به گزارش صبح توس؛ به نقل از سفر باتو، آنچه که امروزه به عنوان شهر حریره کیش در تور کیش وجود دارد، حجمی از معماری بسیار قدیمی و خالی است. بیشتر طاق¬ها و پوشش ها و نیز سقف های این شهر از بین رفته است. تنها در بخش های کوچکی از شهر حریره پوشش های طاق شکل و سنگی توانسته اند از گزند فرسایش و تخریب در امان بمانند. معماری این شهر نوعی معماری متمرکز و برونگرا است و نشانی از معماری دفاعی و درونگرای شهرهای دیگر را ندارد. به نظر می رسد که ساحل صخره ای مرتفع این شهر و بلندی 10 متر از دریا، وجود سه خلیج و دماغه که به عنوان بندرگاه طبیعی عمل کرده است و نیز آرام بودن دریا در این بخش نسبت به مکان های دیگر باعث شکل گیری شهر حریره در ساحل شمالی جزیره کیش شده است. 

قدمت شهر حریره

به گفته مورخان و باستان شناسان بر اساس اعلام سفر باتو ،  اوج دوران درخشش این شهر از سال 367 تا 912 هجری باستانی یعنی حدودا 800 سال پیش بوده است. بافت های قدیمی و سرشار از رمز و راز شهر حریره بی آنکه چیزی بگوید حرف های بسیار از قدمت این شهر دارد. حریره که اکنون تنها یکی از جاذبه های گردشگری کیش می باشد، زمانی در زمان حکومت ایلخانیان بسیار پررونق بوده است و آنها آن را بازسازی کرده اند. حریره زمانی یک بندر مهم برای ارتباط با کشورهای اروپایی، هندوستان و چین بوده است. در بخش شمالی حریره می توان به خوبی ساختمان های بندرگاه و دفترهای تجاری را مشاهده کرد. این شهر جمعیت زیادی داشته داشته است و یکی از شهرهای بزرگ جزیره کیش بوده است.

نام این شهر که شاید برای بسیاری از افراد سوال باشد از ملکه ای به نام حریره گرفته شده است که آن را اداره می کرده است.

در سال 1370 حریره توسط سازمان میراث فرهنگی و سازمان عمران کیش مرمت شد. پس از آن تبدیل به یکی از جاذبه های گردشگری کیش شد و گردشگران زیادی از داخل و خارج کشور برای تماشای این شهر باستانی زیبا به جزیره کیش سفر کردند.

بخش های مختلف شهر حریره

عملیات باستان شناسی که تاکنون در شهر حریره انجام شده است در 3 قسمت بوده است:

1. خانه اعیانی

خانه اعیانی شبیه خانه های بزرگ و پرجمعیت شهرهایی مانند اصفهان، یزد و کاشان است. این خانه یکی از نمونه های خانه های قدیمی در حاشیه خلیج فارس محسوب می شود. خانه اعیانی بزرگ و وسیع است و فضاهای متنوعی دارد. از این خانه کاشی های ستاره ای شکلی به دست آمده است که مشابه کاشی هایی است که در بناهای ایلخانی مانند تخت جمشید و سلطانیه از آنها استفاده شده است. این کاشی ها که قطعا وارداتی بوده اند، بیانگر این هستند که شهر حریره به یکی از افراد ثروتمند کیش تعلق داشته است.

2. بخش کارگاهی و صنعتی

سازه هایی به شکل کانال های افقی و زیرزمینی و نیز چاه های متعدد در  اطراف شهر نشان می دهد که زمانی ساکنان حریره از ترفندهای بسیار خاصی برای ماهیگیری و صید مروارید یا مرجان و نیز دسترسی آسان به دریا استفاده کرده اند. کسی تا کنون نتوانسته به روش آنها پی ببرد. برخی افراد هم بر این باورند که این کانال های افقی عجیب فضاهای مخفی برای خروج اضطراری یا پناهگاه در هنگام جنگ های احتمالی بوده اند.

3. مجموعه حمام

این مجموعه دارای یک حمام با صحن های متعدد است. مساحت حصار این حمام تقریبا 500 متر مربع است. قسمت های سربینه، گرمخانه و تون حمام در قسمت جنوبی آن ساخته شده اند و توسط یک راهرو سرپوشیده از قسمت دیگر جدا شده اند. آخرین بخش ساختمان شامل دو خزینه بزرگ و کوچک در قسمت جنوب گرمخانه است. این حمام طی کاوش های باستان شناسی کشف شده است و باستان شناسان بر این باور هستند که حمام شهر حریره از قدیمی ترین حمام های ایران است. به عقیده آنها، این حمام دو دوره متمایز دارد و این دوره ها دوره ایلخانی و دوره تیموری هستند. این حمام ظرفیت محدود دارد و دیوار بیرونی سراسری در جنوب شرقی حمام و در یک تپه بلند قرار گرفته و تا مجموعه عمارت اعیانی کشیده شده است. آنطور که به نظر می رسد این بنا یک بنای خصوصی بوده است.

بازدید از شهر حریره

بازدید از شهر حریره کیش رایگان است و نیازی به هزینه ورودی ندارد. شما می توانید در تمامی روزها و حتی روزهای تعطیل از ساعت 10 صبح تا 22 شب از این شهر زیبا دیدن کنید.

برای رسیدن به شهر حریره ابتدا باید به بلوار میرمهنا در بخش شمالی جزیره کیش بروید. پس از وارد شدن به بلوار المپیک به شهر باستانی حریره می رسید.

بازدید از شهر حریره می تواند برای کسانی که علاقه مند به مکان های تاریخی و باستانی هستند، یک خاطره استثنایی در ذهن مسافران تور کیش ثبت کند.