مهدی قوی در گفتگو با صبح توس؛ از آغاز واگذاری اراضی موقوفه آستان قدس به اهالی روستای زنگلانلوی درگز خبر داد و اظهار کرد: آستان قدس موقوفات زیادی در نقاط مختلف کشور و حتی خارج از کشور دارد که این وقفیات بر اساس اسناد و مدارک معتبر توسط اشخاص حقیقی و حقوقی صورت گرفته است.
وی افزود: در شهرستان درگز حدود 42 رقبه وقف آستان شده‌اند که بسیاری از آن‌ها ازجمله اراضی کشاورزی، و عرصه روستاها و همچنین اراضی و عرصه روستای زنگلانلو دارای سند شش دانگ هستند.
رئیس اداره املاک و اراضی آستان قدس درگز عنوان کرد: سال 1389 شورای روستای زنگلانلو ضمن ارائه توضیحاتی مبنی بر افزایش جمعیت و جوابگو نبودن عرصه موجود برای ساخت‌وساز و ایجاد اشتغال اهالی روستا، درخواست افزایش محدوده روستا و واگذاری اراضی جدید که موقوفه هستند به اهالی را مطرح کردند.
قوی تبیین کرد: با دریافت این نامه، مسئولین وقت آستان جهت رفع مشکل مردم و تحقق خواست آن‌ها ضمن امضای تفاهم‌نامه با بنیاد مسکن، عملیات اجرایی و تهیه نقشه‌ها و بلوک‌ها آغاز شد اما به دلیل موقعیت جغرافیایی منطقه، قرار گرفتن در مسیر عبور سیلاب و وجود کال‌هایی بر سر راه؛ پروژه واگذاری تا مرتفع کردن مشکلات موجود، متوقف شد.
وی تصریح کرد: با توجه به اینکه ادارات و نهادهای مختلفی در این قضیه نقش‌آفرینی داشته و هر یک ضوابط و معیارهای خاصی برای تأیید نقشه‌ها داشتند، طی فرآیند مذکور نزدیک به 8 سال طول کشید و به سال 98 رسید.
این مقام مسئول گفت: در ابتدای سال 97 و در همان روزهای اول دریافت حکم مسئولیت اداره املاک و اراضی آستان قدس درگز، به صورت ویژه پیگیری مطالبه مردم روستای زنگلانلو را در اولویت کاری قرار دادم و پس از تلاش‌ها، مکاتبات فراوان و دعوت مسئولین عالی‌رتبه آستان برای بازدید از منطقه زنگلانلو، موافقت اولیه برای واگذاری زمین‌ها را دریافت کردم.
قوی عنوان کرد: طبق ضوابط، واگذاری اراضی باید به صورت مزایده عمومی انجام می‌شد اما این نوع واگذاری در روستاها درصورتی‌که مصوبات خاص خود را نداشته باشند سبب می‌شود سرمایه‌داران و متقاضیانی از شهرهای دیگر زمین‌ها را خریداری کرده و پس از احداث باغ و ویلا آن را به چند برابر بیشتر قیمت بفروشند؛ در این میان سهم اهالی هم از این مزایده چیزی جز حسرت و مشکلات نیست.
وی افزود: برای جلوگیری از به وجود آمدن چنین مشکلی پس از مذاکرات و نامه‌نگاری‌های فراوان و برگزاری جلسات فشرده با اهالی و شورای روستا و مسئولین بالادستی، تصمیم بر این شد که برای کمک به مردم روستا مجوز برگزاری مزایده را فقط بین اهالی روستا آن هم کسانی که فاقد زمین بوده و نیازمند واقعی هستند صادر کنیم.
رئیس اداره املاک و اراضی آستان قدس درگز اذعان کرد: اما کار به اینجا ختم نشد چرا که طولانی شدن پروسه باعث شد تاریخ برخی مصوبات ازجمله مصوبه کمیسیون نرخ‌گذاری منقضی شده و نیاز بود کمیسیون نرخ‌گذاری مجدداً بررسی در مورد نرخ جدید را در دستور کار خود قرار دهد.
قوی ابراز کرد: با پیگیری‌های انجام شده و مساعدت کمیسیون نرخ‌گذاری بنا بر این شد تا اراضی بدون افزایش قیمت آماده واگذاری به مردم شود؛ باوجود این همه پیگیری باز هم مشکل دیگری بر سر راه بود و آن اینکه طبق مصوبات و آیین‌نامه‌ها باید واگذاری به صورت نقدی انجام می‌شد؛ این مشکل دغدغه بزرگی برای اهالی روستا شده بود.
وی تأکید کرد: با تشریح وضعیت اقتصادی روستاییان و مساعدت معاونت املاک و اراضی آستان قدس و نظر مثبت مدیریت املاک و اراضی شهرستان‌ها تصمیم بر این شد که یک‌سوم مبلغ را به صورت نقدی و الباقی را به صورت قسطی در دو سال دریافت کنیم.
این مقام مسئول ابراز کرد: با عنایات امام رضا (ع) و همراهی خوب مسئولین شهرستان و علی‌الخصوص مدیران ارشد آستان قدس، موفق شدیم مشکلات را یکی پس از دیگری کنار زده و پس از هشت سال، فرآیند واگذاری 70 قطعه زمین را با رعایت اولویت‌ها آغاز کنیم؛ خوشبختانه طی چند روز گذشته اولین مرحله مزایده و واگذاری 4 قطعه به‌خوبی انجام شد و مزایده‌های بعدی و واگذاری سایر قطعات به‌مرور زمان انجام خواهد شد.
قوی اظهار کرد: البته در هنگام صدور سند ضمانت‌های اجرایی و تعهداتی همچون قید بازه زمانی ساخت‌وساز، محدودیت انتقال و... هم در نظر گرفته شده که خدای نکرده در این میان امکان سوءاستفاده و سودجویی برای افراد میسر نگردد. در حال حاضر هم هیچ مشکلی برای آغاز ساخت‌وساز وجود ندارد و برندگان مزایده می‌توانند پس از واریز مبلغ اولیه و ارائه مدارک، کار خود را شروع کنند.

وی در پایان با تشکر از تمام ارگان‌ها و افرادی که در پیش برد این امر خداپسندانه نقش داشتند خاطرنشان کرد: تمام تلاش‌های ما فقط در جهت رضایت امام رضا (ع) و عمل به نیات واقفین و حل مشکلات مردم بود که جوان بودن و داشتن روحیه جهادی، تحمل مشکلات را آسان‌تر می‌کرد؛ لبخند رضایت مردمی هم که پس از 8 سال مشکلات آن‌ها حل شده بود، خستگی را از جان و تن ما کنار زد و روحیه خدمتی ما را چند برابر بیشتر کرد.
انتهای پیام/