به گزارش صبح توس؛ اصل این اقدامی که مدیریت شهری مشهد وارد حوزه سامانه‌های سوت زنی و گزارش فساد مردمی شدند و به این موضوع روی آوردند که جلوگیری از فساد تنها با نهادهای نظارتی مفید نیست، اقدام رو به جلو و نو است.

به گفته برخی کارشناسان اگر در موضوع شفافیت و گزارشگری فساد اجرای درستی بر اساس قوانین نداشته باشیم در بسیاری از موارد این سامانه‌ها به ضد خودشان تبدیل خواهند شد و سامانه‌ها صرفاً کارآمد نیست و نباید به این موضوع بی‌توجهی کرد.

اجرای سامانه‌های شفافیت به منظور افزایش اعتماد مردمی و کاهش پرونده‌های فساد است.

محمدرضا کلایی، شهردار مشهد در گفت‌وگو با خبرنگار ما، در حاشیه نشست خبری با اصحاب رسانه، پیرامون موضوع سوت‌زنی اظهار کرد: در موضوعاتی مدیران برخی اختلاف نظرها دارند و ارزش گذاری کاری نمی توان کرد چراکه اکثرا مدیران فعالیت کاری و خدمت گذار هستند.

وی با بیان اینکه در موضوع مبارزه با فساد زیرساخت‌های الکترونیکی برای نظام‌مند کردن رابطه کارگزاران با شهروندان فراهم شده افزود: موضوع شفافیت و مبارزه با فساد از مهمترین موضوعات، ضروری و زمانبر است.

شهردار مشهد تصریح کرد: در زمینه مبارزه با فساد در شهرداری تعدادی به هیات تخلفات شهرداری معرفی شده‌اند و علاوه بر اخطار و تذکر تشکیل پرونده‌هایی صورت گرفته‌ است.

وی در خصوص سامانه چشم شهر به عنوان سامانه‌ای برای رصد مشکلات شهر و اطلاع رسانی مشکلات شهر از طریق شهروندان نیز افزود: مرحله آزمایشی بهره‌برداری از این سامانه به پایان رسیده است.

کلایی ضمن اشاره به اینکه موضوع سوت زنی و مبارزه با فساد باید به آیین نامه سوت‌زنی واگذار شود گفت: فرآیند مبارزه با فساد مراحلی دارد و شهردار مشهد باید از کسی که موضوع مبارزه با فساد را پیگیری می کند، حمایت کند.

وی در ادامه افزود: کمیته سوت زنی هفتگی با حضور بنده تشکیل جلسه می دهد و برای هر جلسه دستورالعمل وجود دارد که در آن گزارشات واصله توسط نظارت عالیه شورا بررسی اولیه می شود و در این شورا تصمیم گیری می‌شود.

شهردار مشهد با تأکید بر اهمیت نحوه اطلاعرسانی و استفاده از ظرفیت شهروندان در این باره خاطرنشان کرد: عملاً سوت‌زنی در شهرداری انجام می شود.

انتهای پیام/