دکتر علی حسنی، معاون فنی سازمان انتقال خون خراسان رضوی در گفت‌وگو باصبح توس پیرامون اظهار نظر رئیس انجمن تالاسمی ایران مبنی بر اینکه بیماران تالاسمی ۲ هفته است که با کمبود خون روبرو هستند، اظهار کرد: طی دو هفته گذشته به دلیل سرمای هوا مراجعات برای اهدای خون کاهش یافته است و با کمبود ذخایر خونی مواجه بودیم اما در تأمین خون مورد نیاز بیماران تالاسمی هیچ‌گونه مشکلی نداشته‌ایم.

وی افزود: تا کنون هیچ‌گونه شکایت یا نارضایتی از سوی بیماران تالاسمی به سازمان انتقال خون خراسان رضوی ارسال نشده است و وقفه‌ای در درمان این عزیزان ایجاد نشده و شایعاتی مبنی بر مرگ چند بیمار تالاسمی در خراسان رضوی به دلیل کمبود خون و فرآورده‌های خونی صحت ندارد.

حسنی با بیان اینکه ذخایر خون خراسان رضوی رو به کاهش است تصریح کرد: هم‌اکنون نیازمند آن هستیم که مردم شریف مشهد و خراسان رضوی با اهدای خون خود ما را در خدمت‌رسانی به بیماران و نیازمندان به فرآورده‌های خونی یاری کنند.

معاون سازمان انتقال خون خراسان رضوی ادامه داد: در حال حاضر سازمان انتقال خون استان، خون و فرآورده‌های خونی 60 مرکز بیمارستانی و درمانی را فراهم می‌کند که به‌طور متوسط حدود 400 نفر در روز تنها از فراورده خونی گلبول قرمز استفاده می‌کنند.

وی یادآور شد: در حال حاضر 55 درصد از اهداکنندگان خون در خراسان رضوی اهداکنندگان مستمر هستند بدین معنا که به‌طور متوسط سه بار در سال خون خود را اهدا می‌کنند از این روی به دلیل اینکه نیاز به فرآورده‌های خونی مختص به یک زمان از سال نیست و از طرف دیگر طول زمان نگهداری خون و فرآورده‌های آن کوتاه است، نیازمند اهدای خون مستمر اهداکنندگان هستیم تا با مشکلی مواجه نشویم.

حسنی با بیان اینکه حدود 95 درصد اهداکنندگان خون آقایان هستند، گفت: به دلیل باورهای غلطی که در جامعه وجود دارد که بانوان به دلیل ویژگی‌های فیزیولوژی که دارند دارای کم‌خونی هستند و نمی‌توانند اهدای خون داشته باشند اشتباه است لذا بانوان پیش از اهدای خون توسط پزشک متخصص معاینه و غربالگری می‌شوند و در صورتی که پزشک ما تشخصی کم‌خونی دهد اجازه اهدای خون را به فرد نمی‌دهد.

معاون سازمان انتقال خون خراسان رضوی خاطرنشان شد: بیشترین مصرف کنندگان خون در استان از نظر جنسیتی بانوان هستند از این طرف نیاز است بانوان نیز از باورهای غلط فاصله بگیرند و اقدام به کار خداپسندانه اهدای خون کنند.

وی با بیان اینکه هم‌اکنون ما نیازمند اهدای خون تمام گروه‌های خونی هستیم، افزود: گروه‌های خونی منفی به دلیل اینکه درصد کمتری از فراوانی گروه‌های خونی را به خود اختصاص می‌دهند، نیاز بیشتری به این گروه‌های خونی داریم.

حسنی در پایان با بیان اینکه سازمان انتقال خون خراسان رضوی از وضعیت مالی مطلوبی برخوردار نیست: این سازمان یک سازمان عام‌المنفعه است لذا نباید به آن به چشم یک سازمان انتفاعی نگاه کرد زیرا اگر کمک‌های سازمان‌های دیگر و خیرین نباشد ما نمی‌توانیم وظایف خود را به درستی انجام دهیم.

انتهای پیام/