و زکات را برای هزینه در امور محرومین هزینه کنیم.

وی با تأکید بر اینکه زکات محرومین می‌تواند جهیزیه، تحصیل، درمان، ساخت مسکن مددجو و نیازمند باشد، اذعان کرد: برنامه‌های خوبی در بحث جمع‌آوری زکات در سطح استان اجرا شد.

حسینی ادامه داد: شورای فرعی زکات متشکل از روحانیون، شورا، دهیار و معتمدین در هر منطقه، روستا و شهر تشکیل می‌شود و از سمت دبیرخانه شورای زکات نیابت‌دارند که زکات منطقه را جمع‌آوری و در همان منطقه زیر نظر دبیرخانه هزینه کنند.

وی با اشاره به اینکه زکات هیچ منطقه‌ای را به هیچ منطقه دیگری فرستاده نمی‌شود و این اطمینان را به همه مردم می‌دهیم، عنوان کرد: از آنها تقاضا داریم برای آبادانی شهرستان‌ها، روستاها و برچیده شدن فقر از جامعه کمک کنند تا زکات مدیریت و ساماندهی شود.

مسئول زکات استان خراسان رضوی بابیان اینکه در سال جاری تعهد بسته‌ایم که حدود ۳۳ میلیارد تومان زکات جمع‌آوری کنیم که تا به امروز ۱۸ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان جمع‌آوری‌شده است، تشریح کرد: ۲۸ میلیارد تومان زکات در سال ۹۷ جمع‌آوری شد که در سال جاری تلاش خوبی صورت گرفته است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: اکثر جمع‌آوری زکات در شش‌ماهه دوم سال صورت می‌گیرد و الحمدالله هرسال جزو استان‌های برتر و نمونه در بحث جمع‌آوری زکات بوده‌ایم و امیدواریم در سال جاری نیز همین امر محقق شود.

انتهای پیام/