احسان مقدس در گفتگو با صبح توس؛ به ارائه توضیحاتی در خصوص وضعیت گازرسانی استان و شهرستان درگز پرداخت و اظهار کرد: عملیات گازرسانی خراسان بزرگ از سال 1351 آغاز شد و در سال 1353 اولین شبکه گازرسانی در مشهد به بهره برداری رسید؛ البته این موضوع فقط منحصر به مناطق شهری بود و در سالهای پیش از انقلاب هیچ روستایی در استان از نعمت گاز طبیعی برخوردار نبود.

وی افزود: با پیروزی انقلاب اسلامی اقدامات بسیار بزرگی در حوزه گازرسانی شهری و روستایی انجام شد؛ از سال 92 هم طرح توسعه گازرسانی روستایی به طور جدی در دستور کار دولت قرار گرفت به نحوی که آمارها بیانگر آن است که از سال 92 تاکنون به طور میانگین هر دو روز، یک روستای خراسان رضوی گاز دار شده است.

رییس شرکت گاز درگز تبیین کرد: در 6 سال اخیر تعداد 1207 روستا در استان گاز دار شده اند؛ این سطح از پیشرفت در گازرسانی، موجب تقدیر مدیران کشوری از عملکرد شرکت گاز استان شد و خراسان رضوی رکورد گازرسانی در کل کشور را از آن خود کرد که می توان از آن به انقلاب گازرسانی در استان نام برد.

مقدس عنوان کرد: در این میان 100 درصد جمعیت شهرستان درگز و 3 شهر تابعه آن از نعمت گاز طبیعی برخوردار هستند؛ از روستاهای واجد شرایط درگز هم تاکنون 62 روستا با جمعیت نزدیک به 5500 خانوار گازدار شده اند و عملیات اجرایی گازرسانی به 19 روستای دیگر در حال انجام است.

این مقام مسئول ابراز کرد: با اتصال این 19 روستا به شبکه گاز کشور، ضریب برخورداری از گاز در بخش روستایی درگز به 82 درصد می رسد؛ گازرسانی به روستاهای باقی مانده فاقد شرایط نیز توسط شرکت گاز استان در حال بررسی است

وی تاکید کرد: لازم به ذکر است روستاهای واجد شرایط به معنای این است که حداقل جمعیت روستا 20 خانوار بوده و سرانه گازرسانی به هر خانوار نیز از سقف 12 میلیون تومان بیشتر نشود.

مقدس در ادامه با اشاره به اجرای حذف قبوض کاغذی گاز تبیین کرد: هدف از اجرای این طرح تکریم مشتری، حفظ محیط زیست و صرفه جویی در هزینه های اقتصادی کشور است که با اجرایی شدن آن، سالیانه مبلغی حدود 850 میلیارد ریال در هزینه ها صرفه جویی خواهد شد.

رئیس شرکت گاز درگز گفت: خوشبختانه با همکاری بسیار خوب مردم، اداره گاز درگز رتبه اول جمع آوری شماره موبایل مشترکان گاز در سطح استان را به خود اختصاص داد؛ البته مشترکانی که هنوز موفق به ثبت شماره خود در سیستم نشده اند می توانند از طریق کدهای دستوری، تماس با اداره گاز شهرستان و یا مراجعه به نشانی اینترنتی شرکت گاز خراسان رضوی این کار را انجام دهند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: گاز طبیعی یک نعمت الهی است که باید از آن به درستی استفاده کرد؛ در استفاده از لوازم گازسوز دقت و ایمنی کافی را به عمل آورید تا خدای نکرده شاهد بروز اتفاقات ناگوار برای هیچ یک از عزیزان همشهری نباشیم.

انتهای پیام/