به گزارش صبح توس؛ حجت الاسلام محمدرضا عصمتی در خطبه های نماز جمعه این هفته تربت حیدریه اظهار داشت: در آستانه انتخابات مجلس شورای اسلامی هستیم و به حمدلله عزیزانی به عنوان داوطلب ثبت نام کرده اند تا در عرصه خدمت به مردم، مبارزه با استکبار و حفظ نظام اسلامی حضور پیدا کرده و تکلیف خود را انجام بدهند. 

وی افزود: جمهوری اسلامی ترکیبی از اسلامیت و جمهوریت است یا به تعبیر طلبگی ترکیبی اتحادی است، لذا این طور نیست که نظام جمهوری اسلامی جمهوریت اش مطلبی باشد و اسلامیت اش مطلبی دیگر و بعضی بگویند که جمهوریت را می خواهیم و بعضی دیگر اسلامیت را بخواهند.

رئیس حوزه علمیه مرحوم هراتی خاطر نشان کرد: نظام جمهوری اسلامی ایران، جمهوریتی برخواسته از دل و حقیقت اسلام است و حقیقت اسلام در جامعه جز با حضور مردم و انتخاب مسئولین توسط مردم پیاده نخواهد شد.

عصمتی با اشاره به دوران خلافت امام علی(علیه السلام) و خطبه معروف شقشقیه حضرت گفت: هر چند امیرالمومنین خود را منصوب به پیامبر(صلی الله) می دانستند و اگر چه حاکمیت در حکومت اسلامی سر چشمه در عنایت الهی دارد، اما با حضور مردم و انتخاب مردم و حمایت مردم فعلیت پیدا می کند. یعنی مردم مومن به الله بر اساس ارزش های دینی با شخصی بیعت می کنند و اشخاصی را برای مدیریت جامعه اسلامی با شاخصه های اسلامی انتخاب می کنند. 

 وی اظهار داشت: اگر مردم در صحنه حاکمیت و نظام نقش خود را عملی نکنند و حضور نداشته باشند، عملا امامت جامعه قدرت اجرایی نخواهد داشت تا نقش موثر خود را ایفا کند.

خطیب جمعه تربت حیدریه افزود: در نظام مقدس جمهوری اسلامی انتخابات زیادی تاکنون برگزار شده که هر کدام تجلی گاه اسلامیت و جمهوریت است و بیعت با امامت جامعه اسلامی و عملی کردن ارزش های اسلامی بوده است. به لطف خدا چهل سال گذشته و در گام دوم انقلاب حضور با بصیرت و مومنانه مردم؛با توجه به نقش های مخرب دشمنان اسلام و انقلاب ضرورت دارد و از خدا می خواهیم تا همه در این امتحان الهی به وظیفه شان عمل کرده و همگی با انتخاب فردی مناسب و در تراز گام دوم انقلاب تکلیف الهی مان را انجام دهیم.

انتهای پیام/