به گزارش صبح توس؛ کاظم کامیاب، مدیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان رشتخوار صبح امروز در گفت و گو با خبرنگار ما، در رابطه با اهدای اشیای تاریخی اهدا شده به موزه تاریخی رشتخوار، گفت: از ابتدای سال ۹۸ تعداد کنون ۲۵ شئ تاریخی توسط شهروندان رشتخوار جهت نمایش در خانه موزه قرائی به اداره میراث فرهنگی رشتخوار اهداء شده است.

وی با اشاره به اینکه اشیای اهدایی شامل قفل های قدیمی، قرآن های قدیمی، تابلو و .... است، یادآور شد: در راستای تجهیز خانه موزه قرائی دو جلد قرآن تاریخی توسط هیأت امنأء مسجد وکیل و هیأت امنأء مسجد علی ابن ابیطالب رشتخوار جهت نمایش در خانه موزه قرائی اهدا گردید، گفت: این قرآن های نفیس به وسیله مرکب گیاهی و بر روی کاغذ دست ساز که شامل تزئینات سرآیه است در ۱۱ سطر و به خط نسخ در دوره صفوی کتابت و در دوره قاجار در یک مرحله مورد مرمت قرار گرفته است.

رئیس اداره میراث فرهنگی رشتخوار با اشاره به اینکه قرآن های اهدا شده جهت صحافی و اقدامات مرمتی به بخش حفاظت مرمت اشیاء تاریخی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خراسان رضوی ارسال شده است گفت: قرآن های اهدایی پس از صحافی و اقدامات مرمتی در خانه موزه قرائی به نمایش گذاشته شود.

کامیاب با اشاره به اینکه اقدامات مرمت این اثر تاریخی تا پایان بر اساس آسیب شناسی شامل پاکسازی، آفت زدایی، اسیدزدایی، موزون سازی، بازسازی، جزوه بندی، دوخت، صحافی، ساخت جلد و حفاظت بعد از مرمت است که توسط بخش حفاظت مرمت اشیاء تاریخی استان در حال انجام است.

انتهای پیام/